Svoboda: Putin bere zpátečku, žádné vítězství nebude. Ukrajinci Rusy vytlačí

K VĚCI (68)

Po vojenském debaklu v Kyjevské a Černigovské oblasti se Rusové rozhodli k ústupu s cílem dostat více jednotek na východ Ukrajiny. Podle Cyrila Svobody (KDU-ČSL) už Rusko válku de facto prohrálo. Bývalý ministr zahraničí to řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Moskva zatím nepřipustila, že by se ruské armádě především v okolí Kyjeva nedařilo plnit své cíle. Podle prokremelské propagandy jde v případě „speciální vojenské operace“ – jak Rusko invazi nazývá – stále vše podle plánu.

Podle exministra zahraničí Cyrila Svobody už ale Rusko válku na Ukrajině de facto prohrálo. „Putin bere zpátečku, jde o formu ústupu. Žádné ruské vítezství nebude a je jedno, jak to bude Moskva prezentovat,“ řekl někdejší předseda lidovců ve vysílání CNN Prima NEWS.

Že se Rusům v bojích na Ukrajině příliš nedaří, dokazuje i přemístění okupačních vojsk. Ta se kompletně stáhla z Kyjevské a Černigovské oblasti, kde se ruským vojákům dlouhodobě nedařilo, a postupně se přesouvají především na území východoukrajinského Donbasu. Některé zprávy hovoří o tom, že Rusko bude chtít ovládnout východ země nejpozději do 9. května.

Analytici tak očekávají v následujících dnech ještě tvrdší boje v Luhanské i Doněcké oblasti. Cyril Svoboda ukrajinské obraně nadále důvěřuje. „Myslím, že Ukrajinci dál budou statečně bránit svou zemi a Rusko nakonec vytlačí. Západ ale musí zůstat jednotný. Nabourávání naší soudržnosti Rusku nemůžeme dovolit,“ varoval.

Přitvrdili Britové i Spojené státy

Západní země až na výjimky nadále posílají na Ukrajinu vojenskou pomoc. K novým protiruským sankcím ve středu přistoupily Spojené státy i Velká Británie.

USA nově přeruší veškeré vazby mezi americkým finančním systémem a institucemi Sberbank či Alfa Bank a zakáže nové investice v Rusku. Bílý dům oznámil i nová opatření proti „ruským elitám“ včetně dospělých dětí prezidenta Vladimira Putina.

Velká Británie zmrazila aktiva Sberbank a Moskevské kreditní banky. Britská vláda rovněž oznámila, že do konce roku zakáže dovoz ruského uhlí. Naopak státy EU se ve středu na dalších sankcích napoprvé neshodly. Některé země totiž požadovaly vyjasnění podrobností navrženého embarga na dovoz ruského uhlí či zákazu kotvení ruských lodí v unijních přístavech.

Tagy: