Sledujte speciální vysílání: Jak reagují politici na Fialův první novoroční projev?

Hned dvojice vrcholných ústavních činitelů promluví na Nový rok k občanům České republiky. Ve 13 hodin pronesl projev předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ve 20:05 štafetu převezme jeho stranický kolega a předseda vlády Petr Fiala. Premiérův projev a následující speciální vysílání můžete sledovat na CNN Prima NEWS i v tomto článku. Fiala bude hned o den později hostem v pořadu Partie Terezie Tománkové od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

V sobotu 1. ledna ve 13 hodin pronesl svůj již druhý novoroční projev předseda Senátu Miloš Vystrčil. Naváže tak na tradici, kterou založil jeho předchůdce Jaroslav Kubera (ODS). Stejně jako v předchozím případě Vystrčil vystoupí živě, jeho projev tedy nebude ani tentokrát předtočený.

Šéf Senátu před rokem vybídl občany České republiky k solidaritě a spolupráci, a to nejen v boji s pandemií koronaviru. Kritizoval tehdejší Babišovu vládu za nepříliš koncepční a nepředvídatelná protiepidemická opatření. Vystrčil rovněž vyzval Čechy, aby se nenechali rozeštvat a nepodléhali dezinformacím a populistům. Dá se očekávat, že apel na solidaritu a spolupráci se ve Vystrčilově novoročním projevu objeví znovu.

Fialova premiéra v roli premiéra

Petr Fiala bude mít co do novoroční promluvy k národu premiéru. Je pravděpodobné, že zazní slova o naději na změnu v politice i směřování České republiky, Fiala také možná připomene největší výzvy, které Česko v roce 2022 čekají. Tedy nejvyšší tempo zdražování za posledních 13 let, energetická krize nebo postupné narovnávání veřejných rozpočtů.

Na rozdíl od předchozích dvou let neuslyšíme novoroční projev nejvyššího představitele Poslanecké sněmovny. V jejím čele došlo po říjnových sněmovních volbách ke změně, když Radka Vondráčka (ANO) vystřídala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Můj předchůdce pan Vondráček měl projev na Nový rok pouze dvakrát, zavedl jej v návaznosti na to, že svůj projev přednesl předseda Senátu Jaroslav Kubera. Nelze tedy takové projevy považovat za tradici,“ řekla Pekarová Adamová ČTK.

Tradice to není

Tradiční byl podle ní vždy novoroční projev prezidenta, Miloš Zeman ale začal pronášet vánoční poselství, a to na Štěpána. „Svůj vlastní projev neplánuji právě proto, že u předsedy dolní komory nejsou dlouholetou tradicí,“ vysvětlila předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Novoroční, případně vánoční projev, pronášeli v Československu či České republice zejména prezidenti. Tradici promluv zahájil už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ve 30. letech minulého století přešel k vánočním poselstvím. K novoročnímu termínu prezidentských projevů se vrátil Klement Gottwald. Poslední novoroční prezidentský projev měl roku 2013 Václav Klaus. Prezident Miloš Zeman nahradil proslovy hlavy státu na počátku roku vánočním poselstvím, které se vysílá 26. prosince.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství