Jak na elektronickou přihlášku? Videonávod poradí
Děti i jejich rodiče čeká velký test trpělivosti. Poprvé se budou moci přihlásit na přijímací zkoušky středních škol elektronicky. Ačkoliv má digitalizace ulevit od papírování, někteří novinku vyhlížejí s rostoucí nervozitou. Také si nevíte rady s Digitálním přihlašovacím systémem (DiPSy)? Podívejte se na přehled všeho, co se týká přihlašování na přijímací zkoušky. Dozvíte se mimo jiné, na jaké termíny si dát pozor a jak podat přihlášku „postaru“ bez elektronického podpisu.
Kolik přihlášek je možné podat?
Díky novému systému DiPSy bude mít každé dítě v prvním termínu k dispozici tři přihlášky. Samozřejmě nemusí všechny využít, ale je to silně doporučeno – i vzhledem k loňskému problému s kapacitami, které se letos mohou opakovat. Zkrátka není od věci využít všechny možnosti, které se nabízejí.
K čemu je dobré mít víc přihlášek?
Obzvlášť v posledních letech, kdy o nepočetná místa na středních školách bojovaly „silnější ročníky“ dětí, se každá správně podaná přihláška počítá. I nyní se očekává zvýšený nápor, proto experti radí, abyste školy pečlivě vybírali.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mají se školákům zrušit domácí úkoly? V Polsku to už udělali, pro je i řada českých škol
Cermat doporučuje vybrat vyhlédnuté školy a jejich pořadí následovně – jako první si zvolit instituci podle preference dítěte, jako druhou její alternativu a jako třetí takříkajíc „jistotu“.
Kdy začne podávání přihlášek?
Digitální systém pro vyplnění přihlášek se otevře celorepublikově 1. února 2024. Čas budou mít rodiče až do 20. února.
Půjde přihlášky upravovat či úplně stáhnout?
Úpravy již existujících přihlášek (ale také mazání starých a podávání zcela nových) je možné pouze v řádném termínu, tedy od 1. do 20. února. Poté už jakékoliv změny nepůjdou provést.
Jak se přihlásit do nového systému?
Portál pro podávání digitálních přihlášek najdete na adrese dipsy.cz, otevře se 1. února 2024. Pro přihlášení se do účtu musíte mít založenou elektronickou identitu občana. Použijte tedy Bankovní identitu (skrze přihlášení se přes aplikaci své bankovní instituce či jinou formu verifikace), Mobilní klíč eGovernmentu přes účet mojeID, případně si identitu vytvořte.
Nový Digitální přihlašovací systém (DiPSy) Zdroj: Se svolením Cermat
Dejte systému právo, aby zacházel s osobními daty pro potřeby podání přihlášky. Po přihlášení se automaticky předvyplní klíčové údaje, které pro jistotu zkontrolujte. Následně z nabízených možností zvolte dítě, které chcete přihlásit k přijímacím zkouškám.
Je možné přihlásit dítě i jinými způsoby než digitálně?
Papírové přihlášky budou stále povolené jako doposud, třebaže ministerstvo školství rodiče vybízí, aby se nebáli nového systému DiPSy. U dosavadního systému se nic nemění, přihlášku musíte vytisknout a poslat do školy poštou či prostřednictvím datové schránky, popřípadě ji donést fyzicky. Pozvánka na přijímací zkoušku pak přijde doporučeným dopisem, stejně jako výsledky.
Taktéž není problém zvolit kombinaci, tedy vyplnit vše v digitálním systému na přihlášky, vytisknout je a donést či poslat do školy. V tomto případě se do portálu DiPSy přihlašovat nemusíte. Na webu stačí vyplnit požadované údaje, nahrát požadované přílohy a nechat systém, aby vygeneroval výpis přihlášky. Ten pak v tištěné podobě musíte dodat škole.
Jak vybrat preferované školy?
Drobné upozornění, než se pustíte do vyhledávání školy – postupujte podle priority. První škola, kterou si zvolíte, bude považována za preferovanou. Tudíž začněte tou, na níž chce dítě nejvíce, pak zvolte vhodnou alternativu a jako poslední instituci, na kterou se dostane „najisto“.
Poté, co vyberete dítě, které se má zapsat na přijímací řízení, si z nabízeného seznamu můžete vybrat školu, obor, formu vzdělání či zaměření, je-li k dispozici. Nezapomeňte na přílohy, ať už jde o fotky nebo skeny ve formátu PDF.
Je nutné pro každou školu nahrávat dokumenty zvlášť?
Pokud školy požadují stejné přílohy, jako je vysvědčení ze základní školy nebo potvrzení o zdravotní způsobilosti, stačí vše nahrát pouze jednou. Před odesláním si nicméně zkontrolujte, že jste vše nahráli do systému v pořádku.
Co když se někde stane chyba?
Škola by měla být schopná přes nový systém informovat podatele přihlášek, že je potřeba něco dodat či upravit. Na zprávu v DiPSy by měl upozornit automaticky i e-mail.
Kdy se dítě dozví, kam má jít na přijímací zkoušku?
Také pozvánka na přijímací řízení by měla přistát v elektronickém systému. Školy mají povinnost zájemce o studiu informovat, kam a v kolik se mají dostavit na zkoušku, a platí to pro první i druhý pokus. Nově na ně mají nárok všichni uchazeči.
Kdy jsou přijímací zkoušky na střední školy?
U přijímacích zkoušek na střední školy je potřeba si pohlídat termíny. Školní část přijímacího řízení si určí školy samy, proběhnou nejpozději 23. dubna. Co se týče centrálně řízených jednotných zkoušek, jsou termínově rozděleny následovně:
- 12. a 15. dubna (čtyřleté obory)
- 16. a 17. dubna (osmileté obory)
- 29. a 30. dubna (náhradní termíny pro všechny školy)
Kdy přijdou výsledky?
Výsledky prvního kola přijímacích zkoušek zveřejní ředitelé 15. května. Objeví se také ve stejném systému, přes který se podávají přihlášky, tedy v DiPSy. Budou rovněž zveřejněny na webu daných škol či vyvěšeny v jejích budovách.
Budou druhá a třetí kola přijímacích zkoušek?
I u druhých a třetích kol přijímacích zkoušek není od věci si zapsat konkrétní termíny. Seznam škol, které vypíšou druhé kolo přijímacích zkoušek (třeba aby doplnily kapacity ve třídách), bude veřejně dostupný od 20. května. Na přihlášení budou mít rodiče čas do 24. května. Výsledky se dozví 21. června.
Co se týče třetího kola, to vypisují školy individuálně, ovšem ne dříve než 28. června. Pro konkrétní termíny je proto potřeba sledovat stránky nebo sociální sítě daných vzdělávacích institucí.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Polské školy zrušily domácí úkoly. Čeká české školství stejný osud? Co to může podle expertů způsobit? Podívejte se na reportáž níže.