Vladimír Špidla o své kandidatuře do Sněmovny a poslední šanci pomoct ČSSD (zdroj: CNN Prima NEWS)
Bývalý premiér a expředseda ČSSD Vladimír Špidla míří po sedmnácti letech opět do Poslanecké sněmovny. Jako spoluzakladatel strany cítí v 70 letech poslední šanci, jak jí pomoci a něco změnit, řekl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Sociální demokraté podle něj musí mobilizovat všechny síly, nevnímá to ale jako sázku na staré pardály. V rozhovoru promluvil i o vztahu s prezidentem Milošem Zemanem nebo o tom, proč Andrej Babiš (ANO) nezvládl pandemii a co by na jeho místě dělal on.
Celý rozhovor s Vladimírem Špidlou můžete zhlédnout ve videu. V textu jsme pro vás vybrali to nejzajímavější.
Pane Špidlo, letos za ČSSD kandidujete do Sněmovny. Už víte, na jakém místě budete?
Nevím. Není to rozhodnuté.
Proč do Sněmovny vůbec chcete?
Protože mě o to požádala moje místní organizace na Praze 4, kde jsem trvalým členem.
Z jakého důvodu jste na to kývnul?
Chápal jsem to jako vážně míněnou žádost. A zadruhé ČSSD má velmi těžké období a já mám pocit, že jí ještě můžu něco dát.
Co to je?
Velké politické zkušenosti. Je málo lidí, kteří je takové mají.
Mně je 70 a v 75 už u ničeho nebudu moct být
Takové ty taktické, vyjednávací? Co si pod tím máme představit?
Právě to, že víte, jak vypadají komplexní jednání. Znáte ohromné množství lidí, znáte jejich vlastnost a přístupy. Víte na základě zkušeností, jak dlouho věci trvají. Víte, že musíte některé věci měřit na rok a půl, ne na týden.
Zvenčí to vypadá, že ČSSD vůbec neví, kam kráčí a že spíše směřuje na politické dno. Jak jí chcete pomoci zvednout se?
Sociální demokracie je zakotvená v politickém světě a sociální demokracie jako idea a hnutí má zásadní smysl.
Vladimír Špidla Zdroj: Profimedia.cz
Ale může ji převzít někdo jiný...
Nemůže. Kdyby ČSSD zmizela jako politický směr, tak ji nikdo nepřevezme. Nepřevezme ji Andrej Babiš už jen z toho důvodu, že v principu je to velkokapitalista, protože jeho zkušenost a instinkt je jiný. Nemohou to být Piráti, ODS nebo TOP 09, to si nemůžete ani ve snu myslet.
A co Zelení, kteří se s vámi spojují?
Pokud jde o sociální politiku, tak jsou Zelení daleko bližší, než jsem předpokládal, ale v zásadě to není sociální demokracie.
Jak ji tedy zachránit a vytáhnout z tří až čtyř procent, která jí v průzkumech dlouhodobě vychází?
Můj britský kolega jednou řekl, že v okamžiku, kdy jsme se vykašlali na průzkumy veřejného mínění, jsme začali získávat. První věc, která je nutná, je nedělat politiku nasliněného prstu. Musí se jít ke kořenům a kořeny ČSSD jsou zápas o lepší životní podmínky.
Zdá se, že ČSSD jde ke kořenům hodně. Součástí kampaně jsou i Zdeněk Škromach, Milan Urban, Michal Hašek nebo Pavel Jaroš. Neměla ČSSD některé z těch kořenů už dávno přetnout?
To vám nemohu říct. Znám dobře Zdeňka Škromacha, vážím si ho a nemohu pominout, že několikrát vyhrál senátní volby.
Lidé jako Zdeněk Škromach nebo Milan Urban jsou ti, za kterými jsou politické výsledky i osobní historie
Ale to je doba dávno minulá. Neměli by šanci dostat noví?
Je to sice doba vzdálená, ale znamená to, že v tom člověku něco je. Že má kapacitu, která není nulová. Lidé jako Zdeněk Škromach nebo Milan Urban jsou ti, za kterými jsou politické výsledky, a je za nimi i osobní historie. Není to tak, že se objevil důstojný cizinec nebo zářivá osobnost a vy ho volíte a věříte, že se teď otevřela nebesa.
Takže sázka na ty ostřílené pardály a zkušené politiky je podle vás ta správná?
Podívejte se, kolik bude kandidátů. Tito představují jedno procento. To není sázka na pardály. To je mobilizace, kterou nepochybně potřebujeme.
ČSSD tedy aktuálně mobilizuje.
Potřebuje shromáždit všechny síly, které máme. A toto jsou lidi, kteří mají politický obsah a a mohou něco přinést.
Proč si ČSSD odstřelila polovinu těch lidí na sjezdu, ať to byl Tomáš Petříček nebo Břetislav Štefan a další, kteří chtěli jít do vedení?
To není žádné odstřelení. Na sjezdu se řeší politické, personální i vlivové otázky. Sjezd se rozhodl koncentrovat se směrem, který je méně liberální a více zaměřený na sociálně politické otázky.
U mě žádná snaha navracet se nebyla motiv, ale to neznamená, že když jsem na kandidátce, tak jsem skromná fialinka
Na křídlo Michala Haška...
Nevidím to jako křídlo Michala Haška. Byla to politika, kterou načrtl současný předseda Jan Hamáček. Moje základní úvaha byla, že je správné, aby Hamáček zůstal předsedou. Je potřeba dotáhnout to, co se rozběhlo. Z hlediska praktických a politických výsledků má vláda něco za sebou, jednotliví ministři ČSSD odvedli, co mají. Právě, aby to bylo vidět, tak je to třeba v jednom tahu dotáhnout až do voleb. A podle mého názoru se další strategické věci mají řešit až po volbách.
Dá se nějak popsat snaha vrcholových politiků neustále se do politiky vracet? Proč se nedovedete politiky vzdát?
Nedá se to snadno popsat, každý je jiný. Mohu říct jen za sebe, že Masarykova demokratická akademie má velkou činnost, kterou nedělá nikdo jiný. Je to činnost v duchovní oblasti ČSSD, což je pro mě tak důležité, že jsem žádnou jinou ctižádost neměl. Ale když vás po letech lidé požádají, abyste se do toho zápasu, který není žádný hezký, pustil, tak to uděláte. U mě žádná snaha navracet se nebyla motiv, ale to neznamená, že když jsem na kandidátce, tak jsem skromná fialinka. Požádali mě. Když mě zařadí na kandidátku, tak budu rád, protože mám pořád pocit, že ještě něco mohu přinést.
Proč raději nesedíte s knížkou u vody, nechodíte na houby, neužíváte si klidný důchod, netrávíte čas s vnoučaty? Byla by to nuda?
Nebyla by to nuda, vždyť jsem tak žil 10 let. Ale jestliže jste jeden ze zakladatelů ČSSD a celý život jste tomu věnoval a dal do toho všechny síly, aby to existovalo a fungovalo, když vidíte svět, který se mění a ČSSD v něm má jasné místo, tak chcete být u toho.
Vypadá to jako poslední vzedmutí a že se skutečně bojíte, že ČSSD skončí.
Mně je 70 a v pětasedmdesáti už u ničeho nebudu moct být. To je ten okamžik, kdy mám poslední šanci aktivně využít vše, co vám život přinesl.
Jak hodnotíte poslední působení a etapu Miloše Zemana jako prezidenta? Jste tím, kdo ho vlastně do ČSSD přivedl, velmi dobře ho znáte.
Hodnotím to jako neúspěšnou etapu.
Proč?
Protože Miloš Zeman své pozice velmi mění a vyvíjejí se, což není nic neobvyklého. Dokázal, že umí mistrovsky ovlivňovat politiku, umí využívat svůj vliv a mocenskou hru a v tom se mu hned tak někdo nerovná. Ale ty jeho velké politické plány jako sblížení s Čínou nebo Ruskou federací, nebo plán na kanál Dunaj–Odra–Labe se nepodařily.
Jak ho vnímáte ve vztahu k ČSSD? Dost stranu potápí.
Myslím, že opravdu přeceňujete jeho vliv. Je to politická osobnost, kterých mnoho nemáme. Formálně je ale už na konci politické kariéry, to ano, ale není deus ex machina a ten, kdo to všechno řídí. Politika je daleko komplexnější. Politika je historický proces. Jeden alžírský politik říkal, že proto je v principu neřiditelná.
Byl byste ochoten ho nahradit?
O tom jsem nikdy nepřemýšlel a myslím, že budou jiní. Pro mě je to teď poslední fáze politického zápasu, kdy si myslím, že mohu ještě něco přinést, ale obecně už je dost po sezóně.