reklama

Spotřební daň u tabáku a cigaret poroste zhruba o pět procent ročně

Vláda dnes projednala daňový balíček, včetně spotřební daně na cigarety a tabákové výroby. Daň by měla růst ročně o pět procent po dobu tří let. Tím dojde ke zdražení cigaret. Ministři si od toho slibují příjem dvou miliard korun do státního rozpočtu. Vysoká cena cigaret by měla od kouření odradit především mladé lidi.

reklama

Spotřební daň na tabákové výrobky se letos zvedla o 10 procent a trafiky do konce června doprodají cigarety se starým kolkem. Od 1. července má cena cigaret vzrůst. Daňový balíček počítá s tím, že by v letech 2021 až 2023 rostla spotřební daň u tabáku a cigaret zhruba o pět procent ročně.

K tématu

Zvýšení spotřební daně, a tedy i ceny cigaret, by mělo do státního rozpočtu ročně přinést podle odhadů kolem dvou miliard korun. Ministři si od zdražení navíc slibuji, že se spotřeba tabákových výrobků sníží, část lidí kouření omezí nebo úplně přestane.

Z jedné krabičky cigaret s průměrnou cenou 110 korun stát zinkasuje na daních 87 korun. Pokud tedy člověk vykouří krabičku denně, měsíčně přispěje do státního rozpočtu částkou přes 2 600 korun.

Cena tabáku a cigaret má podle Kamily Zvolské z Centra pro závislé na tabáku vliv hlavně na mladé lidi. „Vysoká cena odrazuje mladé lidi, aby začali kouřit. Takže jde o jedno z nejdůležitějších opatření kontroly tabáku,“ řekla Zvolská.

S cenami cigaret „předběhlo“ Česko některé sousedy. Levnější vyjdou na Slovensku nebo v Polsku. Naopak v Rakousko nebo Německu se ceny stále drží výš, i když rozdíl se kvůli dalšímu plánovanému navyšování spotřební daně zřejmě sníží.

Tagy: cigarety kuřák daně kouření tabák spotřební daň

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama