Násilí na dívkách a mladých ženách v Indii se stupňuje. Příbuzní ženy bijí i za maličkosti. Poslední incident se odehrál minulý týden, kdy 17letou Nehu Paswanovou ubili její příbuzní k smrti. Nelíbilo se jim, že nosí džíny.
Vražda se stala ve státě Utterpradéš v okrese Déoria, který patří k jedněm nejméně rozvinutým regionům ve státě. Dívka celý den držela náboženský půst a večer si oblékla džíny a tílko. „V momentě, kdy měli její prarodiče námitky proti jejímu oblečení, Neha opáčila, že džíny byly vytvořeny k tomu, aby se nosily,“ uvedla její matka Shakuntala Devi Paswanová.
Jak trestat domácí násilí? Viníci často dostanou jen podmínku, ženám zůstane trauma
Případ údajných znásilnění ze strany bývalého poslance Dominika Feriho znovuotevřel téma násilí na ženách. Ozývají se hlasy, že sexualizované a domácí násilí v Česku není dostatečně trestáno. Pachatelé takovýchto činů často od soudu odchází pouze s podmínkou. Mnohdy se také stává, že je oběti domácího násilí ani nenahlásí.
Hádka se však začala stupňovat a vyústila v násilí. Její dědeček a strýcové vzali hole a dívku surově zbili. Mladá dívka ležela na zemi v bezvědomí, její příbuzní pak zavolali řidiče a řekli, že ji odvezou do nemocnice. „Nechtěli mi dovolit, abych jela s nimi, tak jsem zalarmovala své příbuzné, kteří ji šli hledat do okresní nemocnice,“ dodala matka.
Místo do nemocnice na most
Nikdo netušil, co bude ráno následovat. Příbuzní se dozvěděli, že bezvládné tělo dívky visí na mostě přes řeku Gandak. Když na místo došli, zjistili, že jde skutečně o 17letou Nehu. Z vraždy bylo obviněno deset lidí, mimo jiné prarodiče, strýcové, tety či bratranci dívky a přivolaný řidič.
Policejní úředník Šríjaš Tripatí webu BBC sdělil, že prarodiče, strýc a řidič byli zatčeni a probíhají výslechy. Po zbylých podezřelých policisté pátrají. Otec zesnulé dívky pracuje jako nádeník na stavbách ve městě Luhdiana. Po zjištění, že byla jeho dcera umlácena k smrti, přijel zpět domů, aby se s tragédií vyrovnal. Uvedl, že tvrdě pracoval, aby mohl své děti včetně Nehy poslat do školy.
Utlučená dívka se podle její matky chtěla stát policistkou. „Její sny se teď ale nikdy neuskuteční,“ řekla. Nátlak příbuzných se prý stupňoval. Rodinným příslušníkům vadilo, že dívka studuje na místní škole, a často ji kritizovali, že nosí moderní oblečení namísto tradičně indického.
Násilí na dívkách rodiny schvalují
Násilí na ženách a dívkách je v domácnostech, v nichž panuje patriarchát, často schvalováno staršími členy rodiny. V Indii tak ženy čelí mnoha hrozbám – od rizika zabití ihned po porodu, neboť se upřednostňují synové, až po diskriminaci a zanedbávání. Často čelí i domácímu násilí a každý den jich je v průměru dvacet zavražděno za to, že neměly dostatečné věno.
Ženu bil a věznil měsíce. Od násilníka utekla, na kolena ji opět srazil lockdown
Následkem koronavirové pandemie přibývá nejen nemocných, ale i případů domácího násilí. Deníku Právo se s takovou zkušeností svěřila 39letá Anna, která od svého partnera utekla už během první vlny krize, jelikož ji týral. Teď však řeší další problém, kvůli současným opatřením vlády si těžko najde práci. A dalších takových zoufale přibývá.
Patriarchové rodin pak dívkám mnohdy diktují, co mají nosit, kam smí chodit a s kým mluvit. Každý domnělý „přešlap“ je pak považován za provokaci a „musí být potrestán“. Případ utlučené dívky kvůli džínům není ojedinělý. Minulý měsíc se na sociálních sítích objevilo drastické video, na němž 20letou ženu bije její otec a tři bratranci. Žena následně šla na policii. Bití si měla „zasloužit“ za to, že utekla od násilnického manžela.
Týden před tímto incidentem pak byly v okrese Dhar příbuznými nemilosrdně zbity dvě dívky za to, že si volaly s bratrancem. Na nahrávce bylo vidět, jak jednu z dívek rodiče, bratři a bratranci tahají za vlasy, hází s ní o zem, kopou do ní a mlátí ji pěstmi a dřevěnými prkny. Policie následně zatkla sedm osob. A podobný incident se odehrál i ve státě Gudžarát, kde minimálně patnáct mužů včetně příbuzných zbilo dvě dívky za to, že telefonovaly.
Genderová aktivistka Rolly Shivhareová nechápe, jak může být takové jednání v 21. století možné. „Je šokující, že zabíjíme a napadáme dívky za to, že si oblékly džíny nebo telefonovaly,“ míní. Patriarchát pak označuje za jeden z největších problémů Indie. Podle ní politici a vlivné osoby často pronášejí řeči o rovnosti žen a mužů, v praxi se však nic nemění. „Vláda říká, že jsou dívky naší prioritou. Vyhlašují velkolepé programy pro jejich blaho, praxe je však úplně jiná,“ dodává.