reklama

Šťastné konce: Když náhody mění životy lidí i zvířat

„Zvířata mluví očima často rozumněji, než člověk ústy,“ měl prohlásit francouzský romanopisec a dramatik Ludovic Halévy. Dívali jste se v poslední době zvířeti do očí? Co jste viděli? Zvíře nejen, že dokáže očima mluvit, ale dokáže si také snadno podmanit lidské srdce. To se stalo Katce, když k ní jednoho dne přišlo malé, usoplené kotě.

reklama

„Vanessu mám už dva roky. Přitoulala se ke mně jako tříměsíční, nemocné mrně, vylezla mi na klín, mrkla na mě a bylo vymalováno. Jela se mnou domů,“ vzpomíná Katka na den, kdy ji do života přišla její kočičí společnice. Vanessu trápil silný zánět dýchacích cest, ale péče veterináře i Katky zabrala a tak se kočičí slečna začala zabydlovat. „Byla moc vděčná. První měsíc spala jedině na polštáři u hlavy a pak už si přivlastnila úplně všechno,“ směje se Katka.

Vanessa to ale neměla zrovna jednoduché. Po kastraci se jí vytvořily srůsty, což způsobilo řadu problémů a všechno zakončila následná reoperace. A i když každý majitel zvířete ví, že veterinární péče není nic levného, Katka má jasno. „I kdybych měla měsíc ‚lízat omítku‘ místo jídla, tak to udělám. Dám cokoliv za to, aby se Vanessa měla skvěle a byla zdravá,“ říká rozhodně Katka. „A i když je to náladová paní domácí s princeznovskými manýry, nikdy bych za nic nevyměnila ten moment, kdy jsem se rozhodla vzít si ji domů.“

Náhodný rodinný azyl

Katčina máma pracuje v malém městě na firmě, poblíž které je fotbalové hřiště a nová zástavba. Okolí jako stvořené pro kočičí tuláky. A tak se stalo, že se jí tam začaly objevovat kočky různého věku i stavu – toulavé, ztracené, nemocné nebo březí. Proto bylo třeba s tím něco udělat. Všechny tak čeká veterina, kastrace a dostanou možnost trvalého útočiště. „Teď se máma stará o čtyři kočky a jednoho kocourka,“ vypráví Katka, která s péčí o chlupáče pomáhá. „Všechno to jsou kočičky z ulice. Dvě se k nám chodily nakrmit a už zůstaly, jednu jsem tam přinesla já – potkala jsem ji cestou do kavárny, přišla si říct o pomoc. Měla na břiše přilepený kus plastu.“

Další firemní strávník přibyl díky příbuzné, která našla toulavou kočku, ale kvůli svým vlastním zvířatům si ji nemohla nechat. A poslední, tentokrát kocour, pochází ze vzdáleného města, kde ho mezi sebou jiné toulavé kočky nesnesly. Během posledních týdnů se navíc na firmě dočkaly návštěvy nastávající mámy, která po dvou dnech přinesla ukázat koťata. „Kvůli její těžké nemoci u nás ale bohužel zůstat nemohla. Dovezli jsme ji do nedalekého depozita, kde je o ní postaráno. Potřebuje totiž každý den léky, což by u ní, jako u toulavé kočky, byl problém,“ líčí Katka. Tři koťata z pěti už navíc svůj domov našla. Jedno, hendikepované, poputuje ke Katce, která se rozhodla dát mu domov a Vanesse kočičího parťáka.

Když zvíře otevře srdce i oči

Katka se po příchodu Vanessy začala více zajímat o problematiku toulavých koček a zvířat obecně. A čím více věděla, tím hůř jí bylo. Teď se snaží pomáhat nejen depozitu, kam putovala jejich březí návštěvnice firmy, ale i zvířatům kolem sebe. „Před dvěma týdny jsme našli kocourka v jedné z vedlejších vesnic. Strávil u nás několik dní. Snažili jsme se najít případného majitele přes sociální sítě a obecní rozhlas. Což se podařilo. To štěstí u kocoura i u jeho majitele, když se znovu setkali, bylo neskutečné. Jako kdyby všechno ostatní přestalo na chvíli existovat.“

A proč se vlastně Katka s mámou rozhodly starat o toulavé a opuštěné kočky? „Protože zvíře nemůže za zabedněnost lidí. Názory, že kočka musí mít alespoň jednou za život koťata a že kastrace není správná, patří do středověku. Spousta lidí takhle vědomě nechá namnožit desítky zvířat a pak je místo toho, aby se o ně postarali, někam pohodí a nechají je svému osudu. Není to správné a zvíře si to rozhodně nezaslouží. Takže pokud je možnost, snažíme se pomoci. Protože si myslím, že hlavní příčinou tohoto problému je právě člověk.“

Má příběh vašeho chlupáče také šťastný konec? Pošlete nám ho i s fotografiemi na primamazlicek@iprima.cz. Každý šťastný konec totiž může být inspirací pro ty, kteří ho teprve hledají.

Tagy:
Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí
Počasí

Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí

Po zbytek tohoto týdne se budou v Česku objevovat tropické teploty i bouřky. Začátek srpna pak ale zřejmě přinese mírné ochlazení. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v pondělí zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu. Celkově budou teploty i objemy srážek po čtyři týdny od pondělí do 22. srpna na úrovni dlouhodobých průměrů. Právě tento týden bude asi nejteplejší a nejdeštivější.

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní
Koronavirus

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní

„Pokud přijde na podzim další vlna epidemie koronaviru, budou zbytečně umírat ti, kteří se nenechali naočkovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal, že když se do vakcinace nyní „šlápne“, mohla by Česká republika na podzim dosáhnout alespoň 70procentní proočkovanosti. Podle imunologa Zdeňka Hostomského navíc neexistuje logisticky snadný způsob, jak ve velkém měřit hladiny protilátek a míru imunity, které by třeba pomohly vyjmout některé lidi z pravidelného testování.

Na Děčínsku udeřily silné bouřky. Voda natekla do sklepů, uvěznila i auto pod viaduktem

Bouře a déšť zaměstnávají od odpoledne hasiče v Děčíně, kteří za dvě hodiny vyjeli k více než 20 událostem. Voda natekla do sklepů na několika místech ve městě, v ulici U Koupaliště zatopila viadukt. V Boleticích nad Labem, části Děčína, spadly dva stromy na vozovku. Lidé nahlásili také vodu v panelovém domě. Na Twitteru to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí, protestují proti dosazení Onderky

Aktualizováno

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček k tomu uvedl, že ho rezignace některých členů kandidátky mrzí a že si váží těch, kdo respektují finální podobu kandidátky, která podle něj vznikla v souladu s řády.

Nenávist mezi Izraelem a Íránem zapomenuta. Trenér Čechů Ginzburg předvedl pěkné gesto

Bylo to jen obyčejné potřesení rukou, ale v tomto případě znamenalo daleko více. Čeští basketbalisté vstoupili do olympijského turnaje výhrou nad Íránem (84:78). Tedy státem, který neuznává Izrael. A právě ze židovské země pochází Ronen Ginzburg, trenér Tomáše Satoranského a spol. Kouč spolu se svým íránským protějškem však ukázali, že se dokážou povznést nad politiku.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama