Bojovníci Tálibánu zadrželi britského humanitárního pracovníka Granta Baileyho. 55letý otec čtyř dětí se do země vrátil v září, aby místním obyvatelům pomáhal po dlouhotrvající válce. Rodina teď představitele radikálního hnutí, které od léta vládne v Afghánistánu, prosí o jeho propuštění. Jeho bratr se obává, že už může být i mrtvý.
„Jsme si vědomi zadržení britského občana v Afghánistánu a byli jsme v kontaktu s jeho rodinou, abychom ji podpořili,“ reagovalo britské ministerstvo zahraničí na dotaz webu Daily Mail.
Grant Bailey byl pravděpodobně zatčen v sobotu. Do Afghánistánu přicestoval v září, zhruba měsíc poté, co Tálibán dobyl hlavní město Kábul. Kromě ministerstva zahraničí se o život humanitárního pracovníka obává i jeho rodina.
„Jel tam, aby pomohl. Byl to největší šok. Snažíme se zjistit co nejvíce. Celá rodina jen chce, aby byl v pořádku. Obávám se, že už je pozdě. Může být mrtvý,“ řekl Grantův bratr Robin deníku The Sun. Celá rodina teď Tálibán prosí, aby muže propustil. Zatím není jasné, proč humanitárního pracovníka vůbec zadržel. Situace v zemi je stále velmi nestabilní.
Hlad a špatná bezpečnostní situace
„Humanitární krize v Afghánistánu každým dnem eskaluje. Hlad v zemi dosáhl skutečně nebývalé úrovně. Téměř 23 milionů lidí, tedy přes 55 procent populace, čelí extrémnímu hladu a téměř devíti milionům z nich hrozí hladomor,“ řekl na začátku prosince pro Hlas Ameriky mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Babar Baloch.
Do země navíc dorazilo zimní počasí. Zhruba tři miliony Afghánců přitom v důsledku dlouhotrvající války nemají kde bydlet. Chybí jim potraviny, oblečení i zdravotnické potřeby. Úroveň podvýživy obyvatel v celé zemi před zimou prudce vzrostla. Někteří Afghánci dokonce prodávají své děti, aby se uživili.
V zemi nenastal mír ani po dvaceti letech bojů mezi bývalou afghánskou vládou a Tálibánem. Ten je teď v otevřeném konfliktu s teroristickou organizací Islámský stát (IS), konkrétně s jeho odnoží IS-Chorásán.
Obavy z rozmachu IS v Afghánistánu sdílejí jak obyvatelé země, tak sousední státy i západní představitelé. Spojené státy už varovaly, že by IS v Afghánistánu mohl během šesti měsíců až jednoho roku dosáhnout bodu, kdy bude schopen podnikat útoky i v zahraničí.