Sociální síť RedNote láká odpadlíky z TikToku. O politice se na ní nemluví, umí jen čínsky

Možný zákaz TikToku v USA nutí uživatele vyhledávat podobné sociální sítě – největší popularitu teď získává čínská aplikace Xiaohongshu (v překladu Malá červená knížka), známější jako RedNote. CNN upozornila, že platforma je pouze v čínštině a svírá ji cenzura. Mladé Američany přesto baví.

Jen v USA používá TikTok přes 170 milionů lidí. Původně čínské aplikaci ale v zemi hrozí zákaz. Ultimátum vyprší 19. ledna, do té doby mají Číňané prodat platformu Američanům. Do role kupce se pasuje miliardář Elon Musk nebo nejpopulárnější influencer MrBeast. Žádné rozhodnutí o novém majiteli ale nepadlo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Poslední dny Američanů s TikTokem. Jak bude zákaz fungovat a zachrání sociální síť Trump?

Miliony Američanů tak nechtějí riskovat, že uvíznou na síti, které hrozí zánik. Začal proto velký exodus na konkurenční platformy.

Destinací číslo jedna se stala čínská aplikace Xiaohongshu, na Západě známější jako RedNote. Platforma kombinuje prvky TikToku, Instagramu a Pinterestu. Zaměřuje se primárně na módu, kosmetiku a další lifestylová témata.

Jazyková bariéra uživatelům nevadí

O politice se na RedNote příliš nemluví. Aplikace je ostatně pouze v čínštině – což Američanům nijak nebrání ji používat – a pod křídly vládní cenzury. RedNote má asi 300 milionů uživatelů, další teď ale přicházejí. Jen za dva dny na ní přibylo přes 700 tisíc lidí, uvedla agentura Reuters.

„Náhlá migrace amerických uživatelů na Xiaohongshu vytvořila nečekanou platformu pro vzájemnou interakci čínských a amerických uživatelů,“ popsala americká CNN.

„Chci vás jen ujistit, že se chceme pokusit najít způsob, jak s vámi komunikovat a respektovat vaši komunitu,“ uvedl jeden z „uprchlíků“ na čínské síti. „Chceme být dobrými hosty,“ dodal.

„Jen krátká zpráva pro americké uživatele, kteří sem přicházejí: Prosím, netahejte sem politiku. Chceme se tu bavit, chceme si to tu užít a chceme projevit úctu lidem, kteří tu už jsou,“ uvedl další z uživatelů.

Sociální exodus

Podobně vřelá atmosféra mezi čínskými a americkými uživateli panovala i na úsvitu aplikace Clubhouse v roce 2021, v rámci které si lidé povídali i o politicky citlivých tématech. Svoboda ale netrvala dlouho, protože na síť zaklekli čínští cenzoři a doma ji zakázali. Clubhouse posléze potkal i globální úpadek zájmu.

Teď někteří uživatelé aplikace RedNote prohlašují, že je to ještě lepší než TikTok. Platforma má totiž speciální algoritmus, který se zaměřuje spíše na zájmy uživatelů než na lidi, které sledují. Někteří uživatelé tvrdí, že to podporuje originálnější obsah a snižuje dominanci silných influencerů.

Další aplikací, na kterou Američané z TikToku prchají, je Lemon8. Lifestylová platforma, kterou rovněž vlastní společnost ByteDance, mateřská společnost TikToku.

Sociální migrace je v pochodu i jinde. Platformu Bluesky si zase oblíbili lidé, kteří odcházejí ze sítě X, protože se jim nelíbí správa Elona Muska. Možný konec TikToku v USA pak zřejmě spustí další masivní přechod uživatelů na konkurenční sítě.

VIDEO: Chcete mít pod kontrolou svůj vlastní pohřeb? V aplikaci si můžete vytvořit scénář

Tagy: