Stát poskytuje nejrůznější příspěvky například na bydlení či vzdělání. Málokdo už ale ví, že zažádat o finanční pomoc mohou i ti, kteří dojíždějí do zaměstnání nebo si pořizují nové auto. V obou těchto případech však existuje řada podmínek, jež je potřeba splnit, aby vám peníze mohly být vyplaceny. Kdo tedy o ně může zažádat a jak?
Příspěvek na dojíždění do zaměstnání uděluje Úřad práce a je určen na úhradu nákladů, které vzniknou zaměstnanci v souvislosti s dojížděním do práce. Peníze tedy lze použít například na zaplacení jízdného, nákup pohonných hmot, ubytování nebo třeba na hlídání dětí. Výhodou také je, že ten, komu bude příspěvek vyplacen, už nemusí zdlouhavě prokazovat, za co ho utratil. Na druhou stranu tomu předchází hned několik podmínek, které musí uchazeč splnit, aby se příspěvku dočkal.
K TÉMATU: Kouzelné červené tlačítko v autě: Může zachránit život, pro mnoho řidičů je však záhadou
Nárok na tento příspěvek mají podle úřadu práce ti, kteří nastupují do nového zaměstnání, vědí, že budou dojíždět mimo svou obec, a jsou v evidenci Úřadu práce ČR déle než pět měsíců. Zažádat o něj mohou i lidé, kteří jsou bez práce kratší dobu, a to v případě, že jim není možné zprostředkovat zaměstnání v místě bydliště kvůli jejich zdravotnímu stavu, nedostatečné praxi, nevyhovující kvalifikaci nebo péči o dítě.
Zkrácená doba evidence se rovněž vztahuje na uchazeče, kteří přišli o práci, či o ni přijdou v důsledku hromadného propouštění. Zároveň je nutné mít se zaměstnavatelem smlouvu buď na dobu neurčitou nebo na dobu určitou delší než šest měsíců. Dohoda o provedení práce pochopitelně nestačí. Nové zaměstnání by dále nemělo být vykonáváno u původního zaměstnavatele, pokud od té doby neuběhlo více než 24 měsíců. Týká se to i dohody o pracovní činnosti.
Až 3 500 Kč měsíčně
V pracovní smlouvě musí být také vypsána konkrétní adresa výkonu práce, popřípadě je zapotřebí doložit potvrzení od zaměstnavatele, že pracujete na daném místě. Vždy se samozřejmě musí jednat o adresu na území Česka. V neposlední řadě nesmí vaše hrubá mzda v novém zaměstnání přesáhnout v konkrétním měsíci 1,5násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předcházejícího roku.
Pokud by totiž překročila, příspěvek by vám nemohl být vyplacen. Podobně jako v případě, že se vaše zaměstnání nachází ve stejné obci, v níž bydlíte. Jestliže výše uvedené podmínky splňujete, můžete počítat s finanční podporou odpovídající dojezdové vzdálenosti. Do 10 kilometrů činí příspěvek 1 000 Kč, do 25 kilometrů 1 500 Kč, do 50 kilometrů 2 500 Kč a nad 50 kilometrů 3 500 Kč. U fyzické osoby, která osobně pečuje o dítě do čtyř let věku, se jedná o 1,25násobek uvedených částek.
Příspěvek na dojíždění do zaměstnání je vyplácen jednou měsíčně, a to maximálně po dobu jednoho roku, navíc pouze bezhotovostně. Zažádat o něj musíte na příslušném kontaktním pracovišti úřadu práce, kde jste v evidenci. Žádost je nutné podat nejpozději do 30 kalendářních dnů ode dne vzniku pracovního nebo služebního poměru. Neměli byste přitom zapomenout uvést datum nástupu do nového zaměstnání a, jak už bylo zmíněno, i místo výkonu práce. Následně na Úřadu práce předložíte pracovní smlouvu a potvrzení o bezdlužnosti.
Příspěvek na koupi auta
Stát dále nabízí i finanční podporu pro lidi pečující o nejméně tři děti svěřené do pěstounské péče, určenou na nákup nového auta nebo jeho opravu. Příspěvek činí 70 procent pořizovací ceny vozu nebo prokázaných výdajů na opravy, nejvýše se ale může vyšplhat na 100 tisíc korun. Žádat o něj je však možné opakovaně, nesmí se ovšem přehoupnout přes 200 tisíc korun za posledních deset let. Jeho vyčerpání musí žadatel prokázat do šesti měsíců a pokud ho utratí za něco jiného, než k čemu byl určen, musí příspěvek vrátit. Žádost lze podat skrze internetové stránky ministerstva práce a sociálních věcí.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Průvan v peněženkách Čechů. Předčasné splacení půjčky se prodraží, spouští se nové podmínky