reklama

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik

Česko od nového roku čeká vysoké zdražování energií i základních potravin. Ekonomický analytik webu CNN Prima NEWS Petr Musil uvedl, že za to celosvětově mohou jednotlivé vlády i pandemie. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je právě ta, kterou máme nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se spořit. Klidně si něco kupme na menší úvěr,“ uvedl v pořadu 360°.

reklama

Faktory zdražení jsou podle Musila známé. „Primární impuls je na straně nabídky. Doznívá pandemie, kdy během minulého roku kvůli protiepidemickým opatřením byla značně omezena výroba. Vlády se pak snažily udržet silnou poptávku, přišly s podporami a vyvolaly tak nerovnováhu,“ vysvětlil Musil ve vysílání CNN Prima NEWS.

S tím, jak se opatření uvolňovala, měli lidé chuť utrácet nabyté peníze. „Jenže nabídková strana nebyla schopna reagovat. Částečně tak za zdražení může pandemie a vlády,“ pokračoval. Od nového roku pak lidé mohou očekávat zdražení energií až o čtvrtinu, více zaplatíme za bydlení i ovoce. „Začátkem roku obvykle dochází ke zdražování,“ podotkl.

Zdražování bude podle Musila pokračovat do doby, než dojde k obnovení globální ekonomické rovnováhy. „Než se nenasycená poptávka nasytí a výrobci najedou na režim před covidem. Centrální banky budou hrát o vlastní důvěryhodnost a udržovat inflaci na svých cílech – kolem dvou procent,“ sdělil.

Hrozí však, že si na inflaci zvykneme a bude se nadále zvyšovat. „Odbory se pak na inflaci vymlouvají, chtějí zvyšovat mzdy, jenže tím pouze roztáčí inflační spirálu,“ podotkl. Občané mohou pouze sledovat vývoj cen. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je ta, která je nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se tak spořit a lidé si klidně mohou něco koupit na menší úvěr, protože to je teď rozumná věc,“ zmínil Musil.

Řešení je pak na vládách a centrálních bankách. „Společně by se měly snažit tlumit poptávku. Vlády pak přicházet s umírněným rozpočtem, centrální banky by zase měly zvyšovat úrokové sazby. Byť se současné zvýšení objeví až za rok, nebo za rok a půl,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Vzácné privilegium pro Meghan: Alžběta II. jí povolila něco, o čem se Kate ani nesnilo

Zapojit Meghan Markleovou do královské rodiny se pokoušela Alžběta II. ještě v době, kdy vévodkyně a princ Harry teprve oznámili své zasnoubení. Meghan se tehdy dostalo vzácného privilegia. Britská panovnice upustila ze svých zásad a pozvala Meghan, aby se připojila k rodině na vánoční svátky, i když s princem Harrym ještě nebyli svoji. Takovou výjimku nedostala ani vévodkyně Kate.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

reklama