reklama

Tarabová přišla o funkci seniorské ombudsmanky. Na protestu měla žlutou hvězdu

Město Liberec a Komunitní středisko Kontakt budou hledat nového seniorského ombudsmana, který nahradí Lenku Tarabovou. Ta byla propuštěna poté, co v rámci sobotních protestů proti vládním koronavirovým opatřením a očkování nosila na prsou šesticípou Davidovu hvězdu s nápisem „neočkovaný“, čímž zneuctila židovskou symboliku. Informaci potvrdilo město Liberec v tiskové zprávě.

reklama

Někteří z lidí, kteří o víkendu protestovali proti vládním opatřením a vakcinaci, na sobě při demonstraci měli připnutý odznak žluté hvězdy připomínající tu židovskou. V Davidově šesticípé hvězdě pak měli napsáno: neočkovaný. Tím přirovnávají vládní protikoronavirová opatření či vakcinaci k holocaustu.

Nevhodně zvolená symbolika zvedla na sociálních sítích vlnu kritiky, výjimkou nebyli ani politici. Podle ředitele Židovského muzea Leo Pavláta se navíc tímto chováním trivializuje holocaust jako historický fakt. Od lidí se žlutou hvězdou se distancovalo i Hnutí občanské nespokojenosti (HON), které rovněž protestuje proti vládním opatřením a případné povinné vakcinaci. „Je to za hranicí všeho, co jsme ochotni akceptovat,“ vyjádřila se mluvčí hnutí Michaela Havlanová.

Tarabová kvůli svému jednání přišla o post seniorské ombudsmanky v Liberci. „Nemůžu k tomu nic říct, protože o tom nic nevím,“ řekla Tarabová telefonicky redakci CNN Prima NEWS. Podle náměstka primátora Ivana Langra nebyl problém v účasti Tarabové na demonstraci, ale právě ve zneuctění Davidovy hvězdy a znevážení holocaustu.

„Připnutí žluté židovské hvězdy s nápisem ‚neočkovaný‘ je pro mě jako původem historika absolutně neakceptovatelné jednání. Velmi silně souzním s odkazem holocaustu i jeho mnohamilionových obětí, takže jeho zneužití v aktuální koronavirové krizi je pro mě mimo veškeré chápání,“ řekl Langr.

Za názorem Langra plně stojí i Komunitní středisko Kontakt Liberec, jehož posláním je v měsících koronavirové krize zajišťovat služby potřebným občanům. „Vyjádření svobodného názoru je v pořádku, zvolená forma je z mého pohledu nešťastná a nepřijatelná“, doplnil ředitel Kontaktu Michael Dufek.

Nového seniorského ombudsmana chtějí resort s Kontaktem najít během následujících týdnů. „Přestože senioři aktuálně řeší především záležitosti spojené s koronavirem, obávám se, že během jara a léta významně naroste agenda hlavně dluhové i bytové problematiky. Proto bychom pozici ombudsmana chtěli obsadit co nejdříve. Typy na vhodné kandidáty už máme,“ prozradil náměstek Langr.

Tagy:
demonstrace Liberecký kraj Liberec koronavirus Davidova hvězda žlutá hvězda Lenka Tarabová seniorská ombudsmanka

Hlavní zprávy

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy
Koronavirus

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy

Brazílie vyhlásila stav nejvyšší pohotovosti. Ve městě Belém se objevila nová podvarianta covidové mutace delta známá jako AY.33. Nedokáží ji rozpoznat rychlotesty ani PCR testy. Lékaři odhalili její přítomnost až poté, co zaslali na sekvenování 166 vzorků pacientů z hlavního města státu Pará, ležícího na severu této latinskoamerické země.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Rozjetého Schicka zabrzdily vazy v kotníku. Jeho zranění může pocítit i reprezentace

Fotbalový útočník Patrik Schick naskočil do nové sezony ve velkém stylu. Po výtečném představení na Euru střílel góly také v bundesligovém Bayeru Leverkusen. V Bundeslize šlape na paty hvězdnému Erlingu Haalandovi a Robertu Lewandowskému. Nyní ale na několik týdnů z boje o krále střelců německé soutěže vypadává. Mohou za to poraněné vazy v kotníku, které straší i reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama