Sledujte ZÁZNAM tiskové konference: Vláda chystá další zpřísnění, co se změní?

Antigenní testy a samotesty už brzy zřejmě nebudou stačit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce, aby pro vstup do restaurace nebo na hromadné akce byly uznávány jen PCR testy. Podle dostupných informací by toto opatření mělo platit od 1. prosince. O čem dalším ministři rozhodli? Sledujte tiskovou konferenci vlády v tomto článku.

„Na pondělní vládu půjdeme s opatřením, které zavede OTN jen s PCR testy,“ napsal minulý týden na Twitter ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Systém OTN stojí na třech základních pilířích, kterými se lidé mohou prokázat při návštěvě restaurací či kulturních akcí, a to jsou očkování, testy a prodělání onemocnění COVID-19.

V pondělí ministr zdravotnictví novinářům řekl, že vládě navrhne, že by se antigenní testy mohly přestat uznávat 1. prosince. Původně se hovořilo o pondělí 29. listopadu. Osobně by byl pro přísnější opatření včetně rakouského modelu, toto je podle něj konsenzus s odborníky budoucí vlády. „Opatření mohla být přísnější, ale je to výsledek nějakého konsenzu. Je dělané hlavně s cílem zvýšit proočkovanost,“ vysvětlil Vojtěch.

Výjimka by však mohla platit pro neočkované zdravotníky. Ti musí od pondělí jednou týdně podstoupit antigenní test. Podle Vojtěcha je možné, že se jim bude uznávat i po prosincovém zpřísnění.

Test za 814 korun

Pro účast na kulturních či sportovních akcích nebo posezení v restauracích se tak neočkovaní zřejmě budou muset prokazoval PCR testem. Od listopadu ho ale nemají hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Například v Ústřední vojenské nemocnici v Praze stojí PCR test pro samoplátce 814 korun. Lidé si ho nemusí platit pouze v případě, kdy je na test pošle lékař či hygiena.

Vojtěch dodal, že osobně je příznivcem takzvaného rakouského modelu, kde se neuznávají žádné testy, jen očkování nebo prodělaná nákaza. Lidé bez očkování v Rakousku od pondělí mohou pouze do práce nebo do obchodu. Tak velké zpřísnění se v Česku ale zatím zřejmě nechystá.

Změní se pravidla pro děti?

Podle informací CNN Prima NEWS by vláda v pondělí mohla změnit pravidla pro děti ve věku 12 až 18 let. Ty totiž mají nyní nárok jen na dva PCR testy měsíčně hrazené ze zdravotního pojištění, mohou se ale nechat očkovat. Ve hře je, že by děti v rozmezí 12 až 18 let měly hrazených více PCR testů.

Některá pravidla se v Česku změnila už od pondělí 15. listopadu. Například zaměstnanci ve zdravotnictví, kteří nejsou očkovaní, se musí minimálně jednou týdně testovat. PCR testy pro návštěvu sociálních zařízení platí tři dny, antigenní test jeden den. Studenti vysokých škol musí mít během výuky nasazené respirátory, pokud je v učebně více jak 50 lidí.

Tagy: