Nižší DPH lidem potraviny nezlevní. Ceny ovládají zahraniční koncerny, shodují se ekonomové

Snížení DPH nižší ceny potravin nepřinese. Ceny potravin v Česku totiž ovládají zahraniční koncerny. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekla ekonomka Ilona Švihlíková. Řešením by podle ní byla odpovědná politická rozhodnutí.

Současné klíčové ekonomické otázky jsou totiž podle ekonoma Mojmíra Hampla právě důsledkem politiky. „Letos je to postaveno na tom, že vše bude hezčí. Obědy ale nejsou zadarmo, musíme je zaplatit,“ glosoval v pořadu Jak volí vaše peněženka ekonom Mojmír Hampl.

S tím souhlasila i Švihlíková. „Ceny potravin jsou u nás ovládány zahraničními koncerny. Naši zemědělci na tom nejsou dobře, nevydělávají si. Snížení DPH u potravin neznamená snížení cen potravin. Dají to do marží, není to všelék. Je tu silná pozice zahraničních řetězců, na jaře se vykupovaly brambory,“ uvedla.

S tím v zásadě souhlasil i Hampl. „Nepřímé daně mají dopad na cenu konečného výrobku. Proto jsou vyloučené z inflačního cílování, Česká národní banka (ČNB) je nemůže ovlivnit,“ vysvětlil. Podle Švihlíkové ale nerostou ceny jen v Česku.

Česko vývoj světových cen nepřetlačí

Podle ekonomky je podobná situace všude v EU. „Nákladová inflace se týká cen primárních komodit jako mědi, ropy, lithia. Vše roste a tím zdražují energie, prorůstá to ale do celého řetězce,“ vysvětlila Švihlíková. Podle Hampla je stále podstatná také poptávka. I přes zásah pandemie je podle něj ekonomika stále ještě nabitá.

„Lidé neztratili příjmy ani zaměstnání tolik jako v roce 2008. Rozpočtová politika šlape na plyn ve špatném čase,“ kritizoval ekonom vládu. Podle Švehlíkové však Česko nedokáže přetlačit vývoj světových cen komodit.

„Očekávání vyšších úrokových sazeb je správné, ekonomika je přehřátá, ČNB ji bude chladit. Pokud někdo čeká, že úroky budou výš než dnes, tak ano. Nemůžeme nastavit globální cenu trhu, ale můžeme nastavit kurzy, jestli je silnější nebo slabší, je výslednicí ČNB. Kdyby byl silný, dovážíme za méně, česká ekonomika potřebuje chladit,“ míní Hampl.

Podle Švihlíkové by řešením byla odpovědná fiskální politika. „Ve fiskální politice není dobré šlapat na plyn, rostou tím ceny v ekonomice,“ dodal Hampl.

Tagy: