CNN Prima News spotřební daň

spotřební daň

Výpis příspěvků ke štítku „spotřební daň“

Končí úlevy na spotřební dani z benzinu. Čerpací stanice okamžitě výrazně zdražily

5. října 2022 16:31

S koncem září skončila platnost vládního opatření na snížení spotřební daně z benzinu. Čerpací stanice okamžitě reagovaly zvýšením cen Naturalu místy až o dvě koruny. Zvýhodněná sazba pro motorovou naftu zůstává naopak v platnosti až do konce příštího roku, což však nic nemění na skutečnosti, že je stále v průměru o 4,90 korun dražší než benzin a její cena dlouhodobě neklesá.

PŘEHLEDNĚ: Příspěvek na bydlení nebo změny v zálohách za energii. Co se v říjnu mění?

1. října 2022 05:42

V říjnu se čekají změny v oblasti ekonomiky. Budou ovlivněny vládními opatřeními u záloh na energie, kde se odpouští poplatek za obnovitelné zdroje, nebo zavedením úsporného tarifu. Na začátku měsíce také dojde k zřejmě krátkodobému zdražení benzinu, protože znovu začne platit původní spotřební daň. Změna čeká také u služeb České pošty.

Další rána pro řidiče v Česku. I když ceny benzinu klesají, v říjnu dojde ke zdražení

30. září 2022 06:05

Ačkoliv motoristé mohou sledovat v posledních týdnech klesající ceny paliv, tak od října přijde zdražování. Důvodem není další zdražování na světových burzách, ale konec opatření vlády Petra Fialy (ODS) v podobě nižší spotřební daně na benzin. Konec tohoto nástroje se může prakticky okamžitě projevit v cenách paliv. V současné době je cena benzinu na průměrných 37,56 koruny za litr. Se začátkem října se ale může prodražit až o korunu.

Ceny benzínu letí vzhůru navzdory snížení spotřební daně. Kdy paliva konečně zlevní?

10. června 2022 13:36

Ceny pohonných hmot opět řidiče nemile zaskočily. Ještě před týdnem to vypadalo na jejich pokles o 1,50 koruny, díky snížené spotřební dani. Nyní je ale vše jinak. Ceny nejen že nespadly na očekávanou hranici, ale teď dokonce naopak opět stoupají. O něco trvanlivější snížení cen pohonných hmot by mohlo nastat v červenci, kdy skončí povinnost přidávání biosložek do paliv.

Ceny paliv zastropováním nezkrotíme. Naopak by hrozil jejich nedostatek, tvrdí expert

1. června 2022 19:55

Vysoké ceny pohonných hmot nezkrotíme zastropováním, uvedl ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS hlavní ekonom Deloitte David Marek. Některým čerpacím stanicím by se pak nevyplatilo benzin ani naftu prodávat a vznikl by nedostatek. Efektivní ale není ani snížení spotřební daně u paliv, dodal analytik ČSOB Dominik Rusinko. Fialova vláda totiž snížila spotřební daň u pohonných hmot o 1,50 koruny na litr.