Názory na transgenderové osoby hýbou jak světem společenským a politickým, tak tím sportovním. Velkou debatu vyvolala například účast vzpěračky Laurel Hubbardové na letošních olympijských hrách v japonském Tokiu. S nepochopením vůči lidem, kteří se rozhodli změnit své pohlaví, vystoupil legendární boxer Roy Jones junior. „Bůh nás sem dal tak, jak chtěl. Nemáme šanci se změnit,“ prohlásil.
Je jediným boxerským mistrem světa v těžké váze, který začínal v lehké střední váze a prošel šesti hmotnostními kategoriemi. Dvaapadesátiletý Roy Jones junior zaujal v poslední době především remízovým exhibičním zápasem s další legendou tohoto sportu Mikem Tysonem.
Zeman: Transgender je brutálnější než ženská obřízka. Ať si muži raději nasadí paruku
„Transgender je daleko brutálnější a horší než ženská obřízka,“ prohlásil v rozhovoru pro MF DNES prezident Miloš Zeman. Uvedl, že si stojí za svými výroky z pořadu Partie televize CNN Prima NEWS o osobách, které si změní své pohlaví. Muži, kteří se chtějí stát ženou, si mají podle prezidenta místo operace obléct šaty, nazout lodičky a nasadit si paruku.
Jako vyznavač tvrdého sportu se ale vyjádřil i k otázce lidí, kteří si dobrovolně změní své pohlaví, takzvaných transgenderů. „Dnešní společnost je trochu jiná. Lidé dokonce zpochybňují to, co dělal Bůh. Říkají, že když nás sem poslal s mužskými pohlavními orgány, můžeme být ženy,“ řekl v rozhovoru ruské televize RT.
Podle něj je proti přírodě, aby se člověk mohl jen tak rozhodnout obrátit tímto způsobem svůj život naruby. „Bůh nás sem dal tak, jak chtěl. Nemáme šanci změnit sebe a tím i jeho činy,“ podotkl Jones, který byl Asociací amerických boxerských novinářů vyhlášen nejlepším boxerem 90. let.
Kontroverzní téma přirovnal k barvě pleti. „V tom jejich uvažování bych měl možnost přijít sem jako černoch a mít možnost, aby se se mnou jednalo jako s bělochem. Pokud bych to tak chtěl,“ rozčílil se.
Transgender vzpěračka míří na olympijské hry
Sportovním světem hýbe v posledních týdnech zejména příběh transgenderové vzpěračky Laurel Hubbardové, která se chystá na olympijské hry do Tokia. Proti tomu, aby měřila síly s ostatními sportovkyněmi, už dokonce vznikla petice. Podepsalo ji na 22 tisíc lidí. Odpůrci argumentují hlavně tím, že účast Hubbardové zcela ignoruje její fyzické výhody v rychlosti, výšce, vytrvalosti a síle, které muži oproti ženám mají.
Pro příznivce je výběr třiačtyřicetileté sportovkyně milníkem, jenž se rodil desítky let a který je příkladem olympijského ducha. Mohla by prý inspirovat další transgender sportovce, kteří jsou ve sportu na všech úrovních nedostatečně zastoupeni.