V neděli začal každoroční klimatický summit OSN, letos ho pod označením COP27 pořádá Egypt. Dvoutýdenní akce se má zúčastnit přes 120 světových státníků. Česko reprezentuje premiér Petr Fiala, který do Egypta odletěl na tři dny. Hlavní snahou účastníků COP27 je zpomalit globální oteplování, řešit se ale budou i další ekologická témata.
Klimatický summit OSN po šesti letech hostí africký stát. Náplní pravidelné akce, které se má účastnit zhruba 45 tisíc účastníků z dvou set zemí světa, je především snaha o hledání způsobu, jak zpomalit globální oteplování. Zástupci států rovněž analyzují, jak moc se daří dodržovat minulé závazky.
Loni ve Skotsku se například svět zavázal k tomu, že urychlí odklon od uhlí, zastaví deforestaci do roku 2030 a do stejného data sníží emise metanu o 30 procent. Středobodem klimatických snah zůstává snaha udržet vzestup teploty pod hranicí 1,5 stupně Celsia oproti předprůmyslové éře (v současnosti teplota podle vědců stoupla o 1,15 stupně). Posledních osm let bylo podle nové studie OSN nejteplejších v historii.
Klimaaktivisté se v Amsterdamu vloupali na letiště. Brání odletům soukromých letadel
Více než stovka klimatických aktivistů z hnutí Greenpeace a Extinction Rebellion se v sobotu odpoledne vloupala na runway Schipholu, hlavního amsterdamského letiště. Svým výstupem chtějí přimět letiště k větší šetrnosti k životnímu prostředí. Na místě zablokovali několik soukromých tryskáčů. Na letišti souběžně probíhájí i další, poklidné protesty.
Mezi účastníky summitu v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch (které se nachází na jihu Sinajského poloostrova, geograficky tedy v Asii) se má zařadit například americký prezident Joe Biden a nakonec i nový britský premiér Rishi Sunak, který účast zprvu odřekl. Do Egypta odletěl také český premiér Fiala, který se zúčastní prvních tří dnů summitu.
„V rámci summitu premiér vystoupí na plenárním zasedání s národním projevem, zúčastní se kulatého stolu k hospodaření s vodou a otevře panelovou diskuzi o podpoře vzdělávání v oblasti klimatických změn. Zároveň ho čeká bilaterální setkání s prezidentem Egypta Abd al-Fattáhem as-Sísím a dalšími státníky,“ uvádí web vlády.
Fiala před odletem novinářům řekl, že Česko na klimatické konferenci přistoupí k výše zmíněnému závazku snížit do roku 2030 nejméně o 30 procent emise metanu. „Česká republika je přesvědčena, že musíme dosáhnout dohody na globální úrovni, protože pokud se nám to nebude dařit, tak v tom případě by Evropská unie a tedy i Česká republika čelily negativním dopadům na průmysl a ekonomiku," řekl premiér.
Kontroverzní role Egypta
Aktivní chce být během COP27 také hostující Egypt. Prezident Abd al-Fattáh as-Sísí na úvod summitu apeloval na státy, aby současné problémy spojené s válkou na Ukrajině nestály světu v cestě při honbě za ekologickým cílem.
Welcoming #COP27 in a very special way by @MfaEgypt.#TogetherForImplementation https://t.co/f4GtJUS349
— COP27 (@COP27P) November 5, 2022
Web televize BBC uvedl, že vedle politických projevů budou mezi doprovodný program summitu patřit nejrůznějších exhibice, workshopy a rozmanité kulturní akce.
Průběh klimatického summitu zpravidla doprovázejí nejrůznější demonstrace. S těmi se ale letos příliš nepočítá. BBC upozornila, že současný egyptský prezident je známý svým tvrdým přístupem k odpůrcům. V egyptských vězeních má pobývat až 60 tisíc politických vězňů.