Jednání Sněmovny připomíná noční bojovku na dětském táboře, glosuje na sociálních sítích poslanec KDU-ČSL Tom Philipp mimořádnou schůzi Sněmovny. Poslanec STAN Petr Letocha si do Sněmovny přinesl spacák. Zákonodárci totiž jednají o pandemickém zákonu už od úterního odpoledne. Jednání ale blokují obstrukce poslanců SPD.
„SPD se opět pokusila odložit projednávání pandemického zákona procedurálním návrhem na 22. září. Jednání sněmovny připomíná spíše noční bojovku na dětském táboře než jednání parlamentní komory,“ glosuje mimořádnou schůzi na Twitteru Tom Philipp (KDU-ČSL).
SPD se opět pokusila odložit projednávání pandemického zákona procedurálním návrhem na 22. září. Jednání sněmovny připomíná spíše noční bojovku na dětském táboře než jednání parlamentní komory. pic.twitter.com/hV0SshwZ5q
— Tom Philipp (@MUDr_TomPhilipp) February 1, 2022
Ten už dříve odpoledne, když se hnutí ANO a SPD pokusila vládní koalici přečíslit poprvé, přirovnal práci s opozicí k šachové partii. „Využili toho, že ministři se musí účastnit Bezpečnostní rady státu. S takovou opozicí bude práce v Poslanecké sněmovně mnohem více šachovou partií než prací pro lidi,“ kritizoval Philipp.
Poslanec Petr Letocha ze STAN si do Sněmovny zase přinesl spacák. „Na dnešní dlouhé jednání jsem připraven. No co, ke STANu přeci spacák patří. A raději spacáky ve Sněmovně než šibenice před Sněmovnou,“ napsal Letocha na sociální sítě a přidal fotografii spacáku.
Na dnešní dlouhé jednání jsem připraven. No co.. ke stanu (@STANcz) přece spacák patří 😜
— Petr Letocha (@petr_letocha) February 1, 2022
A raději spacáky ve sněmovně než šibenice před sněmovnou! pic.twitter.com/nOeQ4wbWhc
Mluvit hodiny a nic neříct je umění
S ironickými narážkami se přidali i další poslanci. Například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) si rýpnul do šéfa SPD Tomia Okamury. Ten totiž jednání blokuje nejdelšími proslovy, protože má jako předseda přednostní právo. Dopoledne například u řečnického pultíku strávil tři hodiny, večer další hodinu. „Mluvit hodiny a nic neříct, je také umění. Akorát člověk u toho nemusí přímo sedět a poslouchat to, že?“ pustil se do Okamury Jurečka.
Kritiku směrem k šéfovi SPD přidal i jeho bratr a poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL). Svého sourozence označil kazisvětem. Tomio podle něj jedná, jako by byl nemocný.
„SPD opět nepřetržitě mnoho hodin blokuje práci Sněmovny. Tomio flagrantně zneužívá ‚přednostního práva‘ předsedy strany vzít si téměř kdykoliv slovo a mluvit pak v podstatě jakkoliv dlouho. Využívá přitom vědomě toho, že my ‚řadoví‘ poslanci nemáme podle jednacího řádu Sněmovny většinou možnost nahlas reagovat a odpovědět. Na občanech a řešení jejich problémů SPD zjevně nezáleží. Tomio jedná, jako by byl v něčem nemocný,“ napsal na Twitter na adresu svého bratra Hayato Okamura.
Ten v úterý dopoledne uvedl, že „Tomio mluví, jako kdyby měl jasné zadání z Kremlu co nejvíce rozdělit a paralyzovat českou společnost“. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zase podotkl, že šéf SPD si dolní komoru Parlamentu plete s vlastním šapitó.
Poslanec Michael Kohajda (KDU-ČSL) uvedl, že vládní poslanci musí několikahodinové obstrukce vydržet, aby „dobro porazilo zlo“. „Každý běžný člověk si může zodpovědět otázku, jak musí být kvalitně odvedené dílo po více jak 13 hodinách v práci. Je vidět, že se opozici nejedná o kvalitu výsledků práce Sněmovny, ale jen o obstrukce. A proto my musíme vydržet, dobro musí zlo porazit,“ napsal Kohajda na Twitter s tím, že koaliční poslanci ve Sněmovně vydrží klidně do středečního večera nebo noci.
Každý běžný člověk si může zodpovědět otázku, jak musí být kvalitně odvedené dílo po více jak 13 hodinách v práci. Je vidět, že se opozici nejedná o kvalitu výsledků práce Sněmovny, ale jen o obstrukce. A proto my musíme vydržet, dobro musí zlo porazit. pic.twitter.com/040d9UE6yV
— Michael Kohajda (@MichaelKohajda) February 1, 2022
Z nočního jednání si vystřelil i poslanec SPD Jiří Kobza, který spolu se svým hnutím Sněmovnu blokuje. Když po půlnoci řečnil před plénem, svůj proslov začal slovy: „Vážené kolegyně, vážení kolegové, dobré ráno.“
Konec kolem čtvrté ráno
Poslanci začali jednat v úterý v 10:30 ráno. Že mimořádná schůze bude dlouhá, se očekávalo. Opoziční poslanci z řad SPD a ANO totiž už dříve oznámili, že se chystají návrh pandemického zákona obstruovat. Jeden z opozičních zákonodárců redakci CNN Prima NEWS řekl, že schůze by mohla skončit kolem čtvrté ráno.
Zákonodárci hnutí SPD i ANO jsou k pandemickému zákonu velmi kritičtí. Šéf SPD Tomio Okamura označil předlohu za něco, co představuje „absolutní totalitní zvůli“. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová mluví o novele jako o paskvilu.
Co chce vláda změnit?
Vláda tvrdí, že novelu pandemického zákona potřebuje k zvládání pandemie. „Je to zákon, který nám umožňuje nejít tou cestou, kdy bývalá vláda se často uchylovala k relativně drastickému kroku – opakované vyhlašování nouzového stavu. Pandemický zákon potřebuje mít vláda v ruce, kdyby se epidemie vyvíjela tak, jak si nepřejeme,“ hájil šéf lidoveckých poslanců Marek Výborný.
Co všechno chce vláda změnit? Doposud pandemický zákon dával možnost omezit kadeřnictví, masáže nebo manikúry. Nově chce vláda přidat obecný paragraf, že bude moci omezit podnikatelskou činnost. Mohla by tak zasáhnout do všech oblastí.
Nově přibyla také možnost omezit botanické zahrady, zoo, trhy či veletrhy, koncerty nebo dětské tábory. Uvalit karanténu by mělo být pro hygieny snazší, nově by mělo stačit zaslat SMS zprávu. Úřady by mohly nařídit testování také podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům. Více o pandemickém zákonu si můžete přečíst zde.