Svoboda: Putin bere zpátečku, žádné vítězství nebude. Ukrajinci Rusy vytlačí

Po vojenském debaklu v Kyjevské a Černigovské oblasti se Rusové rozhodli k ústupu s cílem dostat více jednotek na východ Ukrajiny. Podle Cyrila Svobody (KDU-ČSL) už Rusko válku de facto prohrálo. Bývalý ministr zahraničí to řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Moskva zatím nepřipustila, že by se ruské armádě především v okolí Kyjeva nedařilo plnit své cíle. Podle prokremelské propagandy jde v případě „speciální vojenské operace“ – jak Rusko invazi nazývá – stále vše podle plánu.

Podle exministra zahraničí Cyrila Svobody už ale Rusko válku na Ukrajině de facto prohrálo. „Putin bere zpátečku, jde o formu ústupu. Žádné ruské vítezství nebude a je jedno, jak to bude Moskva prezentovat,“ řekl někdejší předseda lidovců ve vysílání CNN Prima NEWS.

Že se Rusům v bojích na Ukrajině příliš nedaří, dokazuje i přemístění okupačních vojsk. Ta se kompletně stáhla z Kyjevské a Černigovské oblasti, kde se ruským vojákům dlouhodobě nedařilo, a postupně se přesouvají především na území východoukrajinského Donbasu. Některé zprávy hovoří o tom, že Rusko bude chtít ovládnout východ země nejpozději do 9. května.

Analytici tak očekávají v následujících dnech ještě tvrdší boje v Luhanské i Doněcké oblasti. Cyril Svoboda ukrajinské obraně nadále důvěřuje. „Myslím, že Ukrajinci dál budou statečně bránit svou zemi a Rusko nakonec vytlačí. Západ ale musí zůstat jednotný. Nabourávání naší soudržnosti Rusku nemůžeme dovolit,“ varoval.

Přitvrdili Britové i Spojené státy

Západní země až na výjimky nadále posílají na Ukrajinu vojenskou pomoc. K novým protiruským sankcím ve středu přistoupily Spojené státy i Velká Británie.

USA nově přeruší veškeré vazby mezi americkým finančním systémem a institucemi Sberbank či Alfa Bank a zakáže nové investice v Rusku. Bílý dům oznámil i nová opatření proti „ruským elitám“ včetně dospělých dětí prezidenta Vladimira Putina.

Velká Británie zmrazila aktiva Sberbank a Moskevské kreditní banky. Britská vláda rovněž oznámila, že do konce roku zakáže dovoz ruského uhlí. Naopak státy EU se ve středu na dalších sankcích napoprvé neshodly. Některé země totiž požadovaly vyjasnění podrobností navrženého embarga na dovoz ruského uhlí či zákazu kotvení ruských lodí v unijních přístavech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:20

Ukrajinci překvapili nic netušící okupanty

21:32

Zelenskyj mluvil s papežem Františkem

20:31

Tranzit ropy do ČR ropovodem Družba byl ve 20:00 obnoven, uvedla firma Mero. Ukrajina dodávky zastavila minulý týden, když nedostala z Ruska peníze.

19:53

Vůdci Nočních vlků na Slovensku hrozí zmrazení majetku

Spisovatel Rushdie byl pobodán. Islamisté mu kvůli jeho Satanským veršům vyhrožují smrtí

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Nyní podstupuje operaci, oznámil poté Rushdieho literární agent. Útočníka policisté zadrželi, je ve vazbě.

Horák: Francouzská kauza Babiše neohrozí. Jeho voliči na to nemají rozlišovací schopnosti

Čerstvá informace, že na expremiéra Andreje Babiše (ANO) si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, jeho sílu nijak neohrozí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl marketingový expert Jakub Horák. Podle něj totiž Babišovi voliči nemají dostatečné rozlišovací schopnosti na to, aby kauzu pochopili. Jeho odpůrci zároveň nevnímají offshorové společnosti, přes jednu z nichž měl Babiš nemovitosti koupit, jako něco špatného.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

Domácí zpravodajství

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.