Ministerstvo financí kromě úsporného balíčku počítá i s dalšími škrty. Ty navíc míří na státní zaměstnance, kterým se plošně sníží platy. Resort Zbyňka Stanjury (ODS) přitom počítá se schodkem státního rozpočtu na příští rok ve výši 235 miliard korun. Proti se už tvrdě staví odbory v čele s Josefem Středulou. Úspory kritizuje i opoziční hnutí ANO. Ministerstvo pro CNN Prima NEWS uvedlo, že se zatím jedná o první pracovní verzi dokumentů.
Vládní plán na úspory počítá s tím, že se sníží objem na platy o čtyři procenta. „S tím souvisí snížení stupnic platových tarifů pro všechny zaměstnance veřejného sektoru o pět procent,“ uvádí materiál ministerstva.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda od půlnoci začala obírat důchodce, zlobí se Schillerová. Kalousek je ostře proti
Kromě toho má dojít k odložení automatické valorizace platby na státní pojištěnce o rok, poklesu výdajů na výzkum, vývoj a inovace o deset procent nebo snížení výdajů na vybrané dotace.
Ministerstvo financí pro CNN Prima NEWS uvedlo, že podobné materiály se zveřejňují každý rok. „Jedná se ale jen o předběžný pracovní ‚výkop‘, který bude v nadcházejících týdnech předmětem intenzivního jednání se všemi resorty (resp. rozpočtovými kapitolami) na vládní úrovni. Teprve poté se bude moci MF k materiálu podrobně vyjádřit,“ řekl mluvčí ministerstva Filip Běhal.
Ekonomové: Čísla rozpočtu jsou hrozná. Stanjura navrhl schodek s marketingovou cenou
Za první tři měsíce zaznamenal stát historicky rekordní schodek v plnění státního rozpočtu. Ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS to považují za alarmující a varují, že na konci roku může být prolomen plánovaný schodek ve výši 295 miliard korun. Zároveň je v ohrožení i plánovaný výnos z takzvané windfall tax, od které si vláda Petra Fialy (ODS) slibovala 35 miliard korun navíc.
Ten také potvrdil, že úsporný balíček není jediným řešením konsolidace veřejných rozpočtů a snížení schodku státního rozpočtu. „Ozdravný balíček má být jen začátkem hubnoucí kúry, kterou stát musí podstoupit, abychom zastavili prohlubování deficitů a konsolidovali veřejné finance,“ dodal.
S návrhem ale ostře nesouhlasí odborový předák Josef Středula. „Tohle je neskutečné! Plány vlády na úspory v roce 2024 až 2026, jak je předložilo ministerstvo financí v rámci přípravy státního rozpočtu na tyto roky. Neveřejně. Bez připomínkového řízení. Katastrofa pro státní zaměstnance, kteří to mají zaplatit i pro zdravotnictví i pro výzkum,“ rozčílil se předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.
Tohle je neskutečné! Plány vlády na úspory v roce 2024 až 2026, jak je předložilo MF v rámci přípravy SR na tyto roky. NEVEŘEJNĚ. BEZ PŘIPOMÍNKOVÉHO ŘÍZENÍ.
— Josef Středula (@JStredula) June 1, 2023
Katastrofa pro st. zaměstnance, kteří to mají zaplatit i pro zdravotnictví i pro výzkum – to jsou ta prorůstová opatření??? pic.twitter.com/YzxIW6ve0b
Ministerstvo chce snížit schodek rozpočtu
Resort financí také předložil vládě návrh státního rozpočtu na rok 2024, plánuje hospodařit se schodkem 235 miliard korun. Ve čtvrtek to napsal Deník N. Ve veřejné knihovně připravovaných vládních materiálů dokument zatím zveřejněn nebyl. Podle rozpočtových pravidel musí vláda projednat první návrh rozpočtu do 20. června. Pro letošní rok je schválený schodek 295 miliard korun, někteří ekonomové ale předpokládají, že bude vyšší.
Materiál podle webu počítá s dalším snižováním rozpočtového schodku v následujících letech. V roce 2025 by měl deficit klesnout na 200 miliard korun, o rok později na 175 miliard.
Loni skončil státní rozpočet ve schodku 360,4 miliardy korun, byl to třetí nejhorší výsledek hospodaření státu po letech 2021 a 2020. Na letošek počítá schválený rozpočet s deficitem 295 miliard korun, část ekonomů i opozice ale předpokládají, že výsledek hospodaření bude horší. Ke konci dubna činil schodek 200 miliard korun, údaje za květen zveřejní ministerstvo financí dnes odpoledne.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Vláda je krutá vůči důchodcům, ale nadbíhá firmám se stamiliardovými zisky, řekl Špidla