Žáci mají možnost skládat přijímací zkoušky na střední školy nanečisto
Již od 1. února si žáci devátých tříd budou podávat přihlášky k jednotné přijímací zkoušce. Letos by se o místa na vysněných středních školách a gymnáziích mělo podělit více než 106 tisíc studentů, vyplývá z dat ministerstva školství. Každý rok se po složení zkoušek objevuje kritika na složitost a obtížnost některých úloh – jsou ale testovací otázky skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z českého jazyka na zadání z loňského roku.
Loni se k jednotné přijímací zkoušce na střední školy – které nabízejí čtyřleté maturitní obory – přihlásilo takřka 90 tisíc dětí. Letos jednotlivé instituce čeká ještě větší nápor. Podle dat ministerstva školství se ke zkouškám bude hlásit o 16 tisíc deváťáků více než v předchozím roce. K nim je nutné přičíst tisíce dalších studentů, kteří se ucházejí o místa na víceletých gymnáziích a uchazeče, kteří chtějí změnit obor.
ČTĚTE TAKÉ: Každý pátý deváťák chce na gymnázium. Je třeba nadprůměrná znalost češtiny a matematiky
Právě rok 2023 se ve školství nesl v duchu kritiky nedostatečných kapacit na středních školách. Mnozí studenti se v prvním kole nedostali ani na jednu vysněnou školu. Tlak na jednotlivé instituce byl znatelný zejména v Praze, kde nebylo výjimkou, když některá gymnázia odmítala stovky dětí. Některým uchazečům pomohlo odvolání, další se rozhodli odejít studovat do zahraničí.
Jsou úlohy skutečně „zákeřné“?
Negativní ohlasy se stejně jako každý rok snesly i na samotná zadání a úlohy přijímacích zkoušek. Kritiku si Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) vyslechlo v případu náročnosti testů z matematiky a nedostatečném časovém limitu. Rodiče i veřejně známé osobnosti si také neodpustili zpochybnit způsobilost odborníků v Cermatu u některých úloh v testu z češtiny.
V diskuzích mnohdy zaznívala fráze typu „v Cermatu jsou podlé mrchy“ nebo „co to tam berete za drogy“. Proti těmto výrazům i kritice se ústav rázně ohrazoval.
Ačkoliv si letošní deváťáci přijímací zkoušky „odbydou“ v polovině dubna, již nyní mají možnost vyzkoušet si je nanečisto například na některých středních školách. Termíny pro všechny zájemce z kraje vypsali třeba na Střední průmyslové škole automobilní a technické v Českých Budějovicích.
Testy skládají nanečisto
„Zájem byl skutečně veliký, již několik let sledujeme vzrůstající tendenci,“ sdělil CNN Prima NEWS zástupce ředitele Petr Hart. V úterý 30. ledna pořádali druhé kolo přijímaček nanečisto, do nějž se přihlásilo 90 dětí. O týden dříve dorazilo 80 žáků. V průběhu jednoho dne si zájemci vyzkouší podle pravidel Cermatu přípravně složit jak test z matematiky, tak z českého jazyka.
„Tyto zkoušky pořádáme z toho důvodu, že se současní uchazeči o střední školu zbaví stresu. U jednotné přijímací zkoušky v dubnu už nebude mít stres na výsledek takový vliv, stejně jako nové prostředí. Žáci podávají lepší výkony, než když si to nevyzkouší,“ vyzdvihl benefity Hart.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Gymnázia? Kdepak. Velký zájem je o řemeslníky. Firmy by nám utrhaly ruce, hlásí učiliště
Připravit se na přijímací zkoušky mohou žáci devátých tříd také prostřednictvím nejrůznějších aplikací jako je TAU od Cermatu nebo procházením starších zadání. Otestujte si i vy, zda byste v roce 2023 při testu z českého jazyka uspěli:
*Výše uvedené testovací otázky jsou redakcí náhodně vybrané z didaktického testu pro 1. řádný termín. Podrobný průvodce řešením naleznete ZDE.
*Výše uvedené testovací otázky jsou redakcí náhodně vybrané z didaktického testu pro 1. řádný termín. Podrobný průvodce řešením naleznete ZDE.
*Výše uvedené testovací otázky jsou redakcí náhodně vybrané z didaktického testu pro 1. řádný termín. Podrobný průvodce řešením naleznete ZDE.
Jak problémy se spuštěním elektronických přihlášek na střední školy otřesou s důvěrou rodičů, dětí i škol v nový digitální systém? A co všechno bude letos u přijímacích zkoušek jinak? Sledujte speciál Přijímačky na střední školy s postřehy odborníků i debatou politiků od 14:00 na CNN Prima NEWS.