reklama

Tarabová přišla o funkci seniorské ombudsmanky. Na protestu měla žlutou hvězdu

Lenka Tarabová (Foto: Magistrát města Liberec / Jana Kodymová)

Město Liberec a Komunitní středisko Kontakt budou hledat nového seniorského ombudsmana, který nahradí Lenku Tarabovou. Ta byla propuštěna poté, co v rámci sobotních protestů proti vládním koronavirovým opatřením a očkování nosila na prsou šesticípou Davidovu hvězdu s nápisem „neočkovaný“, čímž zneuctila židovskou symboliku. Informaci potvrdilo město Liberec v tiskové zprávě.

reklama

Někteří z lidí, kteří o víkendu protestovali proti vládním opatřením a vakcinaci, na sobě při demonstraci měli připnutý odznak žluté hvězdy připomínající tu židovskou. V Davidově šesticípé hvězdě pak měli napsáno: neočkovaný. Tím přirovnávají vládní protikoronavirová opatření či vakcinaci k holocaustu.

K tématu

Nevhodně zvolená symbolika zvedla na sociálních sítích vlnu kritiky, výjimkou nebyli ani politici. Podle ředitele Židovského muzea Leo Pavláta se navíc tímto chováním trivializuje holocaust jako historický fakt. Od lidí se žlutou hvězdou se distancovalo i Hnutí občanské nespokojenosti (HON), které rovněž protestuje proti vládním opatřením a případné povinné vakcinaci. „Je to za hranicí všeho, co jsme ochotni akceptovat,“ vyjádřila se mluvčí hnutí Michaela Havlanová.

Tarabová kvůli svému jednání přišla o post seniorské ombudsmanky v Liberci. „Nemůžu k tomu nic říct, protože o tom nic nevím,“ řekla Tarabová telefonicky redakci CNN Prima NEWS. Podle náměstka primátora Ivana Langra nebyl problém v účasti Tarabové na demonstraci, ale právě ve zneuctění Davidovy hvězdy a znevážení holocaustu.

„Připnutí žluté židovské hvězdy s nápisem ‚neočkovaný‘ je pro mě jako původem historika absolutně neakceptovatelné jednání. Velmi silně souzním s odkazem holocaustu i jeho mnohamilionových obětí, takže jeho zneužití v aktuální koronavirové krizi je pro mě mimo veškeré chápání,“ řekl Langr.

Zneužití Davidovy hvězdy
Zneužití Davidovy hvězdy

Za názorem Langra plně stojí i Komunitní středisko Kontakt Liberec, jehož posláním je v měsících koronavirové krize zajišťovat služby potřebným občanům. „Vyjádření svobodného názoru je v pořádku, zvolená forma je z mého pohledu nešťastná a nepřijatelná“, doplnil ředitel Kontaktu Michael Dufek.

Nového seniorského ombudsmana chtějí resort s Kontaktem najít během následujících týdnů. „Přestože senioři aktuálně řeší především záležitosti spojené s koronavirem, obávám se, že během jara a léta významně naroste agenda hlavně dluhové i bytové problematiky. Proto bychom pozici ombudsmana chtěli obsadit co nejdříve. Typy na vhodné kandidáty už máme,“ prozradil náměstek Langr.

K tématu

Tagy: demonstrace Liberecký kraj Liberec koronavirus Davidova hvězda žlutá hvězda Lenka Tarabová seniorská ombudsmanka
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Německo

Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře

Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře

Novým předsedou vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové se stal ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který ve druhém kole volby porazil šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze. Díky zvolení do čela strany se může před zářijovými parlamentními volbami ucházet o kancléřskou kandidaturu.

Reportáž

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Žijí ve stínu dohasínajících Vítkovických železáren v Ostravě a sami mají pocit, že jsou na odpis. „Vakcínu odmítám, chtějí nás zlikvidovat. Babiš lže, očkoval se jen jako, jehla nebyla vidět. Vláda chce, aby lidi poumírali,“ zaznamenal reportér CNN Prima NEWS mezi vítkovickými Romy smršť negativních názorů na vakcinaci proti covidu. Příkop mezi minoritou a majoritou je příliš hluboký. A co nařídí vláda, je ve vyloučené lokalitě automaticky bojkotováno.

Česko je v počtu nakažených nejhorší z Unie. Za námi je i Slovensko či Itálie
Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN
Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Další články
reklama
reklama