ČOI a SÚKL varují před doplňkem stravy
Výrobci doplňku stravy Dialine tvrdí, že pokud si koupíme jejich přípravek, nemusíme už brát další léky proti cukrovce. Před koupí těchto léků ale varuje Česká obchodní inspekce i Státní ústav pro kontrolu léčiv. Dialine k prodeji na internetu dokonce zneužívá státní symbol a prezentuje se jako oficiální stránky ministerstva zdravotnictví.
„Ministerstvo zdravotnictví se od těchto stránek důrazně distancuje, nemají s námi nic společného,“ uvedla mluvčí resortu Renata Povolná. Podle diabetologa Antonína Kratochvíla zase není možné, aby diabetik, který má nastavenou nějakou léčbu, ji přerušil a nahradil nějakým potravinovým doplňkem.
Přelomová aplikace pro diabetiky: Můžou ji používat i nevidomí
Šestnáctiletý Benjamin z Brna je zřejmě prvním nevidomým dětským pacientem, který může k léčbě cukrovky používat inzulinovou pumpu. Její ovládání je bezdrátové, funguje jen se speciální mobilní aplikací. Ta dokáže lépe vypočítat, kolik inzulinu jeho tělo během dne potřebuje.
Spotřebitel nezná údaje firmy
Redakce CNN Prima NEWS si přípravek společnosti Dialine zkusila objednat. Po vyplnění objednávkového formuláře zavolal prodejce, který se přestavil jako Andrej Tomáš. „Obnovuje to váš organismus tak, aby slinivka vyráběla správný inzulín. Nebudete už potřebovat prášky nebo jiné prostředky,“ ujišťoval.
Podrobnější údaje firmy ale k nalezení na stránkách nejsou, proto si na výrobce posvítila i Česká obchodní inspekce (ČOI). „Spotřebitel neví, s kým uzavírá kupní smlouvu, vůči komu může nárokovat svá práva,“ sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Prodejce během telefonátu oznámil pouze identifikační číslo, které podle jeho slov patří firmě LPP registrované v některém ze států Evropské unie.
Žádné živnostenské oprávnění
„Pokud se vysloveně soustředí na český trh, tedy typicky má stránky v českém jazyce, tak samozřejmě musí mít i příslušné živnostenské oprávnění,“ vysvětlil Fröhlich. To se ale redakci CNN Prima NEWS nepodařilo dohledat.
Na webu společnosti také chybí konkrétní informace o složení léku. „Pokud je to přípravek z nějaké vyloženě šedé zóny, tak může přinést zdravotní riziko. Já ho osobně neznám, pár pacientů se mě na něj ptalo, ale byli to pacienti, u kterých by jistě nebylo možné vysadit stávající terapii a nahradit ji touto léčbou,“ dodal diabetolog Kratochvíl.