reklama

Slovensko doporučuje nejezdit do Prahy. Vyhnout se mají lidé i části Chorvatska

Slovenské ministerstvo zahraničí doporučilo občanům zvážit kvůli koronaviru cesty do některých oblastí v zemích, s nimiž má jinak volný režim cestování. Je mezi nimi i česká metropole Praha nebo některé oblasti Chorvatska a Francie.

reklama

Slovenské ministerstvo zahraničí doporučilo zvážit nutnost cest do těchto regionů vzhledem k pandemii COVID-19. Pokud už tam lidé pojedou, mají průběžně sledovat situaci a dbát doporučení epidemiologů.

Z českých regionů považuje slovenské ministerstvo zahraničí za rizikovější pouze Prahu. Vedení organizace Prague City Tourism, jejímž posláním je péče o rozvoj domácího i zahraničního cestovního ruchu v české metropoli, rozhodnutí slovenského ministerstva rozhodnutí respektuje. „Slováky v naší metropoli vždy rádi přivítáme a doufáme, že do Prahy budou i nadále jezdit,“ prohlásila mluvčí společnosti Klára Malá.

K tématu

Od letošního dubna do června navštívilo Prahu podle Malé téměř 10 tisíc turistů ze Slovenska. Data z prázdnin k dispozici nejsou. „V rámci kampaně V Praze jako doma nemáme turisty ve statistikách rozdělené podle národnosti,“ doplnila mluvčí pražské městské organizace.

Na seznam míst, pro něž toto doporučení platí, byly už dříve zařazeny i celé státy. Jednalo se například o všechny regiony Španělska, Malty a nově také Belgie. Další doporučení slovenského resortu diplomacie se týká jen určitých regionů z různých zemí.

V Chorvatsku by se lidé měli vyhnout Vukovarsko-sremské a Splitsko-dalmatské župě. V prvním případě se sice nejedná o typickou turistickou destinaci, ale Splitsko-dalmatská župa bývá díky své poloze u Jaderského moře mezi návštěvníky oblíbená.

Slováci by měli také podle ministerstva zvážit cestu do některých destinací Velké Británie a Irska. Slovensko považuje za rizikové dvě skotské oblasti Aberdeenshire a Moray, které spolu sousedí. Nebezpečnými regiony v Irsku jsou dle resortu Midlands a Mid-East.

Za potenciálně riskantní Slovensko považuje také cesty na francouzské Azurové pobřeží či do oblasti Île-de-France, tedy nejlidnatější region, který zahrnuje i hlavní město Paříž. Nedoporučuje se ani cesta do nizozemských regionů Severního a Jižního Holandska. Na seznamu jsou také dánské Střední Jutsko či Slezské a Malopolské vévodství v Polsku.

Na Slovensku se k pondělku potvrdilo celkem 2 922 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, z toho 15 přibylo za poslední den. V souvislosti s COVID-19 eviduje země 31 úmrtí.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Od čtvrtka budou moct Češi pouze na nákup, do práce a domu. Vláda rozhodla o omezení pohybu i o uzavření maloobchodů a služeb. To vše platí od čtvrtečního rána od 6:00 až do 3. listopadu. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Velkoobchod bude bez omezení. Opatření proti koronaviru z posledních týdnů totiž zatím nefungují, a vláda tak musela přistoupit k dalším, řekl na mimořádné tiskové konferenci ve středu premiér Andrej Babiš. Zároveň se omluvil za to, že lidem tím znepříjemnil život.

Koronavirus

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v zahraničí. V zemském sněmu to oznámil bavorský premiér Markus Söder. Opatření, které má podle něj zabránit uzavření hranic, se podle agentury DPA dotkne především pendlerů z Česka a Rakouska. Napříště budou muset předkládat negativní test na koronavirus jednou týdně. Kdy začne opatření platit, zatím není jasné.

reklama
Havlíček: Zavřeným firmám stát zaplatí plné mzdy. COVID nájemné bude i pro další obory
Prymula povolí ligové zápasy za podmínky pravidelného testování. Termín ale nesdělil
reklama
reklama
Šéf krizového štábu Hamáček má pozitivní test na koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Jak mohou vypadat vyznamenání během pandemie? Prymula jde znovu za Zemanem
Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít
Poslanci chtějí rozšířit okruh osob, které mají mít nárok na příspěvek 500 Kč
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Další články
reklama
reklama