V domovech pro seniory přibudou tisíce lůžek, opatření schválila vláda. SPD chybí garance ceny

Memorandum vlády a pojišťoven zajistí vznik nových lůžek dlouhodobé péče.

V Česku chybí 15 tisíc míst v domovech pro seniory. Fiala prosazuje spolupráci veřejného a soukromého sektoru

V Česku chybí 15 tisíc míst v domovech pro seniory. Podle expertů jich přitom bude vzhledem ke stárnutí populace potřeba ještě více. Premiér Petr Fiala (ODS) s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a šéfem státní kasy Zbyňkem Stanjurou (ODS) proto podepsali s Českou asociací pojišťoven (ČAP) memorandum, které má zajistit vznik 2 500 nových lůžek dlouhodobé péče. Opozičnímu SPD vadí, že v dokumentu schází garance ceny za služby.

Podíl seniorů nad 65 let bude do roku 2050 činit třicet procent z celkové populace. Nyní se jedná zhruba o pětinu společnosti. Se stárnutím populace roste i potřeba míst v domovech pro seniory. Právě tuto nutnost by mělo podepsané memorandum zohledňovat.

K TÉMATU: Vadné držení těla u dětí. Co znamená a kdy vyhledat pomoc? Poradí odborník Petr Špůrek

„Spolupráce veřejného a soukromého sektoru pozitivně přispěje k řešení dlouhodobé péče,“ prohlásil po podepsání premiér. České pojišťovny se v dokumentu zavázaly využít své rezervy na vybudování dvaceti domovů pro seniory. První dva by měly vzniknout v Chodové Plané a Dolních Břežanech.

„Mluvíme o 2 500 nových lůžek v horizontu deseti let,“ upřesnil prezident asociace Martin Diviš. Podle výkonného ředitele ČAP Jana Matouška bude centra provozovat asociace, která rovněž zajistí péči.

Memorandum má podporu i od opozičního hnutí ANO. „Bez soukromých poskytovatelů se neobejdeme. Pojišťovny by měly také ruku v ruce s tím investovat do terénních služeb,“ uvedl pro CNN Prima NEWS poslanec Aleš Juchelka (ANO).

Garance ceny může být problém

Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb jde ale jen o částečné řešení problému. „Pojišťovny připravily nové pojištění dlouhodobé péče, a aby jeho plnění mělo smysl, je potřeba, aby to bylo za co utratit,“ sdělil její prezident Jiří Horecký.

Ministr financí Stanjura potvrdil, že v těchto případech platí daňové zvýhodnění. „Je to motivace pro občany,“ doplnil.

Jenže opoziční SPD chybí v memorandu nastavení cenového stropu za pobyt v chystaných domovech. „Očekávala bych garanci ceny. Jinak se může stát, že tato služba bude seniorům nedostupná kvůli tomu, že to nezvládnou pokrýt ze své penze,“ obává se poslankyně Karla Maříková (SPD).

Horní hranice bude podle Matouška záviset na podmínkách každého domova pro seniory. Průměrná čekací doba na místo v domovech pro seniory je šest až dvanáct měsíců. Nejhorší situace je podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb v Praze a ve Středočeském kraji.

„Zodpovědným orgánem za síť těchto zařízení je kraj. Má ji spravovat a rozšiřovat,“ pronesl Jurečka. V Česku je aktuálně asi 35 tisíc míst v domovech pro seniory, přičemž 15 tisíc čekajících by potřebovalo lůžko ihned.

Vizi vlády se nepodařilo realizovat, míní Horecký

Horecký ve vysílání CNN Prima NEWS souhlasil s tím, že není možné vše nechávat na bedrech veřejného sektoru. „Každá iniciativa na budování dalších míst je potřebná. Jenže jedna věc je zařízení postavit a druhá provozovat,“ upozornil.

„O státních dotacích nerozhoduje vláda, ale správa jednotlivých krajů. Na tomto faktoru závisí to, kolik zde lidé za péči uhradí. Je také nutné ještě změnit financování sociálních služeb, což bylo i vizí současného kabinetu. Jenže to se nepodařilo,“ zdůraznil prezident asociace.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Na zdravotní péči nebudou peníze, varuje Kubek. Znovu by zavedl poplatky u lékaře

Tagy: