reklama

Spotřební daň u tabáku a cigaret poroste zhruba o pět procent ročně

Vláda dnes projednala daňový balíček, včetně spotřební daně na cigarety a tabákové výroby. Daň by měla růst ročně o pět procent po dobu tří let. Tím dojde ke zdražení cigaret. Ministři si od toho slibují příjem dvou miliard korun do státního rozpočtu. Vysoká cena cigaret by měla od kouření odradit především mladé lidi.

reklama

Spotřební daň na tabákové výrobky se letos zvedla o 10 procent a trafiky do konce června doprodají cigarety se starým kolkem. Od 1. července má cena cigaret vzrůst. Daňový balíček počítá s tím, že by v letech 2021 až 2023 rostla spotřební daň u tabáku a cigaret zhruba o pět procent ročně.

Zvýšení spotřební daně, a tedy i ceny cigaret, by mělo do státního rozpočtu ročně přinést podle odhadů kolem dvou miliard korun. Ministři si od zdražení navíc slibuji, že se spotřeba tabákových výrobků sníží, část lidí kouření omezí nebo úplně přestane.

Z jedné krabičky cigaret s průměrnou cenou 110 korun stát zinkasuje na daních 87 korun. Pokud tedy člověk vykouří krabičku denně, měsíčně přispěje do státního rozpočtu částkou přes 2 600 korun.

Cena tabáku a cigaret má podle Kamily Zvolské z Centra pro závislé na tabáku vliv hlavně na mladé lidi. „Vysoká cena odrazuje mladé lidi, aby začali kouřit. Takže jde o jedno z nejdůležitějších opatření kontroly tabáku,“ řekla Zvolská.

S cenami cigaret „předběhlo“ Česko některé sousedy. Levnější vyjdou na Slovensku nebo v Polsku. Naopak v Rakousko nebo Německu se ceny stále drží výš, i když rozdíl se kvůli dalšímu plánovanému navyšování spotřební daně zřejmě sníží.

Tagy:

Hlavní zprávy

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama