Opatření, která zavádí vláda, by měla být dostatečně podložená, aby je soudy nemohly shodit ze stolu, myslí si imunolog Václav Hořejší. Ve Zprávách CNN Prima NEWS označil kroky ministerstva zdravotnictví za neprofesionální. Navíc pak nevymáhá to, co samo předkládá.
„Myslím si, že jsme se opakovaně setkali s tím, že stát zavede opatření, která se pak ostýchá vymáhat,“ zkritizoval vládu ve Zprávách CNN Prima NEWS imunolog Václav Hořejší. Právě to vnímá jako velký problém.
Zrušení povinných respirátorů? Hrozí vlna žalob a zavalení soudnictví, obává se Prymula
Podle epidemiologa Romana Prymuly rozhodnutí soudu, který zrušil povinnost nošení roušek a respirátorů, může spustit vlnu žalob. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS uvedl, že by stát na vyplacení většího množství odškodnění neměl dostatek peněz.
Ve srovnání s tím, co jsme prožívali při poslední velké vlně, je situace jiná. „Nedodržení opatření nemůže přinést tak hrozné následky jako v minulosti. Čísla jsou příznivá, proočkovanost velká,“ podotkl Hořejší.
Zahlcení nemocnic a dalších kolapsů zdravotnictví se tak podle něj nedočkáme, pokud nevznikne nová mutace, která by odolala vakcíně. „Je dobrou zprávou, že lajdáctví nebude mít takové následky,“ sdělil.
Přesto stále vidí důležitost v nošení respirátorů a roušek, a to kvůli rizikovým skupinám včetně seniorů. „Je ostuda, že někteří z nich stále nejsou očkovaní. V řadě zemí jich je naočkováno až sto procent. Dokud toho nedocílíme, měla by se všechna opatření přísně dodržovat,“ apeloval.
Zkritizoval fakt, že ministerstvo zdravotnictví právě koronavirová opatření nedostatečně zdůvodňuje. „Připadá mi to značně neprofesionální. Vždyť tam mají lidi, kteří vědí, že jim to soudy hodí zpátky. Nevím, co brání tomu, aby to (s argumentací) až přehnali. Tohle opravdu nechápu,“ uzavřel. Připomněl tak rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil povinnost nošení respirátorů ve vnitřních prostorech.
Imunolog Václav Hořejší Zdroj: Profimedia.cz
Úterní verdikt bude platný za tři dny od nabytí právní moci. Ministerstvo zdravotnictví má ale do té doby čas odůvodnění doplnit, aby opatření platilo dál. Například podle epidemiologa Romana Prymuly rozhodnutí soudu může spustit vlnu žalob. „Nedovedu si ale představit, že by žaloby nebyly úspěšné pro stát, na to nemá finanční prostředky,“ konstatoval v pořadu Nový den.