CNN Prima News menšiny

menšiny

Výpis příspěvků ke štítku „menšiny“

Čeští Vietnamci vítají Nový rok zasvěcený Drakovi. V červených obálkách si darují peníze

Rok Draka začíná v pátek 9. února v 18 hodin večer, alespoň pro české Vietnamce. „V té době už je doma ve Vietnamu půlnoc,“ vysvětluje 33letý Hong Cuong Nguyen, provozovatel restaurace. V České republice žije sedm let, češtinu zvládá bravurně, za skutečný domov ovšem pořád považuje Vietnam. „Nový rok slavíme trochu méně než doma. Tam bychom na svátek uvařili deset jídel, tady jen pět,“ porovnává.

Sněhové koule na těžkooděnce. Rusové se vzpírají kvůli odsouzení bojovníka proti mobilizaci

Zatýkáním a potyčkami s policií skončil protest několika tisíců Rusů ve městě Bajmak nedaleko hranice s Kazachstánem. Lidé demonstrovali proti odsouzení aktivisty Faila Alsynova, který bojuje za práva baškirského národa a kritizuje posílání etnických menšin do bojů na Ukrajině. Podle listu The New York Times šlo o největší protivládní protest od začátku války.

Místo kapra prasátko, masové kuličky i zapečené fazole. Jak slaví Vánoce menšiny v ČR?

Vánoce pro Čechy obvykle znamenají svátky klidu a míru. Lidé se z pohodlí domova dívají na pohádky, poslouchají koledy a po štědrovečerní večeři skládající se ze smaženého kapra a bramborového salátu rozbalují dárky, které naleznou pod stromečkem. Jak jsou na tom ale potomci cizinců či příslušníci národnostních menšin žijící v Česku? Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala několik zajímavých příběhů.

REPORTÁŽ: Volit Kaczyńského je masakr, říkají Poláci z Británie. V království jich žije milion

„Svobodné Polsko, ze kterého jsem před více než dvaceti lety odešel do Anglie, už neexistuje,“ stýská si 53letý fotograf Radosław Król. V polském obchodě Maya v jihoanglickém Portsmouthu právě nakupuje jídlo dovážené ze staré vlasti. „Kvalita polských potravin se asi zlepšila, jenže se strašně změnila společnost a lidé v ní. Ani komunisti nerozdělili Polsko tak, jako se to podařilo Kaczyńskému. Už to není moje země,“ říká rezolutně. Zároveň je plný obav, že nedělní parlamentní volby opět vyhraje vládnoucí strana Právo a spravedlnost předáka Jarosława Kaczyńského. CNN Prima NEWS odvysílá v neděli speciál plný aktuálního zpravodajství a analýz k polským volbám, sledovat ho můžete od 20:15 hodin.

„Banáni“ v Česku: Večerky nepřevezmeme. Mnozí z nás už ani neumí pořádně vietnamsky

Zvenku žlutí, uvnitř bílí. Tak se popisuje druhá generace Vietnamců v České republice, která o sobě říká, že jsou „Banány“. Chodila do českých škol, učila se českým svátkům a v neposlední řadě nyní rozbíjí zažité stereotypy. „Mladí Vietnamci dávají dost jasně najevo, že večerky nepřevezmou. Mnozí dokonce neumí ani pořádně vietnamsky,“ popisuje Le Nhat Duc Anh z organizace Viet Up. Ta v sobotu odpoledne pořádá Banán Fest, který dovolí Čechům nahlédnout do vietnamské komunity i mentality „počeštělých“ Vietnamců.

Expert: Ukrajincům jde o život, to Romové neznají. Fašisté mají z konfliktu žně a vláda se diví

Ukrajinci nemají zájem se rvát s Romy, snaží se jen během války přežít. Stali se ale záminkou pro fašistické skupiny, které vzniklý „pseudokonflikt“ zneužívají a nabírají díky tomu na síle, varoval před vzniklou situací na české půdě sociolog Aleš Sekot z Masarykovy univerzity. „A to je neskutečně nebezpečné. Takto to začalo i v Německu a ve Francii. Fašisté tu beztrestně demolují myšlení lidí,“ uvedl akademik pro web CNN Prima NEWS.

Pořádali pochody proti Romům, teď je „brání“ před Ukrajinci. To tu ještě nebylo, říká expert

Napětí mezi dvěma národnostními menšinami si novodobá česká historie nepamatuje. Konflikt Romů a Ukrajinců je bezprecedentní, zhodnotil etnolog Ondřej Klípa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Je nicméně toho názoru, že se situace brzy uklidní, pokud nedojde k žádnému podobnému incidentu, který se odehrál minulý měsíc v Brně. Na druhou stranu ale varuje, že střet mezi národnostními menšinami mohou uměle přiživovat dezinformace. „Paměť mnoha lidí není moc velká. Jedinci, kteří třeba před pár lety organizovali protiromské pochody, to najednou radši nezmiňují a snaží se tvářit jako zastánci Romů,“ zmínil Klípa.

Dej mi kamelky, ťongu. Češi nás chválí za píli a pak nás sejmou tykáním, říkají Vietnamci

Je slovo „rákosník“ už za hranou? Pro některé Čechy příliš ne, protože mají poněkud pejorativní označení vietnamské menšiny za zažitou záležitost, na kterou si po několika dekádách zkrátka zvykli. Samotné Vietnamce ale podobná označení netěší, stejně jako časté tykání ze strany zákazníků. A to nedošlo na mnohem urážlivější výrazy, jako jsou „ťaman“, „čing-čong“ nebo „žluťas“. Vyzpovídali jsme několik zástupců vietnamské komunity – starších i mladších – aby se podělili o nejhorší případy česko-vietnamské komunikace.

Pražský radní označil Vietnamce za rákosníky, sklidil bouři. Nejsem xenofob, omlouvá se

Rákosník. Hanlivé označení zástupců vietnamské menšiny z úst radního Libora Vrkoče (Hnutí pro Prahu 11) způsobilo poprask nejen v řadách zastupitelů Prahy 11, ale také mezi lidmi na sociálních sítích. Opoziční politici z řad TOP 09, STAN a ANO se pokusili Vrkoče odvolat a požádat ho o veřejnou omluvu, nic z toho se ovšem nedostalo na program jednání. Proti radnímu pro dopravu se ostře postavili také někteří poslanci či zástupci Česko-vietnamské společnosti. Omluvu a vysvětlení nakonec Vrkoč zaslal redakci CNN Prima NEWS.

Místo kapra celé prasátko či jídlo o dvanácti chodech. Jak slaví Vánoce menšiny v ČR?

Vánoce pro Čechy obvykle znamenají svátky klidu a míru. Lidé se z pohodlí domova dívají na pohádky, poslouchají koledy a po štědrovečerní večeři skládající se ze smaženého kapra a bramborového salátu rozbalují dárky, které naleznou pod stromečkem. Jak jsou na tom ale potomci cizinců či příslušníci národnostních menšin žijící v Česku? Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala několik zajímavých příběhů.

Volili bychom Pavla. Vypadá jako Ho Či Min, vtipkují Vietnamci. Jinak je klání o Hrad nezajímá

Co volby, to pokukování po hlasech početné vietnamské menšiny. Výjimkou nebude ani nadcházející klání o Pražský hrad. Někteří kandidáti už nyní oslovují Vietnamce – expremiér Andrej Babiš (ANO) se fotí s vietnamskými podnikateli, senátor Pavel Fischer má na webových stránkách zase letáky ve vietnamštině. Jejich snaha ale nejspíše nebude mít příliš velký efekt – řada Vietnamců nemá volební právo, případně je boj o post hlavy státu nijak zvlášť nezajímá. Dotázaní by ale dali hlas Petru Pavlovi, nicméně jen kvůli jeho vousům.