Petr Hlubuček u vazebního soudu
Soud v pátek poslal do vazby bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) v kauze korupce v pražském dopravním podniku. Novinářům to na místě řekl dozorující státní zástupce Adam Borgula. Ten uspěl i s dalšími dvěma návrhy na vazbu, které se podle některých médií týkají podnikatelů Zakaríi Nemraha a Michala Redla.
Obvodní soud pro Prahu 9 dospěl u Hlubučka i dalších dvou obviněných k závěru, že by mohli uprchnout nebo ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. „Podle mého je dána reálná obava, že by se mohli vyhýbat stíhání,“ poznamenal o nich Borgula. Doplnil, že obvinění si proti vzetí do vazby podali stížnost. O té bude rozhodovat pražský městský soud.
Hlubučka přivedla k soudu policejní eskorta, na rukou měl pouta. Vazební zasedání trvalo přes dvě hodiny. „Samozřejmě není rád, že jde do vazby. Kdo by byl rád?“ uvedl jeho právník. Domnívá se, že až policie vyslechne dosud nevyslechnuté svědky, bude možné Hlubučkovu útěkovou vazbu nahradit jinými opatřeními. Pobyt v policejní cele podle něj exnáměstek snáší „jako každý, takže normálně“. „Zatímco v médiích je označován za, řekněme, spoluřídící osobu té skupiny, z usnesení o zahájení trestního stíhání nic takového jednoznačně nevyplývá. Jeho role je tam podle mého hodnocení spíše okrajová,“ zdůraznil Trojan.
I u dalších dvou obviněných souhlasil soud podle Borguly s tím, že panují důvodné obavy, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky či spoluobviněné. „Aby osoba byla vzata do vazby, musí soud shledat, že trestní stíhání je důvodné. Mám za to, že k tomuto závěru zdejší soud dospěl,“ sdělil státní zástupce. Obhájkyně obviněného podnikatele Nemraha zástupcům médií po vazebním jednání řekla, že se nemůže k ničemu vyjadřovat.
Trojice obviněných, u nichž soud schválil vazbu, čelí stíhání kvůli založení organizované zločinecké skupiny nebo za účast na její činnosti, dále za požádání o úplatek s cílem opatřit si značný prospěch a také za nedovolené nakládání s drogami.
Mohly by padnout až desetileté tresty
Ve středu informovalo státní zastupitelství o tom, že policisté v případu obvinili 11 lidí. Borgula v pátek upřesnil, že usnesení o zahájení stíhání se zatím podařilo doručit deseti z nich. Policie tvrdí, že skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Podle médií se gang snažil získat podíl například ze zakázky na přestavbu okolí metra Nádraží Holešovice.
Za činnost v organizované zločinecké skupině lze uložit až desetileté vězení nebo propadnutí majetku, vedoucímu činiteli gangu hrozí ještě o dva roky vyšší trest. Korupci trestá zákoník rovněž až deseti lety vězení. Za distribuci drog pak hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi či peněžitý trest.
Mezi další obviněné patří podle čtvrtečních informací webu Seznam Zprávy i vedoucí jednotky informačních technologií dopravního podniku Luděk Šteffel, šéf právního odboru Dalibor Kučera, vedoucí odboru technické správy objektů Martin Vejsada, různí podnikatelé, Redlův osobní řidič či obchodní zástupce radiokomunikační firmy. Web také uvedl, že vedle 11 již stíhaných lidí chce policie obvinit i ekonomického náměstka dopravního podniku Mateje Augustína a podnikatele Pavla Dovhomilija. Dále upozornil na to, že Redl se v minulosti vyhnul soudům v jiných kauzách díky lékařskému potvrzení o své duševní poruše.
Hlubuček ve čtvrtek rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. Ve středu po výzvě vedení strany se vzdal také všech stranických funkcí včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Hnutí STAN mu pozastavilo členství. Hlubuček opustil také dozorčí radu DPP.