reklama

Nápoje prodávat budu, na tyhle bláboly zvysoka kašlu, tvrdí šéfkuchař Slanina

Restaurace ani kavárny podle zákona v současnosti nesmějí nalít zákazníkům žádný nápoj. Alespoň tak to podle právníků říkají vládní opatření. Může za to tisková chyba, která prodej pití ve sbírce zákonů zakázala úplně, namísto toho, aby se dotýkala jen prodeje nápojů z okénka. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to vysvětluje tím, že chce zamezit shlukování lidí. Ministerstvo vnitra sice nařízení upravilo, ale podle právníků to nestačí. Někteří restauratéři se proto nechtějí s touto situací smířit. Šéfkuchař a spolumajitel restaurace Ondřej Slanina doslova uvedl, že na opatření kašle a nápoje prodávat bude.

reklama

Upravená vládní opatření vedle prodeje alkoholu s sebou zakazují i možnost odnést si s sebou třeba kávu nebo čaj. „Není to omyl. Cílem je, abychom nechodili po vánočních trzích a po ulicích s kelímky a jídlem. Abychom nejedli a nepili, protože jsme viděli, co se děje, když máme a když nemáme nasazenou ochranu dýchacích cest,“ reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

K úpravě opatření použilo ministerstvo vnitra institut takzvané opravy tiskové chyby, což je podle mnohých expertů právě problém. „Domnívám se, že takový postup není v souladu s právem a není správný. Oprava tiskových chyb má skutečně fungovat v případech, kdy dojde k nějaké malé a zjevné chybě. To znamená v číslech, ve spojkách, v čárkách a podobně. Ale tady vypadlo asi pět slov,“ vysvětlil CNN Prima NEWS advokát Jakub Backa.

Ten byl také pátečním hostem pořadu 360° na CNN Prima NEWS. „Pokud došlo k pochybení jako v tomto případě, správným postupem by mělo být to, že vláda příjme nové usnesení, ve kterém jasně stanoví pravidla pro prodej nápojů,“ zdůraznil Backa.

Vláda jedná nesystematicky a nahodile, říká advokát

Způsob, který vláda zvolila, považuje advokát za nesprávný. „Hlavně vyvolává v lidech velkou míru nejistoty. Na jednu stranu je ve sbírce zákonů zveřejněn nějaký zákaz, a na druhou stranu je tam oprava ministerstvem vnitra,“ uvedl Backa.

Pokud by se restauratéři a kavárníci rozhodli zákon nedodržet, mohli by se vystavit riziku, že dostanou tučnou pokutu. Podle Backy ale záleží jen na tom, jak se k situaci postaví státní orgány. „Pokud by k tomu některé státní orgány, případně policie, postupovaly ryze formalisticky, mohly by se pokusit restauratérům sankce dávat. Za situace, kdy ale vláda následně sama vyhlásí, že na úpravě netrvá, by restauratéři měli velkou šanci v případných soudních sporech uspět,“ vysvětlil Backa.

Za celou situaci může podle advokáta vláda. „Její nesystematický přístup, který je v mnoha ohledech nepřiměřený, neodůvodněný a budí dojem, že je zcela nahodilý. V současné situaci, ve které jsme už téměř rok, bych očekával, že vláda bude připravenější a přístup systémovější,“ podotkl Backa.

Slanina: Ať si mě klidně zažalují

Na chybu v zákoně reagoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS také šéfkuchař a spolumajitel restaurace Ondřej Slanina. „Já už se tomu musím jen smát. Mám pocit, že na vládě sedí odborníci na gastronomii, protože řeší pořád jen ji. Jestli to, že tady půjde někdo s kelímkem po náměstí, má tak dramatický vliv na šíření pandemie, když jsou narvané obchoďáky lidmi... to mi přijde úsměvné,“ okomentoval situaci Slanina.

Podle šéfkuchaře stejně mnohé restaurace prodávají prostřednictvím výdejových okének i alkoholické nápoje. „Myslím si, že to je normální bordel v této zemi. Jsem schopný dodržovat všechna možná nařízení, ať už to bude otvíračka, zavíračka, jsme jako trhací kalendář – otevři, zavři. Budu ale normálně prodávat nápoje, na tyhle bláboly zvysoka kašlu,“ rozčílil se Slanina.

Možných postihů se nebojí. „Ať si mě klidně zažalují, budu se s republikou soudit. Mám pocit, že ministr v životě nebyl v restauraci, nakupovat, jen sedí na ministerstvu. Nevím, jestli po škole jde rovnou na ministerstvo a nevidí reálný svět, jak funguje. Už se vůbec nedivím tomu, že tady někdo jede revoltu, lidé jsou nejen finančně, ale hlavně psychicky zoufalí,“ naléhal šéfkuchař.

O opětovném zpřísnění opatření by měla vláda jednat v pondělí. Ministr Blatný již oznámil, že navrhne přestup Česka do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Restaurace by se tedy opět mohly plošně zavřít.

Podle Slaniny ale takové rozhodnutí vyžaduje spoustu příprav. „Zase musíme řešit, co budeme dělat se zásobami, s domluvenými rezervacemi. Jinak normálně zavřeme a pojedeme znovu standard do krabiček, budeme dělat rozvozy, otevřeme drive, i když já už vlastně nevím, jestli tam můžu něco prodávat, nebo ne,“ povzdechl si šéfkuchař.

Podle Slaniny by se Česko mělo v otázce restauratérství a hoteliérství inspirovat okolními zeměmi. „V Rakousku refundují hotelům 80 procent loňských tržeb, 75 procent v Německu. U nás je to jen o tom, že se platí mzdy zaměstnancům a řeší se poloviny nájmů, ale ostatní nikdo neřeší,“ mínil Slanina.

„Oborů, které jsou úplně vyřízené, je strašně moc. Mám pocit, že na vládě je to všem úplně jedno. Podstatu vůbec nikdo neřeší. Úplně chápu, že je tady koronakrize, podle mě ale budou za chvíli stoupat počty sebevraždy z toho, jak jsou lidé vyřízení. Tohle nejde dlouhodobě vydržet jako v cirkusu: dneska otevřeme, zítra zavřeme,“ dodal šéfkuchař.

Tagy:

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Nečekaný vedlejší účinek po vakcíně Pfizer. Očkované ženy hlásí zvětšení prsou

Nežádoucích vedlejších účinků po očkování proti covidu hlásí lidé tisíce. Mnohé ženy, které si nechaly aplikovat vakcínu Pfizer, se však z jednoho radují. Vyskytl se u nich takzvaný „Pfizer boob job“ neboli zvětšení prsou po očkování. Některé se následně obávaly, že mají rakovinu prsu. Reakce těla je totiž podobná té u zákeřné diagnózy.

reklama

Domácí zpravodajství

Odškodnění za Vrbětice. Obce v okolí, obyvatelé i kraj by si mohli rozdělit 700 milionů

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun. Počítá s tím návrh zákona, který v pátek ve zrychleném režimu schválila Sněmovna. Musí ho ještě projednat Senát. Zákon již dříve podpořila vláda a podporuje ho i prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 113 ze 123 přítomných poslanců, proti nehlasoval nikdo.

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

reklama