reklama

Spolu s Belmondem končí jedna éra. Aktivisté by si na něm pěkně smlsli, myslí si historik

Odchod Jeana-Paula Belmonda znamená konec jedné éry, která představovala především svobodomyslnost, odvahu a bezprostřední radost ze života, a to jak ve filmu, tak i mimo něj. Snímky, které tento velikán francouzské kinematografie natočil, by dnes vznikly už jen velmi těžko, uvedl historik Martin Kovář ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Jedním z neoblíbenějších a nejbláznivějších belmondových snímků je Zvíře z roku 1977. Film o neschopném herci a jeho všehoschopném dublérovi je nabitý humornými scénami, které si bez zábran dělají legraci naprosto ze všeho.

„Málokomu prošlo ve Francii to, co jemu. Ale myslím, že dnes by si na něm zdivočelí aktivisté a nejenom oni pěkně smlsli,“ uvedl historik Kovář.

Belmondo ale zdaleka nebyl jen úžasným komikem a svalnatým kaskadérem. Svou hvězdnou kariéru začal v šedesátých letech, v dobách tzv. francouzské nové vlny, v experimentálních filmech vysoké umělecké hodnoty. Průlom znamenal film Jeana-Luca Godarda U konce s dechem z roku 1960. Od té doby šel z filmu do filmu.

„Belmondo byl prostě svůj. Představoval mužství ve své nejryzejší podobě. Byl ztělesněním odvahy a poctivosti, které nemusel hrát, protože tyto hodnoty ve svém životě sám vyznával,“ řekl o známém herci francouzský režisér Claude Lelouch.

Sám o sobě přitom Belmondo mluvil nerad. Nabídky filmařů na memoáry odmítal. Udělal jen jednu výjimku, když ho o vzpomínkový film požádal jeho syn Paul. Svůj dobrodružný život a bohatou filmovou kariéru v něm tehdy dvaaosmdesátiletý Belmondo shrnul do dvou krátkých vět: „Bylo to dobrodružství. Bylo to krásné dobrodružství!“

Tagy:

Hlavní zprávy

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog
Koronavirus

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog

Klid před bouří. Tak označil aktuální pandemickou situaci v Česku infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno Petr Husa. Nejdříve podle něj onemocní omikronem mladí, ti ale péči v nemocnicích ve velké míře potřebovat nebudou. Pak se bude situace zhoršovat, varoval. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už tvoří v Česku omikron 80 % případů nákazy COVID-19.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama