reklama

Sledujte ZÁZNAM tiskové konference: Vláda chystá další zpřísnění, co se změní?

Antigenní testy a samotesty už brzy zřejmě nebudou stačit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce, aby pro vstup do restaurace nebo na hromadné akce byly uznávány jen PCR testy. Podle dostupných informací by toto opatření mělo platit od 1. prosince. O čem dalším ministři rozhodli? Sledujte tiskovou konferenci vlády v tomto článku.

reklama

„Na pondělní vládu půjdeme s opatřením, které zavede OTN jen s PCR testy,“ napsal minulý týden na Twitter ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Systém OTN stojí na třech základních pilířích, kterými se lidé mohou prokázat při návštěvě restaurací či kulturních akcí, a to jsou očkování, testy a prodělání onemocnění COVID-19.

V pondělí ministr zdravotnictví novinářům řekl, že vládě navrhne, že by se antigenní testy mohly přestat uznávat 1. prosince. Původně se hovořilo o pondělí 29. listopadu. Osobně by byl pro přísnější opatření včetně rakouského modelu, toto je podle něj konsenzus s odborníky budoucí vlády. „Opatření mohla být přísnější, ale je to výsledek nějakého konsenzu. Je dělané hlavně s cílem zvýšit proočkovanost,“ vysvětlil Vojtěch.

Výjimka by však mohla platit pro neočkované zdravotníky. Ti musí od pondělí jednou týdně podstoupit antigenní test. Podle Vojtěcha je možné, že se jim bude uznávat i po prosincovém zpřísnění.

Test za 814 korun

Pro účast na kulturních či sportovních akcích nebo posezení v restauracích se tak neočkovaní zřejmě budou muset prokazoval PCR testem. Od listopadu ho ale nemají hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Například v Ústřední vojenské nemocnici v Praze stojí PCR test pro samoplátce 814 korun. Lidé si ho nemusí platit pouze v případě, kdy je na test pošle lékař či hygiena.

Vojtěch dodal, že osobně je příznivcem takzvaného rakouského modelu, kde se neuznávají žádné testy, jen očkování nebo prodělaná nákaza. Lidé bez očkování v Rakousku od pondělí mohou pouze do práce nebo do obchodu. Tak velké zpřísnění se v Česku ale zatím zřejmě nechystá.

Změní se pravidla pro děti?

Podle informací CNN Prima NEWS by vláda v pondělí mohla změnit pravidla pro děti ve věku 12 až 18 let. Ty totiž mají nyní nárok jen na dva PCR testy měsíčně hrazené ze zdravotního pojištění, mohou se ale nechat očkovat. Ve hře je, že by děti v rozmezí 12 až 18 let měly hrazených více PCR testů.

Některá pravidla se v Česku změnila už od pondělí 15. listopadu. Například zaměstnanci ve zdravotnictví, kteří nejsou očkovaní, se musí minimálně jednou týdně testovat. PCR testy pro návštěvu sociálních zařízení platí tři dny, antigenní test jeden den. Studenti vysokých škol musí mít během výuky nasazené respirátory, pokud je v učebně více jak 50 lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Alfa, beta, omikron, ne však ksí. WHO prý bere ohled na čínského prezidenta

Nová varianta koronaviru, která se objevila na jihu Afriky, dostala označení omikron, ačkoli v řecké alfabetě je na řadě epsilon. Pojmenovávání jednotlivých druhů viru je totiž složitější, než se na první pohled zdá. Například písmeno ksí se údajně nepoužilo s ohledem na jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož první část jména se v angličtině píše Xi.

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama

Domácí zpravodajství

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Lidé starší 60 let mohou na třetí dávku už po pěti měsících. Registrace začne v pondělí

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

reklama