Nevyžádaná pizza místo výhrůžky? Soudci řešící žaloby na Trumpovu vládu mají podivné návštěvy

Soudci ve Spojených státech čelí podivné bezpečnostní hrozbě. Někdo na jejich domácí adresy rozesílá nevyžádané pizzy. Ty dostávají i jejich děti, některé objednávky byly navíc vystaveny na jméno syna jedné ze soudkyň, který se v minulosti stal obětí vraždy. Informuje o tom deník The Washington Post s tím, že se to často týká soudců, kteří řeší spory vyvolané kroky administrativy Donalda Trumpa.

V únoru začaly některým federálním soudcům ve Spojených státech chodit domů nevyžádané pizzy. Panují obavy o bezpečnost dotčených soudců, může jít přitom až o stovky případů v sedmi státech. Mnoho dodávek bylo doručeno soudcům, kteří rozhodují o žalobách napadajících politiku administrativy Donalda Trumpa, píše web The Washington Post.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nový Trumpův příkaz radikálně sníží ceny léků pro Američany. EU naopak zaplatí více, pohrozil

Některé z dodávek byly doručeny dokonce příbuzným soudců. V posledních týdnech se objevily rovněž objednávky na jméno syna americké okresní soudkyně Esther Salasové – Daniela Anderla. Ten byl v roce 2020 zastřelen v rodinném domě v New Jersey advokátem, jenž se vydával za doručovatele.

Obvodní soudkyně J. Michelle Childsová z Washingtonu v rozhovoru uvedla, že v posledních několika měsících obdržela sedm anonymních zásilek pizzy. Jednu z nich krátce poté, co se podílela na rozhodnutí proti Trumpově administrativě v soudním sporu o propuštění nezávislého vládního kontrolora.

„Je to znepokojující, protože bych ráda chodila do práce každý den s pocitem, že neexistuje žádný důvod k zastrašování,“ řekla Childsová, která je prezidentkou Asociace federálních soudců. „Je to opravdu zbytečné a nešťastné ohrožení naší bezpečnosti, když se snažíme být s ohledem na naše případy velmi neutrálními soudními úředníky. Aby systém fungoval, potřebujete silné soudce. Toto je narušení demokracie obecně,“ dodala.

Federální policie uvedla, že „prověřuje všechny nevyžádané dodávky pizzy federálním soudcům a podniká příslušné kroky k řešení této záležitosti“. Předseda Nejvyššího soudu John G. Roberts Jr. varoval již na konci minulého roku (tedy ještě před rozesíláním pizz) ve své výroční zprávě před obtěžováním a výhrůžkami namířenými proti federální justici a uvedl, že výrazně vzrostl počet hrozeb násilím, dezinformací a neuposlechnutí soudních příkazů.

Zatímco Trumpova administrativa čelí více než 200 žalobám a jiným právním aktům namířeným proti její politice, prezident a jeho spojenci opakovaně kritizují soudce, kteří rozhodují v jejich neprospěch. V březnu Trump vyzval k právním krokům vůči okresnímu soudci Jamesi E. Boasbergovi, který vládě předběžně zakázal deportace údajných členů gangů bez řádného soudního procesu.

Pizzy chodí již několik měsíců

Mluvčí Bílého domu Harrison Fields v prohlášení uvedl, že útoky na soudce a další veřejné činitele „nemají ve společnosti místo“. „Prezident Trump zná příliš dobře dopad bezcitných útoků, protože čelil dvěma pokusům o atentát,“ podotkl Fields. V neděli ale Trump soudní systém na síti Truth Social opět označil za „zradikalizovaný a nekompetentní“.

Childsová uvedla, že první pizza jí přišla o jednom únorovém víkendu, když byla doma a dělala domácí práce. Bylo to nedlouho poté, co ona a další obvodní soudce zamítli návrh, který by Trumpovi uvolnil cestu k propuštění šéfa Úřadu zvláštního poradce Hamptona Dellingera.

V následujících měsících jí domů přišlo dalších šest pizz. Některé dorazily začátkem dubna, hned poté, co přednášela o právním státě na Národní soudcovské koleji a hovořila o hrozbách pro soudnictví v podcastu Národního ústavního centra.

Childsová uvedla, že ona a její manžel nyní vědí, že nemají otevírat dveře, když přijde doručovatel. „Ptáme se, neotvíráme dveře, jen se díváme přes kameru,“ řekla a dodala, že dodávky přicházejí prostřednictvím několika dodavatelů pizzy a jedné doručovací aplikace třetí strany.

Salasová si všimla, že v posledních několika měsících změnil ten, kdo soudcům posílal pizzy, taktiku. „Od pizzy, kterou dostávají soudci, přes pizzu, kterou dostávají děti soudců, až po pizzu na jméno mého zavražděného syna,“ popsala Salasová.

Vražda syna soudkyně

Danielu Anderlovi bylo 20 let, když ho v jejich domě zastřelil právník. V reakci na to Kongres v roce 2022 přijal zákon o bezpečnosti a ochraně soukromí soudců, který omezuje zveřejňování nebo prodej osobních údajů federálních soudců a jejich rodinných příslušníků.

Salasová uvedla, že jako první obdržel pizzu na Danielovo jméno federální soudce, který se zabývá případem týkajícím se Trumpovy administrativy. Soudce jí zavolal 8. dubna, když si připravovala projev, který měla pronést následující den při příležitosti otevření potravinové banky věnované jejímu synovi. Připadalo jí to jako „psychologická válka“.

„Víme, co to všechno znamená, že? Víme, že první je: ‚Vím, kde žiješ.‘ Druhé je: ‚Víme, kde žijí vaše děti.‘ A třetí teď zní: ‚Chcete skončit jako Salasová? Chcete skončit jako Daniel?‘“ popsala své obavy Salasová. Podle ní byly pizzy jménem jejího syna poslány soudcům v několika státech.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hollywood je ničen, je to hrozba, varuje Trump. Uvalil stoprocentní cla na zahraniční filmy

Tagy:
FBI politika soud pizza USA Esther Salas Donald Trump soudnictví Washington, D.C. trestná činnost, právo a spravedlnost vláda Donalda Trumpa J. Michelle Childsová