Prezidentka Tchaj-wanu nechce být součástí Číny. Vyzvala Peking k dialogu

Prezidentka Tchaj-wanu

Znovuzvolená tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen ve středu složila přísahu k druhému funkčnímu období

Jedna země, dva systémy. Tchaj-wan nemůže souhlasit s tím, aby se stal součástí Číny podle jejího modelu. Podle agentury Reuters to prohlásila znovuzvolená tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, která ve středu složila přísahu k druhému funkčnímu období. Ve svém projevu prohlásila, že odmítá čínské nároky na svrchovanost nad ostrovní zemí, kterou Peking považuje za svou vzbouřenou provincii. Vyzvala Peking k zahájení rozhovorů o tom, jak by obě strany vedle sebe mohly žít.

„Obě strany mají povinnost najít cestu, jak dlouhodobě vedle sebe žít a jak zabránit vystupňování nepřátelství a neshod,“ řekla Cchaj. „Chci zopakovat slova mír, rovnoprávnost, demokracie a dialog. Nepřijmeme pekingskými úřady používaný princip jedné země, dvou systémů, což by snížilo význam Tchaj-wanu a podkopalo status quo na obou stranách průlivu. Za tím si pevně stojíme,“ dodala.

Čínský Úřad pro záležitosti Tchaj-wanu na projev prezidentky reagoval ubezpečením, že Peking se bude dále držet modelu „jedna země, dva systémy“ a neposkytne Tchaj-wanu prostor pro „jeho úsilí o nezávislost a separatistické aktivity“.

„Máme pevnou vůli, plnou sebedůvěru a dostatečné schopnosti potřebné k tomu, abychom ubránili svou suverenitu a územní integritu,“ sdělil úřad.

Jak vnímá Čína prezidentské volby v USA? Trump ji zklamal, drží palce Bidenovi

Když v roce 2016 Donald Trump zvítězil v prezidentských volbách, čínské politické špičky si mnuly ruce, že získaly spojence. Během čtyř let Trumpovy vlády je ale radost přešla. Vztahy mezi oběma mocnostmi se vyhrotily kvůli vzájemné obchodní válce a Trumpově kritice čínského boje s koronavirem. Čínská administrativa tak s napětím vyhlíží nového šéfa Bílého domu, který by pro ni byl vhodnějším spojencem – Joea Bidena.

Vysoká míra autonomie a práv

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné vládnoucí strany. Cchaj po lednovém znovuzvolení řekla, že Tchaj-wan nepotřebuje vyhlašovat nezávislost, protože už nezávislou zemí je.

Politiku jedné země, dvou systémů používá Peking také v případě někdejší britské kolonie Hongkongu, což této zvláštní správní oblasti zaručuje vysokou míru autonomie a práv. Kritici dění v Hongkongu nicméně poukazují na to, že Peking se snaží tyto výsady omezit.

Tagy: