CNN Prima News spotřební daň

spotřební daň

Výpis příspěvků ke štítku „spotřební daň“

Shoda na zdanění tichého vína? Návrh ministra je nesmyslný, říká prezident Svazu vinařů

Spotřební daň na tiché víno byla měsíce tématem vášnivých debat, ve vládním konsolidačním balíčku se nakonec neobjevila. O možnosti zavést v Česku spotřební daň na takzvané tiché víno se hovořilo opakovaně, ale vždy to vyvolalo silný odpor domácích vinařů. Stejně tomu bylo i loni na jaře, kdy zdanění tichého vína doporučila vládě jako jednu z možností pro zlepšení stavu veřejných financí Národní ekonomická rada vlády (NERV). Loni v květnu vláda oznámila, že daň na tichá vína v plánu na ozdravení veřejných financí zavádět nechce. Teď to ale vypadá, že její zavedení je opět ve hře. Opravdu se rýsuje nějaký kompromis? Podle prezidenta Svazu vinařů České republiky Martina Chlada je na stole několik návrhů.

Stát si vyšší spotřební daní u cigaret zřejmě příliš nepolepší. Kuřáci se zařídili po svém

Krabička cigaret letos zdraží o osm korun, do roku 2027 se má zvýšit o dalších patnáct korun. Od února je o deset procent vyšší spotřební daň z tabákových výrobků. Stát ale do rozpočtu nevybere tolik peněz, kolik si ministerstvo financí od zvýšení daně slibovalo. Stále více Čechů nakupuje cigarety v zahraničí, a to především v Polsku, uvedla televize CNN Prima NEWS.

Speciální daň z cukru? Jsem pro, všichni zkrátka nejsou sportovci, říká Michálek

Jsem pro zavedení spotřební daně z cukru u slazených nápojů. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Návrh by měl především pomoci českému zdravotnictví. Piráti podle Michálka chtěli vyšší zdanění nápojů s větším obsahem cukru dostat již do takzvaného konsolidačního balíčku. „Tehdy si ten návrh moc fanoušků nezískal. Zejména konzervativnější strany s tím měly problém,“ dodal člen nejmenší vládní strany.

Schillerová obvinila vládu z boomu daňových úniků. Směšné a absurdní, reaguje ekonom

V přímém přenosu sledujeme boom daňových úniků, který je srovnatelný s érou lehkých topných olejů. S tímto obviněním přišla bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) vůči vládě Petra Fialy (ODS). Daňové úniky měla podle ní režírovat ODS, která nedokázala do veřejných rozpočtů vybrat 82 miliard korun. Hlavní ekonom BHS a poradce premiéra Štěpán Křeček pro CNN Prima NEWS řekl, že se jedná o absurdní a směšné obvinění.

Pivo i lihoviny zdraží, víno ne. Ekonom proto kritizuje vládu, nebál se ani ostřejšího slova

V novém roce si zřejmě připlatíme nejen za potraviny, ale i za alkohol. Hospody už se totiž připravují na zvýšení DPH u točeného piva o 11 procent. To začne platit od 1. ledna. Stejně tak i zvýšení spotřební daně o desetinu u lihovin. Spotřební dani se ale zatím vyhýbají tichá vína. „Vláda je úplně pitomá, dotuje dovoz,“ řekl pro CNN Prima NEWS zemědělský ekonom Tomáš Maier.

Čtvrtý nejhorší výsledek v historii. Schodek státního rozpočtu vzrostl na 210,7 miliardy

Schodek státního rozpočtu ke konci října vzrostl na 210,7 miliardy korun ze zářijových 180,7 miliardy korun, informovalo ve středu ministerstvo financí. Po čtyřech měsících snižování deficitu se tak schodek v říjnu prohloubil o 30 miliard korun. Výsledek hospodaření za deset měsíců byl čtvrtý nejhorší v historii Česka, ale zároveň nejlepší od začátku pandemie covidu. Loni byl deficit na konci října 286,7 miliardy korun.

Místo hospod domácí popíjení. Pivaři kritizují vyšší DPH, mluví o nespravedlnosti

Pivo za 70 korun se podle ekonomů stane už v lednu novým standardem restaurací a hospod. Za dalším zdražením má stát zvýšení DPH z 10 na 21 procent. Podle samotných provozovatelů restauračních zařízení bude ale takové zvýšení cen, především pro vesnické hospody, likvidační. Člen Pivního sněmu Sdružení přátel piva Tomáš Maier připomněl a zkritizoval také nulovou daň na tiché víno, kterou ve spojitosti se zdražením piva označil za nespravedlivou.

Středula: Příjmy drasticky propadají, situace je extrémní. Žádný konec světa, klidnil Křeček

Máme problém na příjmové straně. Během posledních tří let se z ní vytáhlo přes 260 miliard. Například NERV doporučil vládě, že nemá přijmout opatření týkající se dalšího snižování daní. 50 miliard tady ulítlo komínem. Tak v pořadu 360° na současnou ekonomickou situaci reagoval odborář Josef Středula. Označil ji za extrémně vážnou. Oproti tomu ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček mínil, že při poslouchání Středuly má pocit, že další den nastane konec světa. „Druhý den se ale probudím a zjistím, že se nic nestalo,“ uvedl.

Podle vlády se u nás jezdí moc levně. Nezapomeňte dnes nabrat plnou, rýpla si Schillerová

Pětikoalice se domnívá, že Češi jezdí příliš levně, a tak řidičům zdražuje naftu. V reakci na navýšení spotřební daně, které začne platit od úterka, to řekla exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Současný správce státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS) se však brání, že nejde o navýšení daně, ale pouze o její návrat na původní hodnoty.