reklama

Spolu s Belmondem končí jedna éra. Aktivisté by si na něm pěkně smlsli, myslí si historik

Odchod Jeana-Paula Belmonda znamená konec jedné éry, která představovala především svobodomyslnost, odvahu a bezprostřední radost ze života, a to jak ve filmu, tak i mimo něj. Snímky, které tento velikán francouzské kinematografie natočil, by dnes vznikly už jen velmi těžko, uvedl historik Martin Kovář ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Jedním z neoblíbenějších a nejbláznivějších belmondových snímků je Zvíře z roku 1977. Film o neschopném herci a jeho všehoschopném dublérovi je nabitý humornými scénami, které si bez zábran dělají legraci naprosto ze všeho.

„Málokomu prošlo ve Francii to, co jemu. Ale myslím, že dnes by si na něm zdivočelí aktivisté a nejenom oni pěkně smlsli,“ uvedl historik Kovář.

Belmondo ale zdaleka nebyl jen úžasným komikem a svalnatým kaskadérem. Svou hvězdnou kariéru začal v šedesátých letech, v dobách tzv. francouzské nové vlny, v experimentálních filmech vysoké umělecké hodnoty. Průlom znamenal film Jeana-Luca Godarda U konce s dechem z roku 1960. Od té doby šel z filmu do filmu.

„Belmondo byl prostě svůj. Představoval mužství ve své nejryzejší podobě. Byl ztělesněním odvahy a poctivosti, které nemusel hrát, protože tyto hodnoty ve svém životě sám vyznával,“ řekl o známém herci francouzský režisér Claude Lelouch.

Sám o sobě přitom Belmondo mluvil nerad. Nabídky filmařů na memoáry odmítal. Udělal jen jednu výjimku, když ho o vzpomínkový film požádal jeho syn Paul. Svůj dobrodružný život a bohatou filmovou kariéru v něm tehdy dvaaosmdesátiletý Belmondo shrnul do dvou krátkých vět: „Bylo to dobrodružství. Bylo to krásné dobrodružství!“

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama