reklama

Nižší DPH lidem potraviny nezlevní. Ceny ovládají zahraniční koncerny, shodují se ekonomové

Snížení DPH nižší ceny potravin nepřinese. Ceny potravin v Česku totiž ovládají zahraniční koncerny. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekla ekonomka Ilona Švihlíková. Řešením by podle ní byla odpovědná politická rozhodnutí.

reklama

Současné klíčové ekonomické otázky jsou totiž podle ekonoma Mojmíra Hampla právě důsledkem politiky. „Letos je to postaveno na tom, že vše bude hezčí. Obědy ale nejsou zadarmo, musíme je zaplatit,“ glosoval v pořadu Jak volí vaše peněženka ekonom Mojmír Hampl.

S tím souhlasila i Švihlíková. „Ceny potravin jsou u nás ovládány zahraničními koncerny. Naši zemědělci na tom nejsou dobře, nevydělávají si. Snížení DPH u potravin neznamená snížení cen potravin. Dají to do marží, není to všelék. Je tu silná pozice zahraničních řetězců, na jaře se vykupovaly brambory,“ uvedla.

S tím v zásadě souhlasil i Hampl. „Nepřímé daně mají dopad na cenu konečného výrobku. Proto jsou vyloučené z inflačního cílování, Česká národní banka (ČNB) je nemůže ovlivnit,“ vysvětlil. Podle Švihlíkové ale nerostou ceny jen v Česku.

Česko vývoj světových cen nepřetlačí

Podle ekonomky je podobná situace všude v EU. „Nákladová inflace se týká cen primárních komodit jako mědi, ropy, lithia. Vše roste a tím zdražují energie, prorůstá to ale do celého řetězce,“ vysvětlila Švihlíková. Podle Hampla je stále podstatná také poptávka. I přes zásah pandemie je podle něj ekonomika stále ještě nabitá.

„Lidé neztratili příjmy ani zaměstnání tolik jako v roce 2008. Rozpočtová politika šlape na plyn ve špatném čase,“ kritizoval ekonom vládu. Podle Švehlíkové však Česko nedokáže přetlačit vývoj světových cen komodit.

„Očekávání vyšších úrokových sazeb je správné, ekonomika je přehřátá, ČNB ji bude chladit. Pokud někdo čeká, že úroky budou výš než dnes, tak ano. Nemůžeme nastavit globální cenu trhu, ale můžeme nastavit kurzy, jestli je silnější nebo slabší, je výslednicí ČNB. Kdyby byl silný, dovážíme za méně, česká ekonomika potřebuje chladit,“ míní Hampl.

Podle Švihlíkové by řešením byla odpovědná fiskální politika. „Ve fiskální politice není dobré šlapat na plyn, rostou tím ceny v ekonomice,“ dodal Hampl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ubránili bychom se Hitlerovi? Prohráli bychom za pár týdnů, ale čestně, říká historik
Historie

Ubránili bychom se Hitlerovi? Prohráli bychom za pár týdnů, ale čestně, říká historik

Otázka, kterou si pravidelně pokládají historici i česká veřejnost – ubránilo by se Československo silám nacistického Německa? Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka by Adolf Hitler určitě vyhrál, tuzemští vojáci by se ale dokázali bránit několik týdnů. Pro CNN Prima NEWS ale dodal, že jde o irelevantní otázku, jelikož by se Československo v případě agrese zvenku pochopitelně bránilo. Takovou možnost ale nakonec ani nedostalo – nikdo nezaútočil.

Přeplněné cely i mučení. CNN odkrývá děsivé tajemství americké věznice v Afghánistánu

Americká základna Bagrám v Afghánistánu – symbol moci i krutosti. Na místní přistávací dráze dosedala letadla s prezidenty i armádními veliteli. Uvnitř se ale nacházela věznice s brutální pověstí. Vězni zde měli být tvrdě vyslýcháni i mučeni. Celý rozsah krutých podmínek ale vychází najevo až nyní po odchodu amerických vojáků ze země. Štáb CNN bývalou základnu navštívil a reportér Nic Robertson barvitě popsal, co tam viděl. Podívejte se na exkluzivní reportáž.

KOMENTÁŘ: Král je stejně jako Babiš nahý. Pokud to spolu s Jágrem nevidíme, máme problém

Způsob, jakým se šéf českého hokeje Tomáš Král postavil k důkazům o své údajné estébácké minulosti, lze označit za slabošský. Následná reakce Jaromíra Jágra pak svědčí o tom, že se stále nedokážeme důstojně vypořádat s jizvami po nedávné minulosti. Přiznat si: I takové věci se v mém světě děly. A někdy též: Ano, pochybil jsem. Mrzí mě to.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama