Schodek státního rozpočtu pro letošní rok 2022 bude pod 300 miliard, slíbil v neděli ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Dokonce by si přál, aby to bylo pod 280 miliard, tedy až o 100 miliard větší úspora, než naplánovala exministryně Alena Schillerová (ANO). Do Schillerové se pustil v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT s tím, že je jako pyroman. Znovu přislíbil, že úspory nebudou na straně občanů, ale na straně státu. Ten je v současné době v rozpočtovém provizoriu a nový rozpočet by chtěl mít Stanjura schválený do dubna.
„Paní předsedkyně mi připadá jako pyroman, který zapálí požár. My ho pak hasíme a oni na nás koukají a říkají, že jsme přijeli o minutu později a ještě trochu poničili vedlejší dům. Největší problém je prostě v tom, že jste špatně hospodařili,“ řekl v pořadu Zbyněk Stanjura směrem k Aleně Schillerové.
Schillerová s ním vedla debatu o tom, zda za jejího fungování vláda i vzhledem ke covidu dokázala udržet veřejné finance na uzdě.
Hádka v Partii: Ať dva miliony za fotky Schillerové zaplatí ANO, ne občané, zlobí se Pekarová
Dva miliony za prezentaci Aleny Schillerové na sociálních sítích, která byla financována z peněz ministerstva financí, by podle šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové mělo zaplatit hnutí ANO. Řekla to v nedělní Partii Terezie Tománkové. Je podle ní naprosto nepředstavitelné, aby něco takového platil stát a tedy občané země ze svých daní. Ona jako politička má také na sociální sítě odborníky, ale platí je prý ze svého, případně ze stranické kasy. Schillerovou naopak ve vysílání CNN Prima NEWS hájil její kolega a bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček.
Škrty v počtu úředníků
Ministr financí počítá se zvýšením příjmů oproti původním předpokladům o více než 61 miliard korun, část z nich půjde mimo jiné na růst důchodů, pak také na ošetřovné a nemocenské kvůli koronaviru a na příspěvek na bydlení, o který mohou žádat lidé v energetické krizi. Dál Stanjura navíc trvá na škrtech oproti původnímu návrhu o 80 miliard Kč.
Obecně nová vláda počítá s tím, že šetřit se bude především uvnitř státní správy a do budoucna na úřednických místech. Šéf státní kasy zároveň zopakoval, že plánované škrty v původním návrhu rozpočtu nebudou plošné. Snížit by se například měl počet tabulkových míst státních zaměstnanců, a to například zrušením některých agend a postupující digitalizací.
Hotový rozpočet do 1. dubna
Stát nyní hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února. Stanjura řekl, že by chtěl, aby to bylo už příští týden. Následně kabinet normu předloží ke schválení Sněmovně. Stále také platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna.
Návrh předložila ještě bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), která navrhla rozpočet se schodkem 377 miliard korun. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) ovšem tento návrh dlouhodobě kritizuje jako nehospodárný, nová sněmovní většina původní návrh rozpočtu neschválila a vláda plánuje deficit snížit.
Loni hospodaření státu skončilo s rekordním schodkem 419,7 miliardy korun. V roce 2020 vykázal státní rozpočet deficit 367,4 miliardy korun. Výsledek státního rozpočtu byl ovlivněn dopady pandemie koronaviru a doprovodnými podpůrnými opatřeními. Schválený rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 500 miliard korun.