Herec Kanyza o své penzi: Když jsem zjistil, kolik budu pobírat, spadla mi brada
srpen 1968
Výpis příspěvků ke štítku „srpen 1968“
Češi jako pomocníci Hitlera, pomníky legionářů v ohrožení. Expert varuje před reakcí Rusů
Jak Putin řekl, tak i udělal. Ruský prezident koncem dubna v tradičním poselství k oběma komorám parlamentu oznámil, že nikomu nedovolí, aby ve vztahu k Rusku překročil pomyslnou červenou linii. A v případě jejího překročení bude tvrdě a rezolutně reagovat. Česká republika se dostala za tuto pomyslnou hranici. Co to pro Česko a Čechy může znamenat?
Moučková: Ruských šmejdů jsem se nebála. Děsila jsem se prezidentského přebreptu
Nabídnul jsem jí rámě, před těmi dvěma roky už přece jen chodila trochu hůř. Kamila Moučková se do mě zavěsila, šli jsme ven čekat na objednaný taxík. Jenže vůz přijel až za dvacet minut. A protože byla strašná zima, dokola jsem se Moučkové omlouval. Svým sametovým hlasem mě tehdy uklidňovala: „Mladý muži, já jsem v životě zvládla jiné věci.“ Vůbec to neznělo sarkasticky, povýšeně; naopak konejšivě, lidsky. Z auta mi potom zamávala, usmála se. Právě na ten úsměv jsem si vzpomněl, když teď přišla zpráva, že ve věku 92 let zemřela.
Invaze v srpnu 1968 byla ospravedlňována zvacím dopisem. Tady je jeho text i historie
Okupace Československa Sovětským svazem, která odstartovala 21. srpna 1968, se později obhajovala tzv. zvacím dopisem. Pětice československých komunistů ho adresovala přímo nejvyššímu představiteli SSSR Leonidu Iljiči Brežněvovi. Samotný dopis ale dlouhou dobu nebyl k nalezení, v archivu se našel až na začátku 90. let – s poznámkou, aby se bez souhlasu sovětského vůdce neotvíral.
Rozstřílený kostel i jaderná základna aneb Co zůstalo po okupantech na Libavé
Na hřbitově postavili tělocvičnu. A žádnému kamennému svatému v poutním kostele ve Staré Vodě nenechali hlavu. „Rusáci jim hlavy ustříleli,“ provádí nás chrámem Jindřich Machala, starousedlík z Města Libavá. Když sovětská armáda přepadla 21. srpna 1968 Československo, nikdo nevěděl, jak dlouho zůstane. Odešla až 21. června 1991 a zanechala spoušť, kterou se stále nedaří napravit. Reportér CNN Prima NEWS hledal ruské stopy na Libavé.
Urážka obětí! Nebereme nikomu nárok na názor. Hosté Partie řešili výrok poslance Grospiče, platy učitelů nebo rodičovský příspěvek
Hosty nedělní Partie byli předseda KSČM Vojtěch Filip a šéf hnutí STAN Vít Rakušan. Nejsilnější slova si vyžádala diskuze o nedávném kontroverzním výroku poslance Grospiče, že v srpnu 1968 šlo vesměs o oběti dopravních nehod. Dále hosté debatovali o navyšování platu učitelů, o rozpočtu nebo o projednávaném navýšení rodičovského příspěvku a daňovém balíčku.
Máme u nás půl století po sovětské invazi stále cenzuru?
Dnes si připomínáme jednapadesáté výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Následky invaze pocítily i tehdejší sdělovací prostředky, které se teprve nedávno odpoutaly od sovětské cenzury a stranického dozoru, což zastánci starých pořádků neradi viděli.
Češi i Slováci si připomínají 50 let od nezapomenutelného srpna 68
21. srpen 1968. Není snad Čecha ani Slováka, který by o tomto datu alespoň něco nevěděl. Zmatek, překvapení, strach i vůle nevzdat se a věřit. Takové pocity převládaly v srpnových dnech roku 1968. Pojďme si připomenout základní fakta spojené s událostmi, které před 50 lety změnily Československo.