Systém přihlášek na střední školy běží
Elektronický systém přihlášek na školy čelil v sobotu odpoledne útoku hackerů, díky automatické ochraně funguje normálně dál, sdělil ředitel Cermatu Miroslav Krejčí. Nový systém začal fungovat po předchozích problémech s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti, které se uskutečnilo v pátek 2. února.
Na útok DDoS upozornil Deník N. Někteří uživatelé mohli mít podle Krejčího problémy s načítáním stránky, to ale souviselo právě s aktivovanými ochranami proti DDoS, systém jako takový dotčený podle ředitele nebyl.
Systém pro elektronické podávání přihlášek na školy čelil útoku hackerů. Zdroj: CNN Prima NEWS
Ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Miroslav Krejčí uvedl, že ochrana systému funguje. Zdroj: CNN Prima NEWS
Systém pro elektronické podávání přihlášek na školy čelil útoku hackerů. Zdroj: CNN Prima NEWS
Systém pro elektronické podávání přihlášek na školy čelil útoku hackerů. Zdroj: CNN Prima NEWS
Nový Digitální přihlašovací systém (DiPSy) Zdroj: Se svolením Cermat
Možnosti přihlášení pomocí Identity občana Zdroj: Identita občana
ČTĚTE TAKÉ: TEST: Obstáli byste u přijímaček na střední školu? Ověřte si své znalosti z matematiky
„Zhruba od 12:35 do 12:45 trval silnější DDoS útok na stránky DiPSy. První dvě minuty bylo snížené množství uživatelů v systému a zbytek doby systém normálně fungoval,“ uvedl Krejčí. Při DDoS útoku se hackeři snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit, a tím narušit jejich fungování.
Až 120 tisíc uchazečů
Cermat, který je za přípravu přijímacího řízení odpovědný, měl systém původně spustit ve čtvrtek 1. února, kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti ale spuštění systému odložil. Otevřel ho v pátek před půlnocí.
TEST: Obstáli byste u přijímaček na střední školu? Ověřte si své znalosti z českého jazyka
Již od 1. února si žáci devátých tříd budou podávat přihlášky k jednotné přijímací zkoušce. Letos by se o místa na vysněných středních školách a gymnáziích mělo podělit více než 106 tisíc studentů, vyplývá z dat ministerstva školství. Každý rok se po složení zkoušek objevuje kritika na složitost a obtížnost některých úloh – jsou ale testovací otázky skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z českého jazyka na zadání z loňského roku.
V sobotu krátce před 15:00 evidoval systém kolem 4000 přihlášek. Zhruba deset procent jich je podle Krejčího hybridních, což znamená, že zájemci musí vygenerovaný dokument doručit do školy. Uchazeči a jejich rodiče mají možnost podávat přihlášky do 20. února, o případném prodloužení termínu ministr školství Mikuláš Bek (STAN) rozhodne podle ministerstva v následujícím týdnu. Krejčí doplnil, že jednání k tomu je naplánováno na pondělí.
Na střední školy by se letos mělo podle ministerstva hlásit až 106 tisíc žáků devátých tříd základních škol a tisíce dalších uchazečů, například zájemců o víceletá gymnázia, studentů středních škol, kteří chtějí změnit obor, nebo dospělých uchazečů, kteří se hlásí do dálkového či večerního studia. Krejčí již dříve sdělil, že se počítá zhruba se 120 tisíci uchazeči.
Přijímací zkoušky pro čtyřleté obory a obory nástavbového studia se konají 12. a 15. dubna, pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií 16. a 17. dubna.