Pokud bude v zimě nedostatek plynu, hodlá švýcarská vláda sáhnout k poměrně přísným omezením včetně určené maximální teploty vytápění či zákazům používání tepelných zářičů. V případě porušení opatření by hrozilo lidem i vězení, informuje s odkazem na oficiální vládní dokument deník Blick.
V případě nedostatku plynu v budovách, které jsou vytápěné plynem, teplota v místnostech nesmí přesáhnout 19 stupňů. Zakázané je například používání tepelných zářičů a omezení se vztahuje i na sauny a bazény, které musí zůstat „studené“. Takový je podle informací deníku Blick plán švýcarské federální vlády.
Plyn opět zdražuje. Jak to pocítíme na účtech za energie a kdy se dočkáme zlevnění
Cena zemního plynu po několika dnech poklesu opět na burze v Nizozemsku zamířila vzhůru. Je důvod se obávat aktuálních cenových výkyvů na energetických trzích? A kdy se ceny plynu a elektřiny uklidní? Experti přišli s poměrně optimistickým výhledem.
Kdo by nařízení vlády úmyslně porušil, vystavil by se finančnímu postihu i hrozbě trestu odnětí svobody až na tři roky. V případě neúmyslného porušení zase hrozí vysoká pokuta, a to od 30 do 3 000 švýcarských franků (přibližně 750 až 75 000 korun). Celková výše pokuty by se podle mluvčího švýcarského ministerstva hospodářství Markuse Spörndliho určovala podle osobních a ekonomických poměrů dotyčného i závažnosti provinění.
Švýcarské ministerstvo hospodářství se ve zmíněném dokumentu odvolává na zákon o hospodářských dodávkách, ve kterém jsou sankce stanoveny. „Takové porušení zákona je vždy přestupkem nebo v některých případech dokonce trestným činem a kantony ho musí stíhat z moci úřední,“ upozornil Spörndli.
Plošné kontroly švýcarské úřady neplánují. „Nejsme policejní stát. Policie nebude sledovat každého. Mohou ale být prováděny namátkové kontroly,“ připustil na tiskové konferenci ministr hospodářství Guy Parmelin. Šéf švýcarské policie Fredy Fässler ale varoval, že se mohou vyskytnout případy udání. „Pokud přijde odpovídající oznámení, musí policisté jednat,“ vysvětlil Fässler. Pokud by si tedy někdo vytopil bazén na 20 stupňů místo předepsaných 19, musí počítat s možnou penalizací, píše Blick.
Vláda v šedé zóně
Deník dále upozorňuje i na právní aspekt celé věci. Podle něj se totiž federální vláda pohybuje v šedé zóně. Nejasnosti se týkají například způsobu a místa měření teploty, protože každá stěna místnosti může mít rozdílnou teplotu. Lidé by se pak v podobných případech jistě hojně obraceli na soudy, konstatuje Blick.
Fässler pak upozorňuje na další úskalí a apeluje na federální vládu, aby nařídila jen taková opatření, která lze jasně realizovat a kontrolovat. „Musí být přesně definováno, který úřad nebo instituce jsou za konkrétní kontroly odpovědné,“ uvedl pro Blick s tím, že rozhodně nechce, aby policie chodila kontrolovat občany „od dveří ke dveřím“. Podle něj by bylo problematické i zapojení státních zastupitelství a soudů. Navrhuje proto řešit prohřešky pouze pokutami jako během koronavirové krize.
Jednotlivé kantony, ze kterých se Švýcarsko skládá, můžou předložit své návrhy a připomínky do 22. září.