Státní rozpočet je dál v problémech
Státní rozpočet se dál řítí do obrovského minusu. Přestože firmy a lidé už letos zaplatili na dani z příjmů o skoro 50 miliard korun víc, než se předpokládalo, stále to nestačí. Ministr financí Zbyněk Stanjura teď přišel s plánem dalších úspor. Do konce léta chce škrtnout 15 až 20 miliard korun.
„Jsme schopni dodržet plánovaný deficit 295 miliard korun,“ slibuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Jenže to má háček. Bez dalších úspor, tedy nad rámec konsolidačního balíčku, to nepůjde. „Budu vládu informovat, že potřebujeme najít úsporu v běžných výdajích ve výši 15 až 20 miliard korun,“ řekl Stanjura. Šetřit se prý bude hlavně na platech státních zaměstnanců, ale nejen tam. „Ten objem není tak dramatický, abychom to nebyli schopni najít,“ míní Stanjura.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vládě chybí koule Mirka Topolánka. Stanjura nemá být ministrem už dávno, míní politolog
Situace je vážná, státu chybí na provoz stovky miliard korun. „Obávám se, že škrty 15 až 20 miliard korun jsou málo. Stát potřebuje mnohem víc,“ uvedl ekonom Vladimír Pikora. „Pořád máme obří deficit, který bude určitě kolem 300 miliard korun,“ komentoval současnou ekonomickou situaci státu bývalý prezident Václav Klaus.
Stanjuru v úterý na rozpočtovém výboru nešetřila ani opozice. Ta ministra kritizovala, že nechodí na rozpočtový výbor a že podvádí, protože do rozpočtu zahrnuje nereálné příjmy. Jako příklad uvádí částku 50 miliard korun z modernizačního fondu, se kterou rozpočet počítal, ale nyní Stanjura přiznal, že peníze do rozpočtu nepřitečou. „Je to porušení rozpočtových pravidel, je to podvod,“ sdělila bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
Šéf státní kasy tvrdí, že v době, kdy se rozpočet sestavoval, byla jiná situace a s penězi bylo možné počítat. Vůbec nejvíc teď stát utrácí za důchody a platy státních zaměstnanců. Opozici vadí i to, že stát chce požádat Evropskou komisi o půjčku 137 miliard korun. „Bohužel jsme se opět nedozvěděli, jak to bude s úroky, zda budou výhodnější, než kdybychom si půjčili na finančních trzích. Chci upozornit, že tato půjčka se bude splácet až za deset let,“ podotkla Schillerová.
Podle opozice prý vláda nemůže udělat další škrty, aniž by nesahala do investic. „Nikdo neříká, že budeme škrtat investice, jenom říkáme, že některé z nich není možné ve čtvrtém čtvrtletí dokončit. Přesouvají se do dalšího roku, je to jedna z položek, kterou je možné revidovat,“ uvedl šéf sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN). Detailní rozpis další vlny škrtů chce šéf státní kasy zveřejnit do konce léta.