Po více než roce vědci zveřejnili novou studii, která jim dosud ležela v šuplíku. V té zjistili, že v uplynulých letech byla na čínských mokrých trzích prodávána zvířata, o kterých se ví, že mohou přenášet koronaviry, píší média.
Vědci z čínské vládní laboratoře Key pro ochranu přírodních zdrojů v jihozápadní Číně, z Oxfordské univerzity a Univerzity Britské Kolumbie v Kanadě sesbírali data z několika trhů ve Wu-chanu společně s fotografiemi z trhu s mořskými plody v Chua-nanu, píše web Daily Mail.
Ve studii, kterou poté publikovali v časopise Scientific Reports, zjistili, že se na trzích po několik let prodávali různé druhy zvířat včetně cibetek, psů, norků, mývalů a dalších zvířat nakažených mnoha druhy koronavirů, uvádí Bloomberg.
Již několik měsíců se diskutuje o původu nemoci COVID-19. Odborníci spekulují o tom, zda nákaza pochází z volně žijících zvířat, omylem unikla z laboratoře, nebo ji někdo cíleně vytvořil. Zjištění vycházející z nové studie však zřejmě potvrzují původní teorii vědců, že virus se v přírodě vyskytoval již dávno před tím, než se objevil u lidí.
Podle agentury Bloomberg byla studie původně koncipována jako způsob zkoumání původu nemoci, kterou přenášejí klíšťata, jíž v minulosti v čínské provincii Chu-pej onemocněly stovky lidí.
Chřipka, vzteklina i koronaviry
Hlavní autor studie, virolog z čínské vládní laboratoře Key doktor Xiao Xiao posbíral od května 2017 do listopadu 2019 data ze čtyř wu-chanských trhů. Společně s dalšími vědci potom zjistili, že za dva a půl roku bylo provedeno více než 47 tisíc nákupů osmatřiceti druhů divoké zvěře včetně savců, ptáků a plazů.
Zvířata lidé kupovali nejčastěji jako jídlo nebo jako domácí mazlíčky. Na trzích však byla držena ve špatných hygienických podmínkách a infikována řadou zoonóz, což jsou choroby přirozeně přenosné ze zvířete na člověka.
Vyskytovaly se tam nemoci jako chřipka, vzteklina a několik koronavirů včetně těch, které pochází z ptáků a drůbeže. Jedno z nakažených zvířat, cibetka maskovaná, je druh spojovaný s vypuknutím epidemie závažného akutního respiračního syndromu (SARS) v roce 2003. Ten je příbuzný s novým typem koronaviru.
Tým dal poté dohromady příručku a studii poslal do nejmenovaného časopisu v únoru 2020. Podle Bloombergu ji však v redakci zamítli. „Představovali jsme si, že časopis, do kterého jsme studii poslali, řekne: ,Fantastické! Samozřejmě, že chceme, aby se tato data zveřejnila co nejrychleji. Světová zdravotnická organizace (WHO) by byla naprosto nadšená, kdyby tyto informace získala,“ uvedl spoluautor studie, doktor Chris Newman z univerzity v Oxfordu.
„Onen časopis si ale nemyslel, že by výzkum na veřejnost nějak zapůsobil,“ dodal Newman. Ten doplnil, že studie poskytla spolehlivé důkazy o tom, že v původním ohnisku nákazy se prodávala živá zvířata jako potrava. Podle Newmana měla být studie zveřejněna hned v počátcích pandemie.
Některé zprávy vědeckého týmu z Pekingu a WHO již dříve naznačovaly, že nákaza pochází z trhu ve Wu-chanu. Proti tomu se ale ohradila čínská vláda, která v létě 2020 popřela, že by nějaký mokrý trh v Číně vůbec existoval a že by virus pocházel z volně žijící zvěře, kterou tam prodávají.
Prodávali zvířata bez certifikátu a nezákonně
Podle Číny je možné, že virus pramení z Evropy nebo USA. Ve svém výzkumu doktor Xiao společně s kolegy uvedli, že z trhů, které navštívili, mělo alespoň 30 procent zvířat zranění způsobená střelbou nebo pastmi. To podle vědců značí, že byla pochytána ve volné přírodě.
Žádný ze 17 obchodů na čtyřech trzích zároveň nepředložil certifikát o původu nebo karanténní osvědčení. „Takže veškerý obchod s volně žijícími zvířaty byl v zásadě nezákonný,“ napsali vědci ve výzkumu.
Sedm z těchto obchodů se navíc podle Bloombergu spojuje s některými z vůbec prvních dokumentovaných infekcí covidu, včetně pracovníků na trhu Chua-nan. Vědci studii kontrolovali třikrát, než ji v říjnu 2020 poslali do redakce časopisu Scientific Reports.
Vydavatel časopisu následně WHO odeslal kopii výzkumu. Poslal ji ale na obecnou emailovou adresu a žádnou odpověď nedostal. Jednu kopii vědci poslali také Marii Van Kerkhoveové, technické vedoucí ve WHO. Ta však původní email zmeškala a nikdy neobdržela jeho pokračování.