reklama

Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?

Do České republiky se již dostala britská mutace koronaviru. V pondělí o tom po jednání vlády informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nová forma se má podle vědců šířit až o 40 procent rychleji než standardní varianta koronaviru. Jaká jsou další specifika britské mutace? Sledujte živě tiskovou konferenci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) od 14 hodin na CNN Prima NEWS či v tomto článku.

reklama

O výskytu britské mutace již v pondělí média informoval ministr zdravotnictví. Ten na tiskové konferenci dodal, že mutace není nebezpečnější pro život, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji. Postupně by měla převládnout nad jinými formami viru. Aktuálně může britskou mutaci obsahovat až 10 procent prověřovaných vzorků.

K tématu

Blatný zároveň uklidňoval, že na britskou mutaci bezpečně funguje vakcína, a to stejně jako na jiné varianty koronaviru. Kritické nyní bude, aby se v Česku naočkovalo co největší množství osob z rizikových skupin, tedy zejména seniorů a případně lidí s chronickým onemocněním.

Britská mutace byla zaznamenána během prosince v Anglii. Její výskyt již oznámily i další země v Evropě, například Německo, Rakousko, ale i Maďarsko se Slovenskem.

Státní zdravotní ústav v posledních dnech vešel ve známost především kauzou, při níž zaměstnanci ústavu obdrželi vakcínu proti koronaviru pro sebe i své příbuzné navzdory tomu, že většinou nešlo o lidi z ohrožených skupin, které mají v očkování prioritu. Poté, co zpráva vyšla najevo, rezignoval ředitel SZÚ Pavel Březovský.

Jeho dočasnou nástupkyní se stala Barbora Macková. Její jméno se v médiích objevilo už v loňském roce, když premiér Andrej Babiš (ANO) dorážel na tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) přímo na tiskové konferenci, aby prozradil, kdo mu sdělil nepravdivé informace. Vojtěch okamžitě uposlechl a vyzradil, že za špatnou informací stála právě Macková.

K tématu

Tagy: očkování vakcína Státní zdravotní ústav Ministerstvo zdravotnictví koronavirus pandemie koronaviru Jan Blatný Barbora Macková britská mutace

Další hlavní zprávy

Praha

Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta

Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta

Ačkoliv vedení Prahy za dva a půl roku na radnici výrazně nepokročilo ve stavbě pražských okruhů či linky metra D, schválilo si vizi na zavedení mýtného za vjezd do centra. A to už od roku 2025. Podle současného náměstka pro životní prostředí Petra Hlubučka (STAN) je zpoplatnění nevyhnutelné a je třeba ho vnímat jako součást balíku opatření, který má v důsledku vést ke zlepšení klimatu v hlavním městě.

Koronavirus

Počty nakažených rapidně klesají. V úterý bylo o 740 případů méně než před týdnem

Počty nakažených rapidně klesají. V úterý bylo o 740 případů méně než před týdnem

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění COVID-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1 673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131. Očkováno proti koronaviru bylo 77 615 lidí, o zhruba 5 500 více než předchozí úterý, oproti pondělí bylo dávek skoro o 2 000 víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Mohli přežít? Obyvatele Pompejí od záchrany dělily jen minuty, ukazují nové nálezy
Chronický únavový syndrom vzal Šimonovi veškerou energii. Léčba neexistuje
Mezi Izraelem a Pásmem Gazy pokračuje ostřelování. Zemřelo už nejméně 40 lidí
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Zahrádky bez wifi zůstanou. Zabrání to šíření viru, vzkazuje ministerstvo
Hřib o změně stavebního zákona: Vláda vymýšlí experiment, který nemá obdoby
Další články
reklama
reklama