reklama

Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?

Do České republiky se již dostala britská mutace koronaviru. V pondělí o tom po jednání vlády informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nová forma se má podle vědců šířit až o 40 procent rychleji než standardní varianta koronaviru. Jaká jsou další specifika britské mutace? Sledujte živě tiskovou konferenci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) od 14 hodin na CNN Prima NEWS či v tomto článku.

reklama

O výskytu britské mutace již v pondělí média informoval ministr zdravotnictví. Ten na tiskové konferenci dodal, že mutace není nebezpečnější pro život, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji. Postupně by měla převládnout nad jinými formami viru. Aktuálně může britskou mutaci obsahovat až 10 procent prověřovaných vzorků.

K tématu

Blatný zároveň uklidňoval, že na britskou mutaci bezpečně funguje vakcína, a to stejně jako na jiné varianty koronaviru. Kritické nyní bude, aby se v Česku naočkovalo co největší množství osob z rizikových skupin, tedy zejména seniorů a případně lidí s chronickým onemocněním.

Britská mutace byla zaznamenána během prosince v Anglii. Její výskyt již oznámily i další země v Evropě, například Německo, Rakousko, ale i Maďarsko se Slovenskem.

Státní zdravotní ústav v posledních dnech vešel ve známost především kauzou, při níž zaměstnanci ústavu obdrželi vakcínu proti koronaviru pro sebe i své příbuzné navzdory tomu, že většinou nešlo o lidi z ohrožených skupin, které mají v očkování prioritu. Poté, co zpráva vyšla najevo, rezignoval ředitel SZÚ Pavel Březovský.

Jeho dočasnou nástupkyní se stala Barbora Macková. Její jméno se v médiích objevilo už v loňském roce, když premiér Andrej Babiš (ANO) dorážel na tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) přímo na tiskové konferenci, aby prozradil, kdo mu sdělil nepravdivé informace. Vojtěch okamžitě uposlechl a vyzradil, že za špatnou informací stála právě Macková.

K tématu

Tagy: očkování vakcína Státní zdravotní ústav Ministerstvo zdravotnictví koronavirus pandemie koronaviru Jan Blatný Barbora Macková britská mutace

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Sněmovna předává své pravomoci vládě a vzdává se kontroly, hodnotí pandemický zákon bývalá ministryně spravedlnosti a současná prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová. Varuje také, že norma obsahuje řadu problematických ustanovení, například likvidační sankce. Jsou lidé, kteří poruší vládní nařízení, trestáni protiústavně? Může být jednou očkování povinné pro všechny občany? Také o tom promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Praha

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Obyvatelé Prahy, kteří v hlavním městě nemají trvalé bydliště, si musí již několik dní lámat hlavu nad tím, jakým způsobem by případné policejní hlídce prokázali, že v něm skutečně žijí. Často proto improvizují a po Praze s sebou vozí různá čestná prohlášení. Ministerstvo vnitra však radí, aby se lidé prokazovali pomocí smluv či vyúčtování. Problém se týká přibližně 240 tisíc osob, které žijí v Praze bez trvalého bydliště.

Domácí

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala

Pavla Svrčinová, budoucí hlavní hygienička a současná ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice, se omluvila za zveřejnění rasistického příspěvku na svém Facebooku. „Chtěla bych vás touto cestou ubezpečit, že umístění příspěvku na mém Facebooku nebylo záměrné a rozhodně nemělo znevážit romskou menšinu,“ napsala členům Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. S informací přišel web Romea.cz.

Vondra: Schvalování vakcín v EU strašně trvá. Ve válce s virem musíme jít do rizika
reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Studenti do boje proti covidu. Vláda schválila pracovní povinnost zdravotnických škol
Letadlo rozprašuje koronavirus nad Brnem, sdílel poslanec Volný dezinformaci
Lék na covid ivermektin je bezpečný. S ním přežilo dvakrát více pacientů, tvrdí primář
Další články
reklama
reklama