Škodlivé výpary, které se dostanou do ovzduší při spalování paliv, zavinily v roce 2019 úmrtí až půl milionu novorozenců. Vyplývá to z nového výzkumu organizace The State of Global Air. Podle ní je situace nejhorší v Indii a subsaharské Africe.
Organizace uvedla, že loni zemřelo kvůli znečištěnému ovzduší celkem 476 tisíc novorozenců po celém světě. Zhruba 326 tisíc dětí zemřelo v subsaharské Africe, dalších 116 tisíc v Indii. Špatné ovzduší sužuje rodiny také v Pákistánu, kde kvůli němu zahynulo krátce po porodu 50 tisíc dětí.
U těhotných matek, které žijí v oblastech se znečištěným vzduchem, závratně stoupá riziko předčasného porodu. Rovněž matkám hrozí, že jejich dítě bude mít po narození velmi nízkou hmotnost. Tyto aspekty vedou k tomu, že řada novorozenců ve výše zmíněných oblastech zemře v prvním měsíci života. Pokud se takové dítě dožije dospělosti, je pravděpodobné, že se bude kvůli znečištění potýkat s řadou zdravotních problémů, uvádí studie.
Na zdravotní komplikace způsobené znečištěným vzduchem loni zemřelo po světě 6,7 milionu lidí. Zanesené plíce pacientů ztěžují boj prakticky s jakoukoli chorobou, a to včetně koronaviru, který napadá právě plíce.
Vzhledem k tomu, že se kvůli koronaviru uzavřela řada továren a podniků po celém světě, ovzduší se začalo mírně zlepšovat. Například v Číně se kvůli epidemiologickým opatřením emise oxidu dusičitého (NO2) v lednu a únoru snížily oproti minulému roku o 40 procent.
Ve Velké Británii vyhlásila vláda celostátní karanténu 23. března, už o dva týdny později byla produkce NO2 v některých městech až o 60 procent nižší než ve stejném období v minulém roce. V Madridu, Miláně nebo Římě průměr březnových a dubnových emisí NO2 meziročně poklesl o 45 procent, v Paříži dokonce o 54 procent.