CNN Prima News menšiny

menšiny

Výpis příspěvků ke štítku „menšiny“

Poplatky pro ČT? Vždyť českým zprávám nerozumíme a máme jen večerku, diví se Vietnamci

Překvapení, zmatek i nepochopení. Zástupci vietnamské komunity žijící v České republice zdvihají obočí nad vyššími koncesionářskými poplatky pro Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo). Někteří Vietnamci se díky svým „banánovým dětem“ (označení pro druhou generaci Vietnamců žijící v České republice) zaregistrovali včas, jiní až teď zjistili, že prošvihli termín. Několika z nich nefungoval registrační web. Nechybí ani údiv, že musí vůbec něco nahlašovat, když například ve večerce nemají televizi nebo sledují pouze zprávy z vietnamských kanálů. „Zákony samozřejmě respektujeme. Ale nerozumím tomu, proč bych měl platit za něco, co nesledujeme. Českým zprávám nerozumíme,“ řekl jeden z Vietnamců redakci CNN Prima NEWS.

Gregorová: Na Pridu v Budapešti plánuje Orbán biometricky „šmírovat“. Budeme svědky, říká

V sobotu se do Budapešti vydává na 70 europoslanců, aby se zúčastnili pochodu Pride. Mezi účastníky je také pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. „Naši přítomnost považuji za naprosto zásadní – jednak jako projev podpory a solidarity, ale také jako svědectví o tom, co se v Maďarsku děje,“ popisuje v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Vážným rizikem je podle ní biometrické sledování účastníků pochodu na podporu LGBT+ pomocí umělé inteligence, čímž Maďarsko porušuje evropské zákony.

Chirurgové z dovozu? Ústavní soud proti kritizované kampani SPD nezasáhl

Aktualizováno

Ústavní soud nezasáhl proti kampani SPD, Trikolory a PRO před krajskými volbami, nenašel k tomu procesní cestu. První ze série stížností, které koordinovala advokátka Pavla Krejčí, odmítl na přelomu srpna a září. Nyní odmítl také stížnost z Jihočeského kraje, kde byla procesní situace mírně odlišná, a tak existovala šance na jiný výsledek.

Čeští Vietnamci vítají Nový rok zasvěcený Drakovi. V červených obálkách si darují peníze

Rok Draka začíná v pátek 9. února v 18 hodin večer, alespoň pro české Vietnamce. „V té době už je doma ve Vietnamu půlnoc,“ vysvětluje 33letý Hong Cuong Nguyen, provozovatel restaurace. V České republice žije sedm let, češtinu zvládá bravurně, za skutečný domov ovšem pořád považuje Vietnam. „Nový rok slavíme trochu méně než doma. Tam bychom na svátek uvařili deset jídel, tady jen pět,“ porovnává.

Sněhové koule na těžkooděnce. Rusové se vzpírají kvůli odsouzení bojovníka proti mobilizaci

Zatýkáním a potyčkami s policií skončil protest několika tisíců Rusů ve městě Bajmak nedaleko hranice s Kazachstánem. Lidé demonstrovali proti odsouzení aktivisty Faila Alsynova, který bojuje za práva baškirského národa a kritizuje posílání etnických menšin do bojů na Ukrajině. Podle listu The New York Times šlo o největší protivládní protest od začátku války.

Místo kapra prasátko, masové kuličky i zapečené fazole. Jak slaví Vánoce menšiny v ČR?

Vánoce pro Čechy obvykle znamenají svátky klidu a míru. Lidé se z pohodlí domova dívají na pohádky, poslouchají koledy a po štědrovečerní večeři skládající se ze smaženého kapra a bramborového salátu rozbalují dárky, které naleznou pod stromečkem. Jak jsou na tom ale potomci cizinců či příslušníci národnostních menšin žijící v Česku? Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala několik zajímavých příběhů.

REPORTÁŽ: Volit Kaczyńského je masakr, říkají Poláci z Británie. V království jich žije milion

„Svobodné Polsko, ze kterého jsem před více než dvaceti lety odešel do Anglie, už neexistuje,“ stýská si 53letý fotograf Radosław Król. V polském obchodě Maya v jihoanglickém Portsmouthu právě nakupuje jídlo dovážené ze staré vlasti. „Kvalita polských potravin se asi zlepšila, jenže se strašně změnila společnost a lidé v ní. Ani komunisti nerozdělili Polsko tak, jako se to podařilo Kaczyńskému. Už to není moje země,“ říká rezolutně. Zároveň je plný obav, že nedělní parlamentní volby opět vyhraje vládnoucí strana Právo a spravedlnost předáka Jarosława Kaczyńského. CNN Prima NEWS odvysílá v neděli speciál plný aktuálního zpravodajství a analýz k polským volbám, sledovat ho můžete od 20:15 hodin.

„Banáni“ v Česku: Večerky nepřevezmeme. Mnozí z nás už ani neumí pořádně vietnamsky

Zvenku žlutí, uvnitř bílí. Tak se popisuje druhá generace Vietnamců v České republice, která o sobě říká, že jsou „Banány“. Chodila do českých škol, učila se českým svátkům a v neposlední řadě nyní rozbíjí zažité stereotypy. „Mladí Vietnamci dávají dost jasně najevo, že večerky nepřevezmou. Mnozí dokonce neumí ani pořádně vietnamsky,“ popisuje Le Nhat Duc Anh z organizace Viet Up. Ta v sobotu odpoledne pořádá Banán Fest, který dovolí Čechům nahlédnout do vietnamské komunity i mentality „počeštělých“ Vietnamců.

Expert: Ukrajincům jde o život, to Romové neznají. Fašisté mají z konfliktu žně a vláda se diví

Ukrajinci nemají zájem se rvát s Romy, snaží se jen během války přežít. Stali se ale záminkou pro fašistické skupiny, které vzniklý „pseudokonflikt“ zneužívají a nabírají díky tomu na síle, varoval před vzniklou situací na české půdě sociolog Aleš Sekot z Masarykovy univerzity. „A to je neskutečně nebezpečné. Takto to začalo i v Německu a ve Francii. Fašisté tu beztrestně demolují myšlení lidí,“ uvedl akademik pro web CNN Prima NEWS.

Pořádali pochody proti Romům, teď je „brání“ před Ukrajinci. To tu ještě nebylo, říká expert

Napětí mezi dvěma národnostními menšinami si novodobá česká historie nepamatuje. Konflikt Romů a Ukrajinců je bezprecedentní, zhodnotil etnolog Ondřej Klípa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Je nicméně toho názoru, že se situace brzy uklidní, pokud nedojde k žádnému podobnému incidentu, který se odehrál minulý měsíc v Brně. Na druhou stranu ale varuje, že střet mezi národnostními menšinami mohou uměle přiživovat dezinformace. „Paměť mnoha lidí není moc velká. Jedinci, kteří třeba před pár lety organizovali protiromské pochody, to najednou radši nezmiňují a snaží se tvářit jako zastánci Romů,“ zmínil Klípa.

Dej mi kamelky, ťongu. Češi nás chválí za píli a pak nás sejmou tykáním, říkají Vietnamci

Je slovo „rákosník“ už za hranou? Pro některé Čechy příliš ne, protože mají poněkud pejorativní označení vietnamské menšiny za zažitou záležitost, na kterou si po několika dekádách zkrátka zvykli. Samotné Vietnamce ale podobná označení netěší, stejně jako časté tykání ze strany zákazníků. A to nedošlo na mnohem urážlivější výrazy, jako jsou „ťaman“, „čing-čong“ nebo „žluťas“. Vyzpovídali jsme několik zástupců vietnamské komunity – starších i mladších – aby se podělili o nejhorší případy česko-vietnamské komunikace.