Bojovníci hnutí Tálibán našli v údolí Pandžšír desítky sovětských balistických raket krátkého doletu. Pochází zřejmě z 80. let, kdy vláda bojovala proti povstalcům za pomoci SSSR. Jak přesně se ale dostaly do údolí, není jasné. Pandžšír je poslední provincií v Afghánistánu, která Tálibánu vzdoruje.
Tálibán oznámil už 6. září, že údolí Pandžšír kompletně dobyl, a kontroluje tak celý Afghánistán. Jenže odbojové hnutí Fronta národního odporu v čele s Ahmadem Masúdem tuto informaci popřelo, protože prý stále část regionu ovládá a pokračuje v odboji. Situace v oblasti Pandžšíru tak zůstává nejasná.
Je však jisté, že Tálibán v dobývání této provincie při nejmenším výrazně postoupil. V médiích se objevily informace, že radikální hnutí v oblasti mučí a pak zabíjí místní obyvatele.
Tálibové také v údolí našli desítky taktických balistických raket 9K72 Elbrus (známé jako Scud B) a dělostřelecký raketový systém krátkého dosahu 9K52 Luna-M (přezdívaný jako FROG-7). Technika je ale v mizerném stavu.
Rakety pochází zřejmě ještě ze sovětské války v Afghánistánu, která probíhala mezi lety 1979 až 1989. Tehdy vojska SSSR bojovala společně s afghánskou komunistickou vládou proti povstaleckým skupinám – takzvaným mudžáhedínům.
Spíš symbolický význam nálezu
Sovětům vzdorovali i bojovníci z údolí Pandžšír. Otázkou tedy je, jak se sovětská vojenská technika do provincie dostala. SSSR se těžko přístupné údolí nikdy nepodařilo dobýt. Afghánští rebelové se tehdy ubránili i díky podpoře USA, Velké Británie či Saúdské Arábie. Je tedy pravděpodobné, že se Pandžšír balistických raket zmocnil až poté, co se Sověti z regionu stáhli.
Rakety 9K72 Elbrus byly navrženy tak, aby zasahovaly důležité nepřátelské cíle, jako jsou letiště, velitelské základny či skladiště. Dělostřelecký systém 9K52 Luna-M je určen na střílení raket 9M21 krátkého doletu.
Vzhledem k zastaralosti a žalostnému stavu raket je však zabavení techniky pro Tálibán spíš symbolické.