Rozhovor s poslancem KSČM Jiřím Dolejšem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Spojí se levicové strany do společné koalice stejně, jako se daly dohromady strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL do koalice Spolu? Podle poslance KSČM Jiřího Dolejše to může být cesta. Připouštějí to i sociální demokraté a Zelení. Problém ale mají s radikálními komunisty.
„Dokážu si představit situaci, kdy se začne vytvářet společná levice. V Polsku to museli udělat, jinak by nebyli v parlamentu. Maďarsko, Slovensko, tam všude se začaly dávat levicové síly dohromady. Možná že podobná situace nastane i u nás,“ řekl Dolejš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Dolejš: Vedení jsme měli vyměnit. Pokud budeme řešit minulost, KSČM tu dlouho nebude
Ke komunistům se přidal těsně před revolucí, v roce 1989. Co k tomu nynějšího poslance KSČM Jiřího Dolejše vedlo? A jak se mu funguje ve straně, ve které se pořád část lidí vrací k oslavování stalinismu? O tom všem mluví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
„Může se to stát. Ale společnost musí zřejmě projít určitou zkušeností. Byla různá společenství, v 90. letech byl Levý blok. Musíme projít tou praxí, jak dál,“ dodal. Celý rozhovor si můžete přehrát zde.
Levý blok byla československá předvolební koalice do voleb v roce 1992. KSČM spolu s Demokratickou levicí ČSFR a dalšími levicovými skupinami kandidovaly společně. Ve volbách získal blok 14 procent hlasů, koalice se rozložila v roce 1994.
Politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu CNN Prima NEWS řekl, že spojování levice si dokáže představit. „Až na to, že speciálně komunisté by toho museli udělat hodně. Museli by se distancovat od minulého režimu, vzdát se některých témat, jako je třídní boj. Potom si dovedu představit, že stejně, jako je to v zemích jako Francie, kde byly pokusy sjednotit různé levicové strany více či méně úspěšné, by to mohlo fungovat u nás,“ řekl.
U komunistů podle Mrklase o dalším směřování rozhodnou podzimní volby. Bude záležet na tom, jestli se KSČM dostane do Sněmovny. „Potom si budou chvíli myslet, že jsou relevantní politickou stranou, než je to zase dožene. Kdyby ze Sněmovny vypadli, budou se muset hodně zamyslet nad tím, jakým směrem se dát,“ zdůraznil politolog. To stejné podle něj platí i o ČSSD.
„Záleželo by také na straně Zelených. Čeští Zelení jsou spíše středoví, jako jednoznačného spojence například komunistů je nevidím,“ podotkl Mrklas.
S komunisty ne, říkají Zelení. S ČSSD, až se vzpamatují
To potvrdil i šéf Zelených Michal Berg. Koalici s KSČM zatím vylučuje. „S komunisty si spolupráci nedokážu představit asi v žádné konstalaci,“ prohlásil.
Zelení jednali o spolupráci s ČSSD. Po sjezdu, kdy předsednické křeslo obhájil ministr vnitra Jan Hamáček, a porazil tak tehdejšího ministra zahraničí Tomáše Petříčka, dali Zelení od sociální demokracie ruce pryč.
„S ČSSD nějaká spolupráce možná bude, ale až poté, co se ta strana dostane do 21. století, modernizuje se a opustí ji lidi, kteří představují minulost, která není kompatibilní se zeleným pohledem na svět. Měli tím namysli například Michala Haška nebo Zdeňka Škromacha,“ komentoval Berg.
ČSSD ale na svoji kandidátku láká například někdejšího předsedu Zelených Matěje Stropnického. Sociální demokraté a Zelení už společně kandidovali v krajských volbách například v Královéhradeckém kraji.
Dolejš z KSČM pro CNN Prima NEWS uvedl, že v minulosti dostal nabídku kandidovat v oranžovém dresu. „Dovedu si představit, že by za ČSSD kandidovali normální bývalí členové KSČM, jako třeba pan Dolejš. Ale spojení například se stalinistkou Martou Semelovou si představit neumím,“ napsal CNN Prima NEWS poslanec sociální demokracie Ondřej Veselý.
Ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová spolupráci s KSČM vyloučila rovnou. „To fakt nejde. Už od roku 1921,“ vzkázala.
ČSSD nemá zájem na sjednocení levice, hlásí Zemanovci
Mezi levicové strany se řadí také SPOZ, neboli Strana práv občanů Zemanovci. Její předseda Martin Šulc již po loňských krajských volbách apeloval na to, aby se pro volby do Poslanecké sněmovny levicové strany spojily do bloku. „Pravice už dospěla k tomu, že je nutné se před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2021 spojovat. To samé musí nastat na levici. V opačném případě to může dopadnout pro levicové subjekty katastrofálně,“ uvedl loni Šulc.
Za těmito slovy si stojí i nadále a se stranami na levé části politického spektra chtěl dospět ke koaliční dohodě. To se mu ovšem nepodařilo. „Chtěli jsme jednat se sociální demokracií, ale tam není absolutně žádný zájem na sjednocení levice,“ řekl šéf Zemanovců CNN Prima NEWS. S KSČM sice jednání zahájil, ale platil zde předpoklad právě toho, že napřed dojde ke spojení sil mezi Zemanovci a ČSSD. Zapojit do levicového bloku Zelené pak šéf SPOZ nezvažoval. „Ani jsem se je nepokoušel oslovit,“ dodal Šulc.
Zemanovci v loňských krajských volbách nekandidovali, což Šulc vysvětluje tím, že nechtěl ubírat na síle jiným levicovým stranám. Právě proto následně volal po vzniku levého bloku. Samostatně prý SPOZ kandidovat nebude ani letos do Sněmovny. „My jako Zemanovci určitě samostatně do voleb nepůjdeme, právě kvůli tříštění levice. Vzhledem k tomu, v jaké situaci je sociální demokracie, která je pro nás ten nejvíce transparentní partner, jim nechceme brát to torzo hlasů, které už mají,“ vysvětlil Šulc CNN Prima NEWS.
Ve hře však podle něj je, že se kandidáti Zemanovců objeví na kandidátkách jiných stran. „Jestli budeme mít nějaké členy na jiných kandidátkách politických subjektů, to je samozřejmě možné,“ dodal Šulc s tím, že to budou mít v kompetenci krajské organizace.
Fotografie z předvolební debaty v roce 2017. Šéf KSČM Vojtěch Filip a tehdejší předseda Zelených Matěj Stropnický. Toho nyní láká ČSSD. Zdroj: ČTK
Fotografie z předvolební debaty v roce 2017. Šéf KSČM Vojtěch Filip a tehdejší předseda Zelených Matěj Stropnický. Toho nyní láká ČSSD. Zdroj: ČTK