Vznik nového „popandemického“ systému a „velký restart“. To jsou hlavní cíle letošní konference Davos 2021, na které tradičně vystupují nejmocnější politici a byznysmeni, kteří v pozadí nastavují směr, jakým se bude ubírat svět. Mezi výzvy budoucích let, které řečníci Davosu jmenují, patří například zelená politika a změna ekonomického modelu.
Historie mítinku, který se až do letoška konal ve švýcarském Davosu, sahá až do roku 1971. Tehdy poprvé pořádající subjekt – Světové ekonomické fórum (WEF) – pozval do alpského resortu vlivné politiky, akademiky i vyslance velkých firem. Letošní Davos je jiný, kvůli pandemii se konference značně protáhne. Na přelomu ledna a února státníci a výkonní ředitelé řečnili on-line, v létě se mají setkat osobně. Navzdory specifickým podmínkám ale letos názory konference rezonují více než kdy dřív.
Ústředním motivem Davosu 2021 je boj s pandemií. Virtuální konference se v lednu účastnili například francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, čínský prezident Si Ťin-pching, strážkyně evropské pokladnice Christine Lagardeová, indický premiér Naréndra Módí či generální tajemník OSN António Guterres a řada dalších.
Ti všichni se shodli na zásadních proměnách současného světa. Vyplývá to ze zápisu, který zveřejnila Evropská komise a z rozboru, který sepsal list Washington Post. Mezi hlavní pilíře budoucí transformace má patřit:
- Soumrak kapitalismu. Prezident a zakladatel WEF Klaus Schwab na konferenci nastínil potřebu „velkého restartu“ politického i ekonomického uspořádání. Koronavirová krize podle něj odkryla slabiny starého systému, kapitalismu, a ukázala jeho nevhodnost pro 21. století. Restart systému vidí Schwab v transformaci kapitalismu zaměřeného na zisk v kapitalismus zaměřený na obecné blaho. Šéf WEF používá termín „stakeholder capitalism“, který se dá do češtiny přeložit zhruba jako kapitalismus zúčastněných stran (vychází ze stejnojmenné ekonomické teorie). Starý kapitalismus, který generuje zisk výhradně pro potřeby jedné firmy a jejích akcionářů, by se měl podle Schwaba proměnit v systém, kdy společnosti spolupracují s politickým sektorem a do popředí staví veřejný zájem.
- Vysoké zdanění bohatých. Řečníci Davosu vyzdvihují taktéž potřebu rovnosti lidí, která je podle nich nezbytná pro kvalitní globální spolupráci. Pandemie podle nich vrazila klín mezi bohaté a chudé a je zapotřebí nastavit co nejrychleji ekonomický balanc. K tomu má sloužit právě vysoké zdanění bohaté vrstvy a finanční podpora sociálně slabých a nezaměstnaných. „Rok 2021 je rokem obnovy ve dvou fázích. Vlády a banky v té první podpoří ekonomiku napříč sektory a v té druhé vznikne zcela nový ekonomický model. Ten může profitovat z digitalizace,“ uvádí Evropská komise. Zde je možné, že světoví lídři míní novým ekonomickým modelem zavedení digitálních měn centrálních bank (CBDC), systému, kde by byl každý virtuální dolar, euro, koruna v hledáčku centrální banky dané země (psali jsme o tom ZDE). Na vznik a silnou centralizaci CBDC dlouhodobě upozorňuje kryptoměnová komunita (psali jsme ZDE).
- Zelená politika a nulové emise. Třetím pilířem letošního Davosu je potřeba ekologické politiky a rozvoj udržitelných zdrojů. Političtí lídři usilují o redukci uhlíkové stopy a je zřejmé, že budou finančně podporovat „zelené“ společnosti.
Kontroverzní a nepokrytě levicové myšlenky z Davosu se na internetu dočkaly masivní negativní reakce. Lidé kritizují, že budoucnost světa formují v rámci Davosu lidé, které nikdo nikam nezvolil. WEF publikovalo záznam konference na YouTube, uživatelé sepsuli například i vystoupení francouzského prezidenta Macrona a prezidenta WET Schwaba. „Nepamatuji si, že bych zvolil tohoto člověka, aby mi diktoval, jakým směrem se bude svět otáčet,“ napsal jeden z uživatelů. Řada lidí pak vystoupení politiků v Davosu spojuje s náboženským přesvědčením. „O velkém restartu doslova píše biblická kniha Zjevení,“ uvedl další komentující.
Je zřejmé, že pandemie a ekonomické potíže milionů lidí po celém světě způsobily vzestup levicových a často populistických politiků. První střípky z Davosu se začínají zhmotňovat. Například v Německu chce strana Zelených zakázat bohatým, aby si postavili rodinný dům.