Rozhovor s epidemiologem Romanem Prymulou
Podle epidemiologa Romana Prymuly rozhodnutí soudu, který zrušil povinnost nošení roušek a respirátorů, může spustit vlnu žalob. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS uvedl, že by stát na vyplacení většího množství odškodnění neměl dostatek peněz.
„Taková rozhodnutí, kdy soud ruší zákony, přivádějí lidi k tomu, že mohou začít podávat žaloby,“ konstatoval exministr zdravotnictví Roman Prymula. Reagoval tak na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil povinnost nošení respirátorů ve vnitřních prostorech. „Nedovedu si ale představit, že by žaloby nebyly úspěšné pro stát, na to nemá finanční prostředky,“ dodal dále v pořadu Nový den.
Došlo by tak podle něj k zavalení už tak přetíženého soudnictví. Chápe však, že lidé ztrácejí důvěru v opatření. Vláda může nařízení o nošení roušek a respirátorů ještě upravit, aby zůstalo v platnosti. „Jsem pro to, aby zvítězil zdravý rozum. Jsme tu v třídenním vakuu a buď se to vrátí zpět, nebo neodůvodní. Je to velmi těžké predikovat,“ odpověděl s tím, že celá vzniklá situace na něj působí velmi zvláštně.
Například podle premiéra Andreje Babiše (ANO) soudy nenesou odpovědnost za řízení státu v době pandemie. Uvedl to pro CNN Prima NEWS v úterý. Babiš dále uvedl, že by se lidé měli řídit spíš svým rozumem než podle rozhodnutí soudů.
Prymula dále vznesl pochyby o tom, jak soud vykládá normu. Podle něj je potřeba si říci, jak přesně se musí opatření odůvodnit. „Nepochybně jsem také udělal chyby. Zvlášť z počátku jsme stručně odůvodňovali opatření, teď už jsou ale data. Je tedy otázkou, co tam má být. Administrativa pak ale vyčerpává úředníky, kteří by se mohli věnovat něčemu jinému,“ dodal.
Jak se změní opatření?
Ačkoliv se v tuzemsku vyskytují nové mutace, řadu dnů se objevuje spíše klesající trend. „Doufám, že to tak bude i nadále. Umožnilo by to rozvolňování,“ sdělil. Už nyní jsou některé sportovní i kulturní akce zpřístupněny, ale jen při dodržení dalších opatření.
„Pochyboval bych však u kulturních akcí, které bych jako kulturní nedefinoval. Třeba akce v nočních klubech, kdy po půlnoci ztratím veškeré zábrany,“ podotkl. Riziko také vnímá u velkých sportovních událostí, kde se sejdou třeba i tisíce lidí.
Složité je podle něj také ošetřit opatření, které nařizuje vyplnění povinných formulářů při návratu do tuzemska. „Měli bychom mít mechanismus, jak ho vynucovat. Mám dojem, že když někdo vyjede za hranice, neví, zda poslal, nebo neposlal formulář,“ dodal. A to třeba i ze zemí, které jsou vysoce rizikové. Od pondělí jsou za země s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronaviru označeny Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy.
Epidemiolog Roman Prymula se obává, že mnozí zavalí stát žalobami. Zdroj: CNN Prima NEWS