Snížení DPH u některých potravin prý nestačí. Opozice a odbory chtějí zastropovat ceny

Ministerstvo zemědělství chce snížit DPH u vybraných základních potravin. Opozici a odborům to ale nestačí a požadují zastropování cen. Před tím ale varují ekonomové. Podle nich by šlo o brutální zásah do fungování trhu a především do státního rozpočtu.

Daň z přidané hodnoty by se podle ministerstva zemědělství mohlo snížit třeba u mouky a některých základních potravin. „Rozbíháme diskusi kolem DPH u potravin,“ připustil šéf resortu Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Ministrovi koaliční partneři – Piráti – navrhují snížit DPH třeba u zeleniny a ovoce. Naopak u energetických nápojů by daň zvýšili. „Tekuté cukry… u těch bychom navrhovali, aby se přesunuli z 15procentní sazby do 21procentní,“ sdělil pirátský poslanec Jakub Michálek.

Chleba i pivo zdražuje

Podle analytiků je právě nyní vhodná doba pro úpravu, protože data Českého statistického úřadu ukazují, že cenová houpačka posledních měsíců se přece jen ustálila. Například bochník chleba poslední čtyři měsíce stojí kolem 40 korun, cena vepřové kýty bez kosti se drží na 126 korunách za kilo a půl litru lahvového ležáku nestojí posledního půl roku více než 12 korun.

„Snížení DPH by mělo přijít v době stabilizovaných cen potravin, protože když ceny potravin rychle rostou, spotřebitel by to vůbec nepoznal,“ podotkl agrární analytik Petr Havel.

Snížení DPH podporuje i opozice a odbory. Raději by ale šly cestou zastropování cen potravin. „Jedna z možností je zvolit mix, jehož součástí bude i zastropování potravin,“ uvedla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Radka Sokolová.

„Pakliže bychom zastropovali ceny všech potravin, šlo by o zásah do státního rozpočtu. Jednoho krásného dne bychom to stejně museli všichni zaplatit,“ upozornil ovšem analytik Havel. Stát by totiž musel firmám vyplácet kompenzace. To znamená, že pokud by byla cena másla určena na 40 korun, ale jeho tržní hodnota by činila 70 korun, musel by stát doplatit výrobcům 30 korun.

„Největší výrobce potravin v Česku je koncern Agrofert, pro který by to znamenalo spoustu peněz navíc,“ připomněl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza. Agrofert ale tvrdí, že o tomto návrhu nemá žádné informace.

Prouza také dodal, že pokud by stát zastropoval ceny, musel by to samé udělat u všech nákladů. „To je zhola ekonomický nesmysl,“ uzavřel. Zastropování jako princip je i proti pravidlům Evropské unie.

Tagy:
jídlo ovoce zelenina cukr mouka odbory nápoj chléb Zdeněk Nekula bochník základní potraviny Ministerstvo zemědělství České republiky

Hlavní zprávy

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže
Koronavirus

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky
Energetika

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:25

V Německu řeší, jak regulovat vysoké ceny plynu

07:01

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil uvedl, že ruské okupační síly „zcela uzavřely“ okupované části jižní Chersonské oblasti

05:27

Na Slovensku budou jednat ministři obrany zemí V4, i o pomoci Ukrajině

04:47

Zeman přijme v Lánech Fialu

Scéna z Armageddonu v reálu: Vědci otestovali vesmírnou obranu Země, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Tento asteroid žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavoval. Zda a jak se podařilo změnit jeho trajektorii, zjistí NASA za několik dnů či týdnů. Informovala o tom NASA na Twitteru. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART pomohou i vědci z Česka.

KOMUNÁLNÍ VOLBY: Jak se volilo ve vaší obci? Podívejte se na souhrnné výsledky

Letošní komunální volby má Česká republika za sebou. Všechny hlasy již byly sečteny a je jasno, kdo na radnicích měst, městysů a vesnic usedne. Podívejte se na velký souhrn CNN Prima NEWS a zjistěte, jak si politické strany a hnutí vedly právě ve vašich domovských obcích. V textu jsme pro vás připravili výsledky voleb na pražském magistrátu, v městských částech hlavního města a také v krajských městech. Na další místa České republiky se podívejte v naší interaktivní mapě.

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.