Nejde o mírovou konferenci, ale spíše o bojovou poradu, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS nově zvolený europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09) o summitu, který se o víkendu koná ve Švýcarsku. Pokud bude Rusko dál vyhrožovat, provádět vojenské operace a klást si ultimáta, bude cesta k míru podle něj velmi kostrbatá. Podobně skeptický je k celé akci i bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Pokud by se konference neodehrála, nic by se podle něj nestalo, jelikož na ní chybí klíčoví hráči.
Delegace z desítek zemí světa se o víkendu sejdou v luxusním resortu v podhůří švýcarských Alp, aby diskutovaly o možné cestě k ukončení války na Ukrajině, která již více než dva roky čelí ruské agresi. Podle nově zvoleného europoslance Ondřeje Koláře (TOP 09) ale nejde o konferenci, na které by se něco zásadního dojednalo. „Státníci odtamtud neodjedou s papírem, na kterém bude znepřátelenými stranami podepsáno, že uzavírají mír a dál spolu bojovat nebudou,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ruská informační válka je záminkou k omezování svobody slova, myslí si téměř polovina Čechů
Cílem je mimo jiné najít způsob, jak v budoucnu do mírového procesu zapojit obě strany. Rusko na setkání zastoupeno nebude, chybět bude i Čína, nedorazí ani americký prezident Joe Biden
Dvořák: Ukrajina a Rusko už možná o míru tajně jednají. Otázkou však je, jestli najdou kompromis
Je možné, že mezi Ukrajinou a Ruskem už běží utajená diplomatická jednání. V pořadu K věci to řekl komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák. K zákulisním jednáním, o nichž běžní lidé nevědí, podle něj mezi státy pravidelně dochází, je však otázka, jestli se oba válčící státy dokážou dohodnout.
Podle Koláře jde spíše o „bojovou poradu“. „Volodymyr Zelenskyj sám klade důraz na to, aby se jednalo například o potravinové bezpečnosti, o tom, jak budou zajištěny námořní koridory v Černém moři a podobné věci. Tím se snaží naklonit si státy globálního jihu. Například to, že tam nebude Čína a Rusko, ukazuje, že to opravdu není konference, která dojedná mír,“ podotkl.
Podobně to vidí i bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). „Konstatuji, že mír uzavírají nepřátelé. To znamená, že konference není mírová, ale je to konference zainteresovaných, kteří podporují Ukrajinu. Budou ladit svůj postoj,“ míní Svoboda. „Já jsem skeptik, podle mě ta konference, kdyby se neodehrála, tak se nic nestane,“ doplnil.
„Ta ultimáta, která si nakladl ruský prezident, ukazují, jaká je ruská představa o míru. Rusové říkají, že Ukrajina má být neutrální, ale v jejich představách to vlastně znamená neutralizovaná, a to je něco úplně jiného,“ řekl Kolář s tím, že musíme dát jednoznačně najevo, že mír neznamená jenom to, že se nebojuje, ale také že žijeme ve svobodě, že máme právní stát a důvěru ve státní instituce.
„Možná se budou bavit i o tom, co předložila Čína, a určitě bude dobré, když to budou tlačit dalšími kroky k tomu, aby se jednou Ukrajina a Rusko potkaly u stolu. Ale pakliže bude Rusko dál vyhrožovat, provádět vojenské operace a klást si ultimáta, tak ta cesta bude velmi kostrbatá,“ sdělil Kolář.
Podle Svobody byly podobné okamžiky v historii válek již vidět. „Na počátku se vždycky představují ultimativní požadavky. Já bych ale využil každou příležitost k tomu, aby se zkusilo, jestli je možné jednat,“ dodal bývalý ministr.