Za romantický tanec uprostřed náměstí hlavního města udělil revoluční soud v Íránu dvěma snoubencům desetiletý trest vězení. Mladý pár se nechal natočit v listopadu minulého roku u známé teheránské futuristické Věže svobody (Azádí). Video poté zveřejnil na Instagramu. Soud snoubence shledal vinnými z „podněcování ke korupci a veřejné prostituci“ a ze „shromažďování se záměrem narušovat národní bezpečnost“. Na případ upozornily lidskoprávní organizace.
Dvaadvacetiletý Amír Mohammad Ahmadí a jeho snoubenka Astijáz Haghighová jsou mladí íránští influenceři, které na sociální síti Instagram sledují přes 2 miliony lidí. Policie pár zatkla v listopadu loňského roku poté, co zveřejnil na internetu video, na němž tancuje u jedné z nejznámějších teheránských památek. V zemi je totiž tanec žen na veřejnosti zakázaný. Jednadvacetiletá dívka na videu neměla navíc zahalené vlasy, čímž porušila íránská pravidla odívání. Podle íránského práva se tímto snoubenci dopustili trestného činu „podněcování ke korupci a veřejné prostituci“ a „shromažďování se záměrem narušovat národní bezpečnost“.
Iranian bloggers and partners Astiaj Haghighi (21) and Amir-Mohammad Ahmadi (22) have been sentenced to 10.5 years in jail, each, and banned from leaving Iran or using social media for two years because of publishing a video of their dance at Tehran's Azadi (Liberty) Square. pic.twitter.com/pgSVZRe3p9
— Iran International English (@IranIntl_En) January 30, 2023
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: CNN: Írán se připravuje na masivní vlnu poprav. Mezi odsouzenými je i slavný fotbalista
O případu informovala lidskoprávní agentura HRANA se sídlem ve Spojených státech. Podle informací organizace poslal teheránský revoluční soud mladý pár na deset a půl roku do vazby. Soud jim navíc zakázal používat internet a opustit zemi. Zdroje blízké rodinám snoubenců podle organizace HRANA uvedly, že obviněné během procesu nemohl navštívit ani právník. Haghighová se nyní navíc nachází v ženské věznici v Qarchaku, která je známá krutými podmínkami.
Dlouhý trest kritizovalo mnoho aktivistů, kteří ho porovnali s trestem vraha Sajjada Hejdarího. Muž, který v únoru 2022 zabil svou sedmnáctiletou manželku, byl podle informací americké stanice CNN odsouzen k pouhým osmi letům a dvěma měsícům vězení.
Po smrti dvaadvacetileté Kurdky Mahsy Amínové, vypukla v zemi řada nepokojů a protivládních demonstrací. Dívka zemřela kvůli tomu, že se podle mravnostní policie nedostatečně zahalila. Loňská zpráva vysokého komisaře OSN uvádí, že během protestů íránské úřady zatkly přes14 tisíc lidí. Mezi odsouzenými jsou nejen demonstranti a aktivisté, ale také umělci, sportovci, novináři, právníci a další. Podle nevládní lidskoprávní organizace Iran Human Rights již během nepokojů zemřelo přes 450 osob. V současné době je Írán po Číně státem, který popravuje největší počet vězňů na světě. Jenom v roce 2022 bylo podle Iran Human Rights v zemi registrováno přes 504 poprav.