Pro většinu sportovců soutěžících na olympiádě je akce pod pěti kruhy nejlepší možnou příležitostí, jak si přijít na velký obnos peněz. Jednotlivé národní olympijské výbory mají značně různorodé odměny, ale obecně platí, že nejde jen o symbolickou částku.
Vyhrát světový či evropský titul například v rychlostní kanoistice nebo vodním slalomu šampiona na roky dopředu nezajistí. To když tenistka nebo tenista ovládnou grandslam – třeba US Open – a získají téměř 50 milionů korun, už se dá mluvit o poměrně pěkném polštáři. Pro profesionály z kurtů tedy vítězství na olympiádě není takovým finančním trhákem.
Ale pro většinu ostatních sportovců soutěžících na monstrózní události ano. Národní sportovní agentura, které převzala rozdělování odměn po Českém olympijském výboru pro hry v Tokiu, výši financí za získané medaile zatím nesdělila ani samotným sportovcům, natož veřejnosti. Nicméně se dá čekat, že to nebude velký rozdíl oproti posledním hrám v Riu de Janeiru. Na hrdiny, kteří z Brazílie přivezli cenný kov, čekaly následující odměny:
- první místo: 1,75 milionu korun
- druhé místo: 875 tisíc korun
- třetí místo: 525 tisíc korun
Jen pro doplnění, zlato se před pěti lety týkalo pouze judisty Lukáše Krpálka, který nyní dokázal obrovský úspěch zopakovat v královské kategorii – těžké váze.
Britský deník Independent přišel se sumami, které čekají na úspěšné olympioniky z různých států za akci v Tokiu. Podtrhává fakt, že Mezinárodní olympijský výbor nerozdává žádné prize money, k medaili přidá pouze diplom. Ale domácí organizace se už starají o to, aby byl účet sportovců o něco bohatší.
Američtí olympijští i paralympijští medailisté dostanou za zlato 37 500 dolarů, tedy zhruba 800 tisíc korun. Stříbro pak pro reprezentanty Spojených států znamená 480 tisíc korun a bronz 320 tisíc korun.
Zimní olympiáda 2022
Daleko lépe se mají ti, co vybojují lesklý suvenýr pro stát, od kterého se velká sbírka medailí tolik nečeká. Třeba pro Hongkong. Nejcennější medaile v tomto případě znamená téměř 14 milionů korun. A jeden takový šťastný sportovec se už našel. Šermíř Čcheng Ka Lung překvapivě ovládl soutěž fleretistů a stal se teprve druhým „zlaťákem“ v historii Hongkongu na letních hrách. Mimochodem, na své cestě za titulem šampiona porazil v semifinále Čecha Alexandera Choupenitche, který nakonec bral bronz.
A pro hongkongskou plavkyni Siobhan Bernadette Haugheyovou byly japonské hry stejně výdělečnou záležitostí. Získala totiž dvě stříbra – na 100 a 200 metrů volným způsobem – takže dvě odměny ve výši sedmi milionů korun.
Ještě více hýčkaní jsou sportovci ze Singapuru. Pokud by někdo z nich vyhrál, dočkal by se od národního výboru 16 milionů korun. Nikdo z městského státu v jihovýchodní Asii zatím ale na medaili nedosáhl.