Spotřební daň u tabáku a cigaret poroste zhruba o pět procent ročně

Ruka s cigaretou

Spotřební daň u tabáku a cigaret bude růst zhruba o pět procent ročně

Vláda dnes projednala daňový balíček, včetně spotřební daně na cigarety a tabákové výroby. Daň by měla růst ročně o pět procent po dobu tří let. Tím dojde ke zdražení cigaret. Ministři si od toho slibují příjem dvou miliard korun do státního rozpočtu. Vysoká cena cigaret by měla od kouření odradit především mladé lidi.

Spotřební daň na tabákové výrobky se letos zvedla o 10 procent a trafiky do konce června doprodají cigarety se starým kolkem. Od 1. července má cena cigaret vzrůst. Daňový balíček počítá s tím, že by v letech 2021 až 2023 rostla spotřební daň u tabáku a cigaret zhruba o pět procent ročně.

Zvýšení spotřební daně, a tedy i ceny cigaret, by mělo do státního rozpočtu ročně přinést podle odhadů kolem dvou miliard korun. Ministři si od zdražení navíc slibuji, že se spotřeba tabákových výrobků sníží, část lidí kouření omezí nebo úplně přestane.

Z jedné krabičky cigaret s průměrnou cenou 110 korun stát zinkasuje na daních 87 korun. Pokud tedy člověk vykouří krabičku denně, měsíčně přispěje do státního rozpočtu částkou přes 2 600 korun.

Cena tabáku a cigaret má podle Kamily Zvolské z Centra pro závislé na tabáku vliv hlavně na mladé lidi. „Vysoká cena odrazuje mladé lidi, aby začali kouřit. Takže jde o jedno z nejdůležitějších opatření kontroly tabáku,“ řekla Zvolská.

S cenami cigaret „předběhlo“ Česko některé sousedy. Levnější vyjdou na Slovensku nebo v Polsku. Naopak v Rakousko nebo Německu se ceny stále drží výš, i když rozdíl se kvůli dalšímu plánovanému navyšování spotřební daně zřejmě sníží.

Tagy: