Královnin tajemný dopis. Co napsala, se nikdo nesmí dozvědět ještě desítky let

Britská královna Alžběta II.

Tisková konference z Británie: Zemřela nejdéle vládnoucí panovnice historie Alžběta II.

Už v roce 1985 napsala zesnulá britská královna Alžběta II. dopis obyvatelům australského města Sydney. Zatím ho nikdo nečetl a ještě dlouho číst nebude. Psaní je uložené v trezoru, kde také dalších 63 let zůstane.

Záhadné psaní je už takřka čtyři dekády zamčené v trezoru v jedné z historických budov Sydney postavené v roce 1898 na počest předchůdkyně Alžběty II., královny Viktorie. Dopis byl napsán u příležitosti obnovy bývalého tržiště, nyní pětipatrového nákupního centra. Ale co je v něm?

To neví ani královnin personál. Jedinou zřejmou věcí jsou instrukce, které Alžběta II. k psaní přiložila. „Zdravím. V ideální den, který si sám zvolíte v roce 2085, otevřete tuto obálku a předejte občanům Sydney můj vzkaz,“ poznamenala královna v dokumentu určeném budoucímu primátorovi nejlidnatějšího australského města.

Smutek na palubě letadla. Kapitán oznámil smrt královny, letuška nemohla zadržet slzy

Byl to jeden z těch momentů, u kterých si minimálně Britové budou velmi dobře do konce života pamatovat, co dělali a kde byli. Někteří z nich se ve čtvrtek v podvečer, kdy bylo oznámeno úmrtí královny Alžběty II., nacházeli ve vzduchu. Jeden cestující natočil a následně publikoval okamžik, kdy kapitán letu společnosti British Airways z New Yorku do Londýna oznámil 40 minut před přistáním smutnou zprávu.

K Austrálii měla panovnice, která ve čtvrtek zemřela ve věku 96 let, velmi kladný vztah. I proto, že fakticky vládla i zde. Zároveň byla prvním britským monarchou, který tuto zemi navštívil. Poprvé tak udělala v roce 1954 nedlouho po korunovaci, pak se k „protinožcům“ vrátila ještě patnáctkrát.

Jako konstituční monarcha nebyla královna zapojena do každodenních záležitostí australské vlády, ale hrála důležitou ceremoniální a symbolickou roli. A v té bude pokračovat i její syn Charles, nyní král Karel III.

Avšak změna na trůnu oživila u politiků a aktivistů z Austrálie a bývalých britských kolonií v karibské oblasti ambice, aby se jejich země zbavily nynějšího uspořádání s britským monarchou jako hlavou státu. Australané v roce 1999 v referendu odmítli přechod k republice, když 55 procent voličů hlasovalo proti přerušení svazku s britskou monarchií.

„Naše myšlenky jsou s její rodinou a všemi, kdo ji milovali. Austrálie ale teď musí pokročit vpřed,“ napsal v reakci na Alžbětino úmrtí šéf australské strany Zelených Adam Bandt, který patří mezi přední zastánce republiky.

Tagy: