CNN Prima News menšiny

menšiny

Výpis příspěvků ke štítku „menšiny“

Místo kapra celé prasátko či jídlo o dvanácti chodech. Jak slaví Vánoce menšiny v ČR?

24. prosince 2022 22:42

Vánoce pro Čechy obvykle znamenají svátky klidu a míru. Lidé se z pohodlí domova dívají na pohádky, poslouchají koledy a po štědrovečerní večeři skládající se ze smaženého kapra a bramborového salátu rozbalují dárky, které naleznou pod stromečkem. Jak jsou na tom ale potomci cizinců či příslušníci národnostních menšin žijící v Česku? Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala několik zajímavých příběhů.

Volili bychom Pavla. Vypadá jako Ho Či Min, vtipkují Vietnamci. Jinak je klání o Hrad nezajímá

23. prosince 2022 08:12

Co volby, to pokukování po hlasech početné vietnamské menšiny. Výjimkou nebude ani nadcházející klání o Pražský hrad. Někteří kandidáti už nyní oslovují Vietnamce – expremiér Andrej Babiš (ANO) se fotí s vietnamskými podnikateli, senátor Pavel Fischer má na webových stránkách zase letáky ve vietnamštině. Jejich snaha ale nejspíše nebude mít příliš velký efekt – řada Vietnamců nemá volební právo, případně je boj o post hlavy státu nijak zvlášť nezajímá. Dotázaní by ale dali hlas Petru Pavlovi, nicméně jen kvůli jeho vousům.

Už žádné bílé muže? Šílené, kritizují vojáci britské letectvo za gendrové a rasové cíle

19. srpna 2022 10:16

Britské Královské letectvo (RAF) omezuje pracovní nabídky pro bílé muže, aby dosáhlo stanovených cílů pro diverzitu. Na protest proti tomuto kroku rezignovala šéfka náboru, informuje stanice Sky News. Ministerstvo obrany jakékoliv změny náborové politiky popírá. K údajnému rozhodnutí vedení RAF se kriticky vyjadřují jak politici, tak veřejnost.

Maďaři jsou jiní. S Rusy je spojuje pocit křivdy, Beneš je pro ně démon, říká publicistka

17. dubna 2022 23:08

Maďarsko je od nás jen pár kilometrů, na první pohled ale vypadá jako úplně jiný svět. V nedávných volbách projevilo obrovskou podporu autoritáři Viktoru Orbánovi, k Ukrajině sužované ruskou agresí se chová až překvapivě zdrženlivě. Kde se tohle bere v národě, který má do jisté míry podobné historické zkušenosti jako my? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to vysvětluje publicistka Lucie Sulovská, která se Maďarsku dlouhodobě věnuje, mluví i tamním jazykem.

Ničí byty a nechodí do práce. Ombudsman Křeček se opřel do Romů, ti žádají jeho rezignaci

9. února 2022 22:30

Ředitel občanského sdružení Romodrom Nikola Taragoš chce usilovat o odvolání ombudsmana Stanislava Křečka z funkce, uvedl web Romea.cz. Křeček veřejně zopakoval v blogu Aktuálně.cz svůj názor na to, že lidé ze sociálně vyloučených lokalit, což jsou často Romové, si mohou za svou situaci sami, nemají žádnou snahu ji změnit a devastují jeden poskytnutý byt za druhým. Ombudsmana však nejde odvolat, jeho volební období je šestileté, uvádí na webu Kancelář veřejného ochránce práv.

Příliš bílý, heterosexuální a mužský, vadí podle průzkumu mladým Britům na Santovi

24. prosince 2021 22:52

Santa Claus je pro mladé Brity příliš bílý, příliš heterosexuální a příliš mužský. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který provedla agentura YouGov. Část z nich by neměla problém, kdyby byl Otec Vánoc vyobrazován i s jasnějšími blízkovýchodními rysy, případně jako žena. Hlasování o tom, jak by měla vypadat tradiční vánoční postava, vzniklo v reakci na virální norskou reklamu, v níž se Santa Claus líbá s mužem.

Místo kapra celé sele a Vánoce od září do ledna. Jak slaví menšiny v Česku?

24. prosince 2021 20:45

Vánoce jsou pro Čechy obvykle svátky klidu a míru. Lidé se z pohodlí domova dívají na pohádky, poslouchají koledy a po štědrovečerní večeři skládající se z kapra a bramborového salátu rozbalují dárky, které našli pod stromečkem. Jak jsou na tom ale národnostní menšiny žijící v Česku? Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala několik zajímavých případů.

Běloši pronásledovali černocha, pak ho zastřelili. Vinen je i muž, který vraždu natáčel

25. listopadu 2021 08:12

Porota soudu v americkém státě Georgie ve středu uznala tři bílé muže vinnými z vraždy 25letého černocha Ahmauda Arberyho. Porotci k verdiktu nad Gregem McMichaelem, jeho synem Travisem McMichaelem a sousedem Williamem Bryanem dospěli po zhruba desetihodinovém rozhodování. Trojici hrozí doživotní vězení, poznamenala agentura AP. Muži obvinění odmítli a tvrdí, že jednali v sebeobraně.

Ve Sněmovně chybí Vietnamec. Slováka a Japonce už máme, říká vietnamský influencer

9. října 2021 09:41

V dolní komoře chybí člověk, který by hájil zájmy cizinců. Ti přitom přispívají do státní kasy a vyplňují díry na pracovním trhu, myslí si vietnamský podnikatel a influencer Tran Van Sang, který ve volbách kandiduje za Alianci pro budoucnost. Věří, že se jednoho dne do Poslanecké sněmovny dostane i Vietnamec. Třebaže ale volební možnosti v rámci komunity rostou, není stále dostatečně silná, uvedl pro CNN Prima NEWS.

Vietnamci na nevolitelných místech kandidátek? Odporná praxe, říká předseda komunity

30. září 2021 07:40

Je správné, že se politici snaží oslovit Vietnamce. Praxe politických stran, které často dají vietnamské kandidáty na nevolitelná místa, je ale odporná, řekl redakci CNN Prima NEWS čestný předseda a mluvčí Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Vietnamci s českým občanstvím by si podle něj měli založit vlastní hnutí nebo stranu, připomněl také jejich pomoc během povodní, pandemie i tornáda.