Přístup Velké Británie k boji s koronavirem se v letošním roce výrazně odlišil od strategií zemí ve zbytku kontinentu. Zatímco východní a pozvolna i západní Evropa přijímají kvůli nárůstu zaznamenaných případů infekcí nová opatření, Londýn chce, aby si občané zvykli žít s covidem jako s chřipkou. K tomu připravil masivní plán s názvem operace Rampdown (Snížení).
Koronavirus tu s námi bude roky, musíme si na něj zvyknout a nemůžeme dokola zavádět tlumící opatření – takový přístup k infekčnímu patogenu, který převrátil svět vzhůru nohama, zaujímá Velká Británie. Alespoň to vyplývá ze 160 stránek obsáhlého dokumentu popisující budoucí vládní strategii, který se o víkendu dostal do rukou médií.
Zvláště dva body z rozsáhlého balíčku opatření jsou v kontextu globálního boje s koronavirem svéhlavé. Tím prvním je ukončení povinnosti domácí karantény pro nakažené. Lidé se mají podle Downing Street naučit žít s koronavirem jako s chřipkou, a proto i přes pozitivní test nebudou muset dodržovat izolaci. Opatření by mělo vstoupit v platnost v březnu.
A jelikož britská vláda zastává názor, že v zimě žádná extrémní koronavirová vlna nepřijde a nebude potřeba zavádět drsná opatření, bude stát také postupně upouštět od masového (tím pádem i hrazeného) testování.
Daní za souvislý provoz restaurací, barů a dalších podniků pak může být opětovné zavedení covid pasů. Tedy povinnosti prokázat se očkováním či negativním testem před vstupem do stravovacích zařízení. Ani to ale v Británii zatím nehrozí. Takové opatření totiž spadá vedle povinných roušek a práce z domova do vládního plánu B a v současnosti je země stále v režimu plánu A, který obsahuje prakticky jen hygienická doporučení.
„V datech nevidíme nic, co by nasvědčovalo tomu, že bychom měli realizovat plán B. Držíme se plánu A,“ ujistil v pondělí britský premiér Boris Johnson.