Radikální hnutí Tálibán, které od srpna ovládá Afghánistán, by mohlo přelít svůj vliv do sousedního Pákistánu a zmocnit se tak nukleárních zbraní. Varoval před tím John Bolton, bývalý bezpečnostní poradce v administrativě amerického exprezidenta Donalda Trumpa.
O tom, že je režim v Pákistánu nakloněný Tálibánu, se polemizuje už dlouho. Podle zahraničních médií Islámábád poskytuje radikálnímu hnutí ekonomickou i materiální podporu.
Přeplněné cely i mučení. CNN odkrývá děsivé tajemství americké věznice v Afghánistánu
Americká základna Bagrám v Afghánistánu – symbol moci i krutosti. Na místní přistávací dráze dosedala letadla s prezidenty i armádními veliteli. Uvnitř se ale nacházela věznice s brutální pověstí. Vězni zde měli být tvrdě vyslýcháni i mučeni. Celý rozsah krutých podmínek ale vychází najevo až nyní po odchodu amerických vojáků ze země. Štáb CNN bývalou základnu navštívil a reportér Nic Robertson barvitě popsal, co tam viděl. Podívejte se na exkluzivní reportáž.
Teď bezpečnostní expert Bolton varoval před tím, že by se Tálibán mohl chopit vlády také nad Pákistánem, čímž by vytvořil radikální soustátí.
Americký bezpečnostní poradce se hrozí hlavně toho, že by Tálibán využil v zemi na východ od Afghánistánu jaderného arzenálu. Pákistán totiž patří mezi devět nukleárních velmocí světa a má k dispozici zhruba 150 jaderných zbraní. „Teroristé by se těch zbraní mohli zmocnit,“ pronesl Bolton pro rozhlasovou stanici WABC.
V rozhovoru se také rozčílil nad chaotickým odchodem amerických vojsk z Afghánistánu, který podle něj usnadnil vzestup Tálibánu.
Dalším horkým tématem zahraniční politiky je také spojenecká smlouva AUKUS, kterou Spojené státy, Austrálie a Velká Británie podepsaly předminulý týden. „Je to velký krok vpřed v oblasti Indického a Tichého oceánu. Je to skutečný signál Číně, že ji nenecháme dělat, co se jí zlíbí,“ komentoval Bolton, který je dlouhodobě zastáncem spíše vojenských než mírových řešení globálních konfliktů. I proto se mu po světě přezdívá „jestřáb“.