Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik

360° 24.9.2021

Česko od nového roku čeká vysoké zdražování energií i základních potravin. Ekonomický analytik webu CNN Prima NEWS Petr Musil uvedl, že za to celosvětově mohou jednotlivé vlády i pandemie. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je právě ta, kterou máme nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se spořit. Klidně si něco kupme na menší úvěr,“ uvedl v pořadu 360°.

Faktory zdražení jsou podle Musila známé. „Primární impuls je na straně nabídky. Doznívá pandemie, kdy během minulého roku kvůli protiepidemickým opatřením byla značně omezena výroba. Vlády se pak snažily udržet silnou poptávku, přišly s podporami a vyvolaly tak nerovnováhu,“ vysvětlil Musil ve vysílání CNN Prima NEWS.

S tím, jak se opatření uvolňovala, měli lidé chuť utrácet nabyté peníze. „Jenže nabídková strana nebyla schopna reagovat. Částečně tak za zdražení může pandemie a vlády,“ pokračoval. Od nového roku pak lidé mohou očekávat zdražení energií až o čtvrtinu, více zaplatíme za bydlení i ovoce. „Začátkem roku obvykle dochází ke zdražování,“ podotkl.

Zdražování bude podle Musila pokračovat do doby, než dojde k obnovení globální ekonomické rovnováhy. „Než se nenasycená poptávka nasytí a výrobci najedou na režim před covidem. Centrální banky budou hrát o vlastní důvěryhodnost a udržovat inflaci na svých cílech – kolem dvou procent,“ sdělil.

Hrozí však, že si na inflaci zvykneme a bude se nadále zvyšovat. „Odbory se pak na inflaci vymlouvají, chtějí zvyšovat mzdy, jenže tím pouze roztáčí inflační spirálu,“ podotkl. Občané mohou pouze sledovat vývoj cen. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je ta, která je nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se tak spořit a lidé si klidně mohou něco koupit na menší úvěr, protože to je teď rozumná věc,“ zmínil Musil.

Řešení je pak na vládách a centrálních bankách. „Společně by se měly snažit tlumit poptávku. Vlády pak přicházet s umírněným rozpočtem, centrální banky by zase měly zvyšovat úrokové sazby. Byť se současné zvýšení objeví až za rok, nebo za rok a půl,“ uzavřel.

Tagy: