Společný nákup plynu s Evropou? Romantické řeči, pustil se do vlády poslanec SPD

Jan Hrnčíř

Může Rusko dál vypínat dodávky plynu do Evropy? V odpovědi na tuto otázku se neshodnou poslanci Jiří Havránek (ODS) a Jan Hrnčíř (SPD). Zatímco zástupce vládní strany ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že může dojít k nejhoršímu, člen opoziční SPD uzavření kohoutů v nejbližších letech neočekává. Společný nákup plynu v rámci Evropské unie je pak podle Hrnčíře jen romantickou představou.

Stát plánoval původně prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv nakoupit až 200 milionů krychlových metrů plynu. Chtěl si vytvořit své vlastní rezervy pro případ, že by přestal proudit plyn z Ruska. Jenže z toho sešlo, vláda se nakonec rozhodla nakupovat jednotně s Evropskou unií.

„Při větším nákupu se dá spekulovat nad cenou, důležité je zajistit zásoby plynu na další zimu. Možná budeme muset řešit další nákupy. Pokud to bude cestou EU, může to být jednodušší a levnější,“ obhajoval rozhodnutí poslanec ODS Jiří Havránek.

Zástupce opoziční SPD Jan Hrnčíř s tím ale nesouhlasí. „Považuji to za romantické řeči, jak budeme společně s Evropou něco dělat, ale nakonec se každý stát stará sám o sebe. Většina států má vlastní kontrakty,“ podotkl.

V českých zásobnících je podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) asi 925 milionů metrů krychlových plynu, loni ve stejném období v nich bylo jen 391 milionů. Při běžné spotřebě vydrží zásoby dva měsíce, v případě regulovaného systému by stačily na mnohem delší dobu.

Nevyzpytatelný Putin

Rusko ve středu zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnilo tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje. Přerušení dodávek do obou států by podle expertů nemělo mít vliv na zásobování České republiky. Tuzemská plynárenská soustava nyní funguje bez omezení.

„Na druhé straně vyjednávacího stolu stojí naprosto nevyzpytatelný Vladimir Putin. I když nám zastavení dodávek plynu nehrozí, musíme být připraveni na nejhorší,“ varoval Havránek. Podle Hrnčíře se bez ruského plynu rozhodně neobejdeme. „Je dobře, že máme asi miliardu kubíků, ale náš průmysl je na plynu hodně závislý. Nejde ani tolik o domácnosti, kde se to dá nahradit uhlím nebo elektřinou,“ upozornil.

Poslanec SPD si je jistý, že Rusko zatím kohouty nezavře. Jako důvod uvedl, že další dva nebo tři roky nebude moct prodat plyn jinam než do Evropy. „Až vybuduje plynovody do Asie, bude mít odběratele na druhé straně a nebude nás potřebovat. Platby v rublech jsou jen hra, jak se dostat k více penězům. Až budou cesty jinam, může Rusko opravdu kohouty zavřít,“ dodal.

Havránek byl v předpovědích více skeptický. „Nechci říkat, že jsme v ohrožení, ale Rusko není racionální partner. Nevíme, co se stane na konci května při dalším nákupu, pokud odmítneme platbu v rublech. Nemám ani trochu romantické představy o Vladimiru Putinovi,“ uvedl poslanec nejsilnější vládní strany.

Hrnčíř: Bez plynu naše hospodářství zkolabuje

Česko nemá přímo nasmlouvané kontrakty s ruskými dodavateli, takže nakupuje na burze od Německa. „Je chyba, že fungujeme takovým systémem, ale teď s tím nejsme schopni nic udělat. Nemáme ani infrastrukturu, stát prodal dokonce i zásobníky,“ kritizoval Hrnčíř. Havránek souhlasil, že v Česku se dlouhodobě na energetickou koncepci a přípravu, jak fungovat bez ruského plynu, „kašlalo“.

Chyby nás podle poslance ODS dohánějí, stejně jako špatný postup v podpoře obnovitelných zdrojů. Kdybychom ale měli kontrakty s Ruskem napřímo, v případě vypnutí dodávek plynu by byla situace stejná.

„Tím, že nemáme kontrakty s Ruskem, nezáleží na nás, který stát jakou měnou zaplatí. Němci platí v rublech, ale pokud by se rozhodli jinak, může nastat problém. Náš průmysl je na plynu závislý, jedná se o sklárny, keramičky, slévárny a samozřejmě automobilový průmysl. Bez plynu bychom zažili propouštění a kolaps hospodářství,“ doplnil Hrnčíř.

Tagy: